آخرین وضعیت طرح شفافیت آرا در مجلس/ بزودی بررسی طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان آغاز می‌شود

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران، درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آراء اظهار داشت: رسیدگی به طرح شفافیت‌ آراء در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس پایان پذیرفته و این طرح تقدیم هیأت رئیسه شد.

وی افزود: بررسی طرح شفافیت آرا در صحن علنی و  بر اساس نوبت‌بندی صورت گرفته توسط هیأت رئیسه است که البته به تاریخ ارجاع طرح‌ها از کمیسیون‌ها هم مرتبط است اما چون طرح‌های زیادی در مجلس وجود ندارد بررسی این طرح در صحن علنی در آینده‌ای نزدیک صورت خواهد گرفت.

عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: ۱۰ بسته پیشنهادی اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس در دستور کار کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس بوده است که طرح شفافیت آراء یکی از آنها است.

نماینده محلات در مجلس در تشریح بسته‌های دهگانه اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس، خاطرنشان کرد: شفافیت آرای نمایندگان، صیانت از مجلس و نمایندگان ــ کارآمدی مجلس در عرصه قانون‌گذاری، کارآمدی مجلس در عرصه نظارت ــ بازنگری در نقش و اثربخشی هیئت رئیسه، بازنگری در ساختار و تشکیلات شبکه نیروی انسانی مجلس، بازنگری در نقش و اثربخشی کمیسیون‌ها، تسریع در نحوه رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، بازنگری در نحوه جابجایی نمایندگان در کمیسیون‌ها، همچنین بازنگری در فعالیت و اختیار کمیسیون اصل نود مجلس از بسته‌های مطروحه برای اصلاح آئین ‌نامه در جهت کارآمدتر کردن قوه مقننه است.

سلیمی گفت: بخشی از این بسته‌ها در صحن علنی مجلس در طول هفته‌های اخیر مطرح شده بود که کلیات آن مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفته بود.

وی گفت: دومین بسته پیشنهادی اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس مربوط به نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس است که به زودی بررسی آن در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس آغاز خواهد شد و بعد از اینکه این طرح نهایی شد به سراغ سومین بسته خواهیم رفت.

وی گفت: در مجموع طرح شفافیت آراء نمایندگان می‌تواند در امورات مجلس تأثیر زیادی داشته باشد هر چند که ممکن است که ایرادات کوچکی هم در جزئیات آن وجود داشته باشد ولی با توجه به اینکه بررسی‌های مختلفی بر اساس نظرات متعدد کارشناسان در مورد طرح شفافیت آراء صورت گرفته است و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس هم در این باره تمرکز خوبی را داشته است می‌توانم طرح شفافیت آراء نمایندگان را مطلوب بدانم ضمن اینکه در این مسیر کریمی قدوسی رئیس کارگروه بررسی‌کننده این طرح تلاش‌های زیادی را در این باره مصروف کرده و کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس هم وقت زیادی برای بررسی آن در نظر گرفته بود.

سلیمی گفت: امیدوارم که نمایندگان مجلس به طرح شفافیت آراء در صحن علنی رأی خوبی دهند و چون کلیات این طرح قابل پذیرش و دفاع است از همکارانم در مجلس توقع دارم که رأی قاطعی به این طرح بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *