ترور حاج قاسم

آمریکا مجوز ترور حاج قاسم را بعد از عملیات بوکمال صادر کرد/ فراری‌دادن فرماندهان داعش توسط آمریکا

ترور حاج قاسم

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاران، برنامه جهان آرا دوشنبه شب (۱۵ دی ماه) با حضور سردار محمدرضا فلاح زاده معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه و با موضوع «بررسی تحولات منطقه یک سال پس از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی» از شبکه افق سیما روی آنتن رفت.

سردار فلاح زاده در این برنامه و در پاسخ به پرسشی پیرامون ابعاد مکتب حاج قاسم، اظهار داشت: اولین ویژگی حاج قاسم خدامحوری ایشان بود و غیر از رضایت الهی به چیز دیگری نمی اندیشید و حرکت و قلم و جهادش برای خدا بود و چهل سال برای خدا مجاهدت کرد.

* حاج قاسم برای صحنه مقاومت نقشه راه داشت

وی در تشریح ابعاد مدیریتی سردار سلیمانی و علت تحقق همه وعده های این شهید، بیان داشت: اولین ویژگی حاج قاسم این هست که ایشان یک فرد راهبردی بود و برای همه کارهایش نقشه راه داشت و برای فلسطین و سوریه و عراق و جاهای دیگر نقشه راه داشت. حاج قاسم برای صحنه مقاومت نقشه راه داشت.

* حاج قاسم برنامه محور بود

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه حاج قاسم برنامه‌محور بود و هیچ کار را بدون برنامه انجام نمی‌داد، خاطرنشان کرد: برای هر کدام از عملیات‌ها دارای یک طرح و برنامه بود و بعد از انجام طرح شروع عملیات بود و قبل از طرح‌ریزی مشورت می‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه عملیات که شروع می‌شد و پیگیری مداوم می‌کرد، اظهار داشت: کار تا به نتیجه نمی‌رسید رها نمی‌کرد و به عنوان نمونه اگر حاج قاسم در سوریه و عراق نبود، با این همه مشغله کاری هنگام اذان یک مرتبه، ظهر یک مرتبه و شب دوباره یک مرحله تماس می‌گرفت و گاه اگر شرایط سخت بود یا تحرکی از سمت داعش شروع شده بود، این تماس‌ها بیشتر می‌شد.

فلاح‌زاده افزود: در عین حال حاج قاسم صاحب فکر بود و گاهی یک پله بالاتر از مشورت جمع بندی می کرد و بعد همه تحسین و قبول می‌کردند چون هم صاحب استراتژی و هم صاحب نظر در امور تاکتیکی و هم صاحب فکر بود و تجربه را با تفکر در هم می آمیخت و بهترین نظریه را ارائه می‌کرد.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه یکی از شاخصه های مدیریتی حاج قاسم تصمیم گیری به موقع بود، گفت: وقتی با آمریکایی‌ها در منطقه تَنَف درگیر شدیم، با حاج قاسم تماس گرفتیم که ما در سه راه «خربه‌الکبد» با آمریکایی‌ها درگیر شده‌ایم. ایشان عنوان کردند که به جلو نروید و به عقب برنگردید و به راست و چپ هم نروید و سریع خودش را رساند. در آنجا از چهار نظریه یکی از نظریات را تصویب کرد که همان مسیر دور زدن منطقه مدار ۵۵ درجه بود و خود ایشان ایستاد و اولین شناسایی را هم ایشان با برخی از دوستان تا نزدیکی مواضع داعش انجام داد.

وی تاکید کرد: حاج قاسم فرماندهی بود که به علاوه این که دارای نقشه راه و برنامه بود و تصمیم گیری به موقع بود و خودش هم جلودار بود و در میدان بود و کسی که در میدان نباشد نمی تواند صحنه را مدیریت کند و به همین خاطر حاج قاسم تمام جبهه های عراق و سوریه لبنان را در خطوط مقدم در سخت‌ترین شرایط حاضر بود.

فلاح‌زاده افزود: اگر در یک کارگاه سدسازی وزیر سرکشی کند و مدیران منطقه ای سرکشی و مدیران ارشد پیگیری کنند، این کار طبق برنامه زمانبندی به نتیجه می‌رسد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه ادامه داد: اگر مدیران اجرایی و فرماندهان نظامی مانند فرماندهان دوران دفاع مقدس خودشان در صحنه باشند، قطعاً نصرت و پیروزی هست و البته نیت خالص هم مهم است.

وی با اشاره به اینکه حاج قاسم به تدبیر حضرت امام و رهبر انقلاب وارد برخی کشورها برای دفاع از مظلوم شد و در هر جا قدرتی ایجاد کرد، اظهار داشت: قدرت را توسط خود مردم داوطلب منطقه ایجاد کرد و این قدرت را مقابل جبهه باطل قرار داد.

فلاح زاده افزود: حاج قاسم هم به لحاظ دیپلماسی و کار نهضتی یک کار متفاوت را انجام می‌داد. وقتی در حوزه سیاسی دیپلمات‌ها مقابل هم قرار می گیرند، یک شرایط و قانونی دارد و حاج قاسم با آموزه‌های دینی و صفا و صمیمیت و صداقت به سمت نیروهای نهضتی و میدانی می‌رفت و اینها را جذب می‌کرد و قدرت می ساخت که «فاطمیون» و «دفاع وطنی» و «زینبیون» از این جمله اند.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه حاج قاسم برنامه‌ریزی کرد تا مبارزین غزه را که با سنگ به مصاف دشمن رفته بودند به موشک‌های نقطه زن تجهیز کند و این کار را انجام داد و سازنده موشک ها هم خودشان هستند، اظهار داشت: حزب الله در جنگ ۳۳ روزه علاوه بر اینکه اسرائیل را به عقب نشینی اجباری وا داشت در مناطق بسیاری از سوریه نقش آفرینی کرد.

وی افزود: به محض اینکه در سوریه بحران می‌شد، حاج قاسم خود را به سوریه می رساند و در فرودگاهی پیاده می شود که آنجا مورد هجوم تیرهای مستقیم‌زن و منحنی‌زن داعش و النصره هست. جلساتی برگزار می کند و بستر راه اندازی دفاع وطنی را فراهم می کند و ابووهب هم نقش مهمی در راه اندازی این مجموعه دارد و این سازمان به مصاف این دشمن قدّار می‌رود.

فلاح زاده با بیان اینکه به محض اینکه در عراق بحران می شد حاج قاسم خود را سریع به عراق می رساند، اظهار داشت: سریع تصمیم می‌گیرد و سریع در میدان حاضر می‌شود و حشدالشعبی را تقویت می کند و حشدالشعبی اولین عملیات را در سامرا شروع می کند و خودش و ابومهدی در خودرو در پیش قراول نیروهای حشدالشعبی به سمت سامرا می روند.

* آمریکایی ها غلط می‌کنند مدعی پایان داعش می‌شوند

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه در پاسخ به ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر پایان داعش از سوی آمریکا، اظهار داشت: آمریکایی ها غلط کردند که چنین حرفی زدند چون آن ها خودشان اقرار کردند که داعش را ما به وجود آوردیم و کسی که داعش را به وجود می‌آورد چگونه مدعی براندازی داعش می شود.

* فراری دادن فرماندهان داعش توسط آمریکا از بوکمال

وی افزود: زمانی که عملیات رزمنده ها توسط حشدالشعبی، نیروهای قهرمان ارتش سوریه، فاطمیون، زینبیون و حزب الله در عراق و سوریه علیه داعش شروع شد، آنها فرماندهان داعش را از منطقه بوکمال و موصل فراری می‌دادند و ما این را از طریق پهپادها می‌دیدیم که با هلیکوپتر ها این فرماندهان داعش را سوار می کردند و می بردند.

فلاح زاده تاکید کرد: ضمن اینکه داعش را سازماندهی و راه‌اندازی کردند و به جان کشورهای منطقه انداختند، اینها را فراری می دادند و کسی که سیطره داعش را تمام کرد تدبیر رهبر معظم انقلاب و فرماندهی میدانی حاج قاسم سلیمانی بود.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه آخرین پایتخت داعش را نیروهای مقاومت تصرف کردند و در تاریخ حکومت‌ها زمانی منقرض شده اند که پایتخت‎ها تصرف شده‌اند، گفت: پایتخت داعش ابوکمال بود و باید ببینید که چه کسانی وارد ابوکمال شدند. آن طرف حاشیه مرز نیروهای حشدالشعبی، قائم را تصرف کردند و این طرف نیروهای حیدریون عراقی و حزب الله و فاطمیون و زینبیون وارد بوکمال شدند و به تصرف در آوردند و سیطره داعش را تمام کردند.

وی با بیان اینکه ممکن است الان هم داعش باشد و کما اینکه هست، اظهار داشت: داعش تفکر وهابیت نوگرا است و الان در عراق و سوریه و افغانستان و کشورهای آفریقایی است و تفکری برگرفته از تفکرات ابن تیمیه است.

* آخرین قلعه داعش به فرماندهی مقتدرانه حاج قاسم به تصرف درآمد

فلاح زاده تاکید کرد: پایتخت و آخرین قلعه داعش به فرماندهی مقتدرانه حاج قاسم به تصرف درآمد و حکومت داعش به زیر کشیده شد و ادعای آمریکایی‌ها غلط و دروغی بیش نیست.

* حافظ اسد و بشار اسد هیچ وقت با اسرائیل سر سازش نداشتند

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه در پاسخ به آن دسته از افرادی که حمایت ایران از سوریه را در برابر داعش اشتباه می دانستند، اظهار داشت: حافظ اسد و بشار اسد هیچ وقت با اسرائیل سر سازش نداشتند و هیچ قرارداد صلحی را تایید نکردند و هیچ سفارتخانه و کنسولگری را بین هم رد و بدل و افتتاح نکردند و از زمانی که نطفه اسرائیل منعقد شده سوریه با اسرائیل سر جنگ داشته و هنوز هم سر جنگ دارد و هنوز جولان در اشغال اسرائیل است.

وی افزود: سوریه در دوران دفاع مقدس به کمک ایران آمد و در جنگ ۳۳ روزه به کمک لبنان و در جنگ غزه هم به کمک رفت و آوارگان را پناه داد و حمایت کرد.

فلاح زاده با بیان اینکه خود دفاع از حکومت بشار اسد هم موضوعیت دارد چون از زمانی که این‌ها روی کار آمدند، در مقابل زیاده‌خواهان و استعمار و سلطه ایستادگی کردند، گفت: با این حال حضرت آقا تاکید کردند که این خطر تنها متوجه سوریه نیست و موضوع فراتر از این است و اینجاست که حاج قاسم وارد سوریه می‌شود.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه حاج قاسم فرد ریسک‌پذیری بود و در اینجا هم ریسک کرد و با به کارگیری نیروها از غوطه شرقی شروع کرد تا اولین خطر را از پایتخت سوریه دفع و رفع کند، گفت: همچنان که خداوند متعال پاوه و خرمشهر را فتح کرد و نصرت و پیروزی را در دفاع مقدس شامل حال رزمندگان کرد، در صحنه سوریه هم خداوند ورق را برگرداند.

وی با اشاره به یکی از ریسک هایی که سردار سلیمانی انجام داد، اظهار داشت: در بوکمال هفت یا هشت روز در پشت دیوارهای بتنی و ساختمان‌های طبقاتی متوقف شد و رزمندگان یکی دو جا را عملیات کردند و پس خوردند.

فلاح زاده افزود: حاج قاسم یک عملیات احاطه بزرگ را به سمت بوکمال و یک عملیات طرح مجدد به سمت رودخانه فرات و جاده دیرالزور یا جاده سوریه به سمت بغداد را قطع کرد و بچه‌ها به فرات چسبیده و بخشی از جاده را بریدند.

همرزم سردار سلیمانی ادامه داد: حاج قاسم یک روز ساعت یک بعد از نصف شب تماس گرفت که بچه های فاطمی و زینبی پشت شهر و به فاصله بین شهر و فرات بروند چون دشمن شهر را خالی می کند.

* حاج قاسم در تحقیر دشمن و تقویت نیروهای خودی هنر خاصی داشت

فلاح زاده با تاکید بر اینکه حاج قاسم در کوچک کردن و ذلیل کردن دشمن یک هنر خاصی داشت و اطلاعاتی از دشمن که ارائه می‌شد را کوچک می کرد، اظهار داشت: حاج قاسم در جهت تحقیر دشمن و تقویت نیروهای خودی هنر خاصی داشت و اینجا هم گفت که دشمن شهر را خالی می کند و شما به پشت دشمن بروید و وقتی رزمندگان به پشت دشمن رفتند سرپل را گرفتند و ورودی شهر را هم گرفتند ولی در چند نقطه جنگ سختی صورت گرفت و به هر صورت عبور کردند.

وی افزود: موقعی که به قرارگاه برگشتیم، به حاج قاسم گفتم اینجا داعشی‌ها محکم می‌جنگیدند و شهر خالی نبود و آیا ریسک کردید؟حاج قاسم گفت بله ریسک کردیم؛ و من گفتم واقعاً ریسک به جایی بود چون نصف ابوکمال به تصرف درآمد.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با اشاره به اهمیت ریسک‌های حاج قاسم سلیمانی، تصریح کرد: این ریسک حاج قاسم در بوکمال برای یک عملیات احاطه بزرگ و احاطه شهر و فاصله انداختن بین شهر و فرات منجر به آزادسازی بوکمال شد و ریسک حاج قاسم در عملیات حلب باعث آزادسازی محلاتی مثل شیخ سعید و فروپاشی دشمن در کل جبهه حلب و آزادسازی شهر حلب و در نهایت کاهش تنش و فروپاشی داعش بود.

* حاج قاسم اعتقاد عجیبی به جذب حداکثری داشت

وی با بیان اینکه حاج قاسم اعتقاد عجیبی به جذب حداکثری طبق فرمایش رهبر انقلاب داشت، گفت: حاج قاسم با دشمنان واقعاً سخت و با نیروهای خودی واقعاً رحیم و رئوف و با محبت بود. حاج قاسم یک خط قرمز داشت و آن خط قرمز ولایت فقیه بود و و ولایت مدار عملی هم بود و برای تحقق دستورات امام و رهبر انقلاب در زمان دفاع مقدس در جبهه حاضر شد و این موقع هم در صحنه‌های سخت حاضر شد.

سه خاطره حاج قاسم روز قبل از شهادت و تاکید بر نوشتن آن‌ها

وی با بیان اینکه مراسم ظهر روز قبل از شهادتش سه خاطره تعریف کرد، اظهار داشت: یک خاطره از شهید باکری گفت و عنوان کرد که من در کنار دجله بودم که دیدم قایق شهید باکری را زدند. یک خاطره هم از شهید احمد کاظمی و یک خاطره هم از آقا شیخ مرتضی حائری فرزند آقا شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه در مورد جنگ روسها در تبریز نقل کردند.

فلاح زاده ادامه داد: همچنین یک خاطره از عملیات بدر و جلسه فرماندهان در قرارگاه نصرت که پیام امام آمده بود که «این جنگ شکست و پیروزی دارد و شما نمی توانید خودتان پیروزی را تعیین کنید و مأمور به انجام تکلیف هستید و این مشیت الهی است و خود را آماده عملیات بعدی کنید» را هم مطرح کرد.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: ایشان گفت این خاطرات را بنویسید و ما موارد دیگر را می نوشتیم کل مطالب را هم ضبط می‌کردیم و هم صحبت هایی که در رابطه با مباحث مختلف نظامی و امنیتی و اقتصادی و سیاسی می‌شد را می نوشتیم و مصوبات را هم می نوشتیم اما خاطرات را معمولاً یادداشت نمی‌کردیم ولی ایشان آن روز تاکید می‌کرد که این خاطرات را یادداشت کنید.

* بعد عملیات بوکمال آمریکا مجوز ترور حاج قاسم را به اسرائیل صادر کرد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی تحلیل‌ها در مورد اینکه حوادث آبان ماه ۸۸ و بی تدبیری‌های به وجود آمده در مورد بنزین باعث تصمیم آمریکایی ها برای ترور سردار سلیمانی شد، گفت: حاج قاسم چندین مرحله تهدید شده بود و دقیقاً بعد از عملیات بوکمال آمریکایی‌ها رسماً اعلام کردند و به اسرائیل نایب خودشان در منطقه مجوز دادند که حاج قاسم را بزنید. بعد از آن هم یک مرحله دیگر دوباره تهدید به ترور کردند برنامه ریزی کردند تا حاج قاسم را در کرمان بزنند.

فلاح زاده با بیان اینکه این تهدیدها از سال ۹۶ شروع شده بود و قبل از هم تهدید شده بود اظهار داشت: یک مقطع که درگیر داعش بودیم اگر هم بود، من اطلاع ندارم اما دقیقا در سال ۹۶ رسماً اعلام شد که حاج قاسم را ترور می کنیم و بعد هم یک مرحله دیگر مطرح شد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه اتفاقات عراق هم آمریکایی‌ها را جری می کرد، گفت: درخواست مردم در آبان ۸۸ قشری و موضوعی و در خصوص بنزین بود و چون اعتراضات مقداری گسترده شد و در بعضی نقطه ها منافقین و گروههای ملحد دست به اسلحه بردند، آمریکایی‌ها گمراه شدند.

* حاج قاسم را زدند تا ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهند

وی افزود: البته حاج‌قاسم در مسیر تهدید بود و ممکن است این هم از عواملی بود که شاید کار را سرعت داد اما آنها حاج قاسم را زدند که به حساب خودشان ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهند و جبهه مقاومت را دچار اضمحلال و فروپاشی کنند و نقشه راه دراز مدت شان که تجزیه ایران و عراق و سوریه خود را عملی کنند.

فلاح زاده در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها به اهدافشان در منطقه بعد از ترور سردار سلیمانی رسیدند؟ تصریح کرد: وحدت و انسجام ملی که بعد از شهادت حاج قاسم ایجاد شد و آن روشنگری که در اقشار مختلف آزادی خواهان جهان بر علیه آمریکا ایجاد شد و آن کینه هایی که در قلب ها نهادینه شده به مراتب از قبل سخت تر و شدیدتر است.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه تاکید کرد: این جبهه یک امام دارد و امام این جبهه رهبر معظم انقلاب است.

وی با تاکید بر این که سردار قاانی یکی از فرماندهان موفق دوران دفاع مقدس است گفت: ایشان فرمانده لشکر ۵ نصر و فرمانده لشکر امام رضا(ع) بوده در جبهه‌های گوناگون و عملیات‌های سختی مثل کربلای ۵ و والفجر ۸ و فتح المبین خوش درخشیده است.

* سردار قاآنی از نقشه‌های راه و طرح ها و برنامه ها مطلع است

فلاح زاده با اشاره به اینکه ایشان معاون حاج قاسم و زمانی که حاج قاسم وارد نیروی قدس می‌شود، در کنار حاج قاسم تا آخر بوده است، اظهار داشت: ایشان در کنار حاج‌قاسم بوده و از نقشه های راه و طرح ها و برنامه ها مطلع است و از تجربه دفاع مقدس و این مدت بیش از ۲۰ ساله برخوردار است.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس ضمن تاکید بر اینکه فرماندهان جبهه مقاومت همچون سید حسن نصرالله باهمان تیزبینی و دوراندیشی و اقتدار حضور دارند، تصریح کرد: فرماندهان جبهه فلسطین مثل حماس با آقای اسماعیل هنیه و زیاد نخاله و ابوطارق و آقای عبدالملک و بدرالدین حضور دارند و فرماندهان فاطمی و زینبی و حشدالشعبی و گروه‌های مقاومت حضور دارند.

وی تاکید کرد: سینه های فرماندهان جبهه‌های مقاومت از فرماندهان عالی رتبه تا سطوح بعدی پر از کینه شده است و این روشنگری تا اقشار پایین جامعه ایجاد شده و این‌ها هم حضور دارند و همان روش را ادامه می‌دهند.

* خان‌طومان بعد از شهادت حاج قاسم به تصرف درآمد

فلاح زاده با بیان اینکه خان‌طومان بعد از شهادت حاج قاسم به تصرف درآمد و برخی از شهرها هم بعد از شهادت حاج قاسم آزاد شدند، اظهار داشت: النصره یک پله به عقب رانده شد و عناصر داعش در بادیه شام و عراق جمع شدند. همچنین در یمن هر روز پیروزی جدید رخ می‌دهد و اینها دستاوردهای جبهه مقاومت در حوزه های امنیتی و نظامی است.

سیلی‌های بعدی هم در راه است

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه ضمن اینکه سیلی های محکمی به تعبیر رهبر انقلاب به آنها وارد شده سیلی های بعدی هم در راه است، گفت: زمانش را نظام مقدس جمهوری اسلامی تعیین می‌کند و دشمنان نابود شدنی هستند و وعده پیروزی را خداوند به ما داده است.

وی افزود: به همه فرماندهان نظامی و مدیران کشوری توصیه می کنم که از مکتب حاج قاسم برای برنامه‌ریزی و اجرا در صحنه های مختلف استفاده کنند. ممکن است کسی بگوید ما محدودیت تحریم را داریم ولی پتانسیل مردمی پتانسیل کمی نیست و باید در حوزه‌هایی مثل بنگاه‌های زودبازده و دامداری و کشاورزی و صنایع تبدیلی و صنعت رونق دهیم و کشورمان را آباد کنیم تا با تقویت ام القرای جبهه مقاومت سرپنجه‌های جبهه مقاومت تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *