اختتامیه جشنواره سردار آسمانی

اختتامیه جشنواره سردار آسمانی/خاطرات رضا ایرانمنش از توجه حاج قاسم به تئاتر

اختتامیه جشنواره سردار آسمانی

به گزارش خبرنگاران تئاتر ،  آیین اختتامیه دومین جشنواره سردار آسمانی ساعتی پیش، پانزدهم دی ماه با حضور امیرحسین شفیعی دبیر جشنواره ، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی ، مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، یاشار نادری، مدیرعامل بنیاد روایت فتح، محمدرضا علیزاده، مدیرکل ارشاد استان کرمان، رضا ایرانمنش هنرمند جانباز و هنرمندان و هیبت داوران و مدیران بخش های مختلف جشنواره برگزار شد.

در ابتدای مراسم علیزاده مدیرکل ارشاد کرمان طی سخنانی با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا و حاج قاسم سلیمانی گفت : به فرمایش رهبری که شهید سلیمانی را یک مکتب و راه بدانید ، اداره کل ارشاد هم در همین مسیر برنامه ریزی کرد و شصت و هفت برنامه و تولید محتوا در قالب سی و سه عنوان و برنامه و سه رویداد کارها انجام شد که مهمترین آن در بخش تیاتر بود و امروز به پایانش رسیدیم .

وی در ادامه با ابراز مسرت از برپایی تیاتر سردار آسمانی، افزود : کل آثار ۳۴۲اثر بود که هشت و دو اثر نهایی و سی و دو اثر به اجرا رسید. هفت اجرا صحنه ای ، هفده خیابانی و تقدیر از بخش خیابانی را خواهیم داشت. ما امروز به یمن این اختتامیه شاهد بهره برداری از سالن اصلی تیاتر شهر هستیم.
بالغ ۲۷میلیارد تا الان هزینه برای بهسازی و بازسازی و تغییر کاربری این فضا شده است.

در بخش اول تقدیر از فرماندار شهرستان سیرجان و رفسنجان و رییس روابط عمومی شرکت گل‌گهر سیرجان و مجتمع مس سرچشمه صورت گرفت.

سپس حمید نیلی نیز طی سخنانی گفت: سال گذشته که هنوز چهلم سردار نشده بود خیلی برای هنرمندان کار در این عرصه سخت بود اما همان وهله اول ۱۵۰ نمایش خیابانی اجرا شد. امسال هم به همین برکت وظیفه خود دانستیم این رویداد را برگزار کنیم.

وی در ادامه گفت: جا دارد این جشنواره سالانه و مستمر برگزار شود و آقای نادری هم موافقت کردند جشنواره را سال بعد بین المللی برگزار کنیم.

با توجه به اینکه جشنواره رقابتی نبوده از همه گروه های اجرا کننده تقدیر و تشکر به عمل آمد. شهرام سلطانی کارگردان نمایش عقیق از استان مرکزی، محمد داورپناه کارگردان جدال، پژمان شاهوردی برای نمایش یک و بیست دقیقه، سجاد منصوری برای نمایش موج از کرمان و مرتضی اسدی مرام برای نمایش ایستاده چون سرو از کرمانشاه و کیانوش احمدی برای نمایش وقتی ماهیچه ها سنگ می شوند از تهران و محمد قاسمی برای نمایش  نفس سرد از تهران . رضا درویشی برای نمایش سربازان حاج قاسم از کرمان نیز تجلیل شدند.

همچنین قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز طی سخنانی گفت: در این جهان اگر مملکتی به خودباوری رسید موفق می شود .دست دراز کردن در شأن هیچ ملتی نیست و ملت خودکفا توان چانه زنی پیدا می کند و به اقتدار و افتخار می رسد و در درون کشورش نیز به مقبولیت و مشروعیت می رسد و تاریخ گواه این ادعا هست .

وی با اشاره به اینکه می بایست به شهدایمان افتخار کنیم، گفت: دنیا تمام هم خود را گذاشته تا ملت ایران را ضعیف کند ، من خیلی کشورها رفتم و با یکی از همین امرای قطر صحبت کردم که می گفت شما وفادار به عهد هستید و در خوشی و ناخوشی دوستانتان را فراموش نمی کنید . من توصیه می کنم وقت داشتید کتاب ندا نادیا مراد را بخوانید تا ببینید داعش چه بلایی می خواهد سر ما بیاورد.

وی اظهار داشت: سردار سلیمانی و مدافعان حرم زمانی وارد شدند که داعش و اربابانشان می خواستند ایران را نابود کنند، این را من نمی گویم همه ثبت شده است. جا دارد تجلیل و کوشش کنیم از همه کسانی اجازه ندادند این اتفاق بیافتد.

سپس هوشنگ توکلی در صحبت های گفت: چهل سال تلاش هنرمندان ما بالاخره جواب داده و امروز سراسر ایران پر از گروه های هنرمن تحصیلکرده و معتقد با انگیزه های خوب است. دستاورد این چهل سال غیر قابل باور و تصور است ، حتی اگر با صنایع نظامی آن را مقایسه کنیم ، هنرمندان ما همین شرایط را دارند.امروز تیاتر خیابانی ما در سطح جهان حرف اول را می زند که مدیران می بایست به این دستاورد جدی نگاه کنند و گروه ها و خانواده هایشان را بهتر ببینند.

در ادامه مراسم از رضا ایرانمنش هنرمند ارزشی جانباز کرمانی تجلیل و تقدیر شد. ایرانمنش پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من این مجلس را متعلق به سردار می دانم او عشقش هنر بود و یکی از کسانی از نزدیک شاهد اهمیتش به تئاتر بود، من بودم و یادم هست وقتی تئاتری روی صحنه بردیم آنقدر شاد شد و گفت که شما هیچ گاه شما دامنتان با آتش جهنم نخواهد سوخت چون بچه ها خسته از عملیات آمدند و شما خنده روی لب ایشان با نمایش صدام در دام آوردید.

وی همچنین افزود : یادم هست تئاتری روی صحنه بردیم، حاج قاسم زحمت کشید و آمد و گفت: در زمان جنگ شما با هنرتان آمدید و الان هم در جنگ نرم و فردا هم باید با هنرتان باشید. از الان شما هنرمندان باید به فکر باشید و از مسئولان بخواهید سال بعد جشنواره را برگزار کنند.

همچنین یاشار نادری نیز عنوان کرد: ما شاهد تلاش هنرمندان در این سرما در استان کرمان بودیم تا نام پر افتخار سردار اسلام را به زبان آوردند و وقتی روایت کردند با تمام اعتقاد اشک می ریخت .

وی افزود:  روز گذشته کنار مزار حاج قاسم بودیم و یکی از عزیزان کرمانی نقل می کرد که به سردار گفته بوده این کرمان بالاخره کی قرار است آباد شود و سردار هم به او گفته بوده که خودم اینجا را آباد می کند و الان هم پای دنیا به کرمان باز شده است.

نادری با اشاره به اینکه مطمینم روح سردار در این مراسم حضور دارد، گفت: انشالا سال آینده این جشنواره بین المللی برپا خواهد شد.

در ادامه هئیت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون از کاوه مهدوی نویسنده نمایش تهدیدی و پژمان شاهوردی برای نمایش یک و بیست دقیقع از کرمان به صورت مشترک تقدیر کرد. مهدوی در این بخش جایزه خود را تقدیم رضا ایرانمنش کرد.

سپس رتبه سوم نمایشنامه نویسی سید سعید محمدی از استان تهران و رتبه دوم سجاد مسعودی برای نمایشنامه موج از استان کرمان و رتبه اول و تندیس جشنواره به اصغر گروسی برای نمایشنامه جاودانگی از استان فارس رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *