آثار نهایی جشنواره تئاتر مقاومت در بخش نمایش خیابانی و محیطی شناخته شد

 

به‌گزارش خبرگزاران، هیئت انتخاب این بخش متشکل از دکتر حمیدرضا افشار، سیروس همتی و امیر کربلایی‌زاده، از میان ۶۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه، ۲۰ نمایش را برای بخش نهایی برگزیده و بدون اولویت به شرح ذیل معرفی کردند.

۱)   نمایش اپیدمی؛ نویسنده و کارگردان: سعید بادینی (استان سیستان و بلوچستان)
۲)  نمایش همیلو؛ ن: هیام احمدی، ک: فرامرز غلامیان (استان اصفهان)
۳)  نمایش بازمانده؛ نویسنده و کارگردان: هادی کیانی (استان اصفهان)
۴) نمایش همه نقاشی‌های من؛ ن: زهرا مریدی- مارال ایزدبخش، ک: امیرمحمد انصافی (استان تهران)
۵) نمایش (پوست‌های حساس)؛ ن: فرشته حسینی، ک: آرزو بلوچ‌جعفری (استان کرمان)
۶) نمایش نفس؛ نویسنده و کارگردان: مسعود ابراهیمی (استان اصفهان)
۷) نمایش بیز اوچ نفر؛ نویسنده و کارگردان: محمد یوسفی‌زاده (استان آذربایجان شرقی)
۸)  نمایش بیست شماره آخر را من نشمردم؛ نویسنده و کارگردان: مصطفی کولیوندی (استان ایلام)
۹)  نمایش لطفا از من فیلم بگیرید؛ نویسنده و کارگردان: مرجان کرمی (استان مرکزی)
۱۰) نمایش شوسه؛ ن: سیمین بهفر، ک: احمد جعفری (استان تهران)
۱۱) نمایش چه کسی پاسخگوست؛ ن: رضا بهرامی و مارال ایزدبخش، ک: مارال ایزدبخش (استان تهران)
۱۲) نمایش سال‌ها پس از آن واقعه؛ نویسنده و کارگردان: مهدی حبیبی (استان همدان)
۱۳) نمایش قهرمان؛ ن: اصغر گروسی، ک: علیرضا داننده‌فر (استان البرز)
۱۴)  نمایش سرگذشت زندگی؛ نویسنده و کارگردان: پروین ملک‌علایی (استان تهران)
۱۵) نمایش علی سوت‌بلبلی؛ ن: مصطفی جعفری خوزانی، ک: مریم دوستی (استان اصفهان)
۱۶) نمایش زندگی با طعم باروت؛ نویسنده و کارگردان: مجتبی خلیلی (استان اصفهان)
۱۷) نمایش حباب زیر آب؛ ن: جلال حسنوند، ک: جلال حسنوند-علیرضا شمس (استان اصفهان)
۱۸) نمایش دوران عاشقی؛ نویسنده و کارگردان: امیر امینی (استان گیلان)
۱۹) نمایش او پهلوان اکبره؛ ن: افشین سلطانی، ک: مصطفی دهشت (استان کرمانشاه)
۲۰)  نمایش ژنرال خورشید؛ نویسنده و کارگردان: سعید خیراللهی (استان ایلام)

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به‌همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

*اجرای نمایش هجوم بعد از پایان  محدودیت‌های کرونایی

علی صفری نویسنده و کارگردان درباره اجرای نمایش جدید خود نوشت: همراهان عزیز گروه تیٔاتر سه گانه نمایش هجوم به نویسندگی و‌ کارگردانی علی صفری قرار بود از سه شنبه ششم آبان ماه در تماشاخانه اهورا روی صحنه برود اما با تعطیلات دوباره این هنر به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرای این اثر به بعد از پایان این تعطیلات موکول شده است.

لذا گروه بی وقفه تمرینات خود برای ارایه اثری در خور را ادامه می‌دهد اما در این میان مشکلاتی هست که شاید بتوان به آن اشاره کرد. نگاه دولت همواره در قبال تیٔاتر مشخص بوده، دقیقا در زمانی که تیٔاتر داخلی رو به نابودی است گروه‌های خودی و حوزه در کشورهای سوریه و عراق مشغول اجرای آثاری سفارشی با بودجه‌های کلان هستند، مشخصا تیٔاتر با آن شمایل آن چیزی است که نهادهای فرهنگی انتظار دارند.

دوم اینکه تعطیلات هفتگی باعث شده تا ما برای تبلیغات فلج باشیم، نمی توانیم پوستر و تیزرمان را منتشر کنیم، به احترام مخاطب پیش فروش هم نمی‌گذاریم زیرا احتمال تعطیلی‌های دوباره هم وجود دارد.

گروه نمایش هجوم نزدیک به سی نفر عوامل دارد، همه آنها امکان بیمار شدن را دارند، همه از جانشان مایه می‌گذارند اما همچنان در این اثر مانده‌اند، صحبت دیگر عشق به هنر مقدس و این حرف‌ها نیست، آنها مانده‌اند تا از شغل خود دفاع کنند. سوم اینکه این تعطیلات برآورد مالی پروژه را از بی‌کفایتی مسیٔولین کشور و تورم نجومی چندین برابر کرده و ما مجبوریم از جیب خود هزینه کنیم تا از ایده آل خود که همان ارایه بهترین برای مخاطب است نزنیم.

چهار اینکه شاید این ورطه را بهترین زمان برای افول فرهنگ مستقل بدانند، نمونه‌اش تعطیلی سینما و تیٔاتر و برگزاری جشنواره فیلم کودک و تیٔاتر مقاومت و غیره است، اما ما معقتدیم که با این ایستادگی می‌توانیم تیٔاتر را از این سیاهی ظالم، زخمی اما زنده بیرون ببریم. پنجم آنکه هنر در این کشور همیشه مورد تهاجم بوده، اما تاریخ نشان داده که هنر در سختترین جنگ‌ها هم راه خود را پیدا کرده است، پس بی ترس از مسیر تا پایان برای روی صحنه بردن این اثر می ایستیم زیرا یک روز روی صحنه ماندن آن به منزله شکست سال‌ها اصرار افراد بر نابودی اش است. آخر آنکه دوستتان داریم، و ‌شما ما را و همیشگی تیٔاتر را می‌خواهیم، بگذریم از اینکه چه می شود، تیٔاتر هیچگاه برای ما تفریح و گذرانی‌ عادی نبوده، تیٔاتر برای ما چالشی بزرگ است که امروز به سخت ترین شکلش بر‌ ما می‌گذرد.

*اکران یک تئاتر با موضوع طبیعت و خشک‌سالی در فضای مجازی

فیلم نمایش عروسکی «آب و دیگران» به نویسندگی و کارگردانی علی‌رضا ناصحی در قالب طرح «نمایش‌نما» در پایگاه اینترنتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته شده است. این اثر، منتخب کارگاه نمایش تئاتر شهر است که در جشنواره «ایشارا دهلی‌ نو» در کشور هندوستان نیز مورد تجلیل قرار گرفت.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است «آقای کفِ پا به دنبال آب برای گلدانش می‌گردد. اما خشک‌سالی فرا رسیده و آقای کف پا ناگزیر وارد سفری می‌شود. بر اساس این گزارش عروسک‌گردان‌های نمایش «آب و دیگران» هما خداجوی، مژده ذکریاپور، فرشاد فرهادپور، شیما منتظری، علیرضا ناصحی و مرتضی حسینی هستند.

هم‌چنین طراحی پوستر این نمایش عروسکی را علی خداجوی، طراحی نور را مسلم رضایی، مجری نور و صدا احسان فرهادپور، طراحی عروسک آن را طلیعه طریقی و کار ساخت عروسک‌ها و اکساسوار عروسکی را هما خداجوی برعهده داشته‌اند.نمایش «آب و دیگران» جایزه بهترین ساخت عروسک و عروسک‌گردانی و همچنین جایزه نمایش منتخب آرای مردمی بخش نوجوانِ بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را از آن خود کرد و نامزد دریافت جایزه بخش کارگردانی سال، موسیقی و نمایش‌نامه نیز شده بود.

علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان آبان ۱۳۹۹ این نمایش را در پایگاه اینترنتی «نمایش‌نما» به نشانی  th.kpf.ir تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *