زهره الهیان

الهیان: برای حضور زنان در مجلس خبرگان، شورای نگهبان و ریاست جمهوری منع قانونی نداریم

زهره الهیان

به گزارش خبرگزاران، زهره الهیان رئیس کمیته حقوق بشر مجلس یازدهم در گفت‌وگو با برنامه سعادت آباد رادیو تهران با اشاره بر فرمایشات معمار کبیر انقلاب امام خمینی(ره) درباره حضور زنان در جامعه پس از انقلاب اسلامی گفت: با وقوع انقلاب اسلامی و شرایط حاصله از آن و نگاه ویژه امام(ره)نسبت به زنان، شرایط حضور سیاسی واجتماعی حضور زنان در جامعه فراهم شد و باعث شد تا زنان خود را عنصری مسئولیت پذیر در سرنوشت جامعه ببینند. در دیدگاه امام خمینی(ره) زنان با مردان فرقی ندارند و اتفاقا در بسیاری از مواقع زنان پیشتاز هم هستند به همین دلیل آنها توانستند هویت خود را بازیابی کرده و در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی حضوری فعال داشته باشند.

وی افزود: بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و زنان توانسته اند در جامعه به سطحی از توانمندی های علمی، بینشی و مدیریتی دست یابند و به طوریکه می بینیم تاثیرگذاری چشمگیر آنها در جامعه مشهود است. آنان با رصد شرایط اجتماعی و سیاسی جامعه متناسب با توانایی های خود، کنشگری مناسبی دارند و همانطور که می بینیم در شوراهای شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و مدیریت کلان جامعه حضور داشته و تاثیرگذارند و دلیل آن هم شناسایی هویت و درک جایگاه شان در جامعه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم در ادامه اظهار داشت: دستاوردهای زنان به معنی شرایط ایده آل نیست. ما هنوز با فرمایشات امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت داشته باشند فاصله داریم. زمینه های تقنینی و فرهنگ جامعه باید برای پذیرش زنان توانمند فراهم شود. به لحاظ قانونی در بسیاری از موارد مشکلی نداریم ولی در عمل، فرهنگ پذیرش زنان توانمند باید تحقق پیدا کند. به عنوان مثال برای حضور زنان در مجلس خبرگان و شورای نگهبان و یا حتی ریاست جمهوری منع قانونی نداریم.

الهیان با اشاره به اینکه در دوره های پیشین انتخابات ریاست جمهوری زنانی داوطلب شده اند گفت: به لحاظ قانونی ما منعی نداریم ولی تایید داوطلبان به عنوان رجل سیاسی توسط شورای نگهبان موضوعی است که حتی مانع از پذیرش بسیاری از آقایان می شود.

وی افزود: منع قانونی برای حضور زنان در جامعه نداریم ولی زنان باید برای تغییر فرهنگ جامعه به سمت پذیرش توانمندی خود تلاش کنند. آنها باید به جامعه ثابت کنند که می‌توانند در تصمیم گیری های کلان جامعه شرکت کرده و تاثیرگذارخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *