حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور

امام خمینی(ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست/ تا زمانی که مجری نطق ۱۲ بهمن امام(ره) باشیم پیروز خواهیم بود

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور

به گزارش خبرنگاران ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (دوشنبه ۱۳ بهمن ماه ۹۹) در مراسم تجدید میثاق هیات دولت با آرمان‌های امام‌(ره) راحل اظهار داشت: خدا را شاکریم که برای هشتمین بار در هشتمین سال دولت تدبیر و امید هیات دولت به تجدید میثاق با امام‌(ره) راحل آمده است.

وی افزود: امسال به دلیل اینکه این ایام مصادف با میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) حضرت زهرای مرضیه(س) است، دهه فجر انقلاب رنگ و بوی دیگری دارد.

رئیس  جمهور تصریح کرد: امام‌(ره) عزیز و بزرگ ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس‌ها و راه‌های بسیار ارزشمندی را به ما جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت.

روحانی گفت: در اکثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولا رهبرانی یا به احزاب سیاسی و یا به قدرت‌های نظامی تکیه می‌کنند؛ قدرت نظامی چریکی را تشکیل می‌دهند و یا با قدرت‌های خارجی که مخالف حکومت قبلی هستند تماس برقرار می‌کنند تا بتوانند به پیروزی برسند.

وی گفت: امام‌‌(ره) هیچ یک از این راه‌ها را برنگزید؛ چراکه امام‌‌(ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و آنچه تلاش می‌کرد آن بود که اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام‌‌(ره) برای انقلاب انتخاب کرده بود را اقناع کند.

رئیس  جمهور افزود: امام‌‌(ره) از سال‌ها پیش می‌دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و او قدرت نرم را برگزید و انتخاب کرد.

روحانی تصریح کرد: ۱۲ بهمن ۵۷ نشان داد که امام‌‌(ره) در مسیر و راهش چگونه پیروز شده است؛ روز دوازدهم بهمن روزی بود که امام‌‌(ره) سرمایه اجتماعی را به رخ جهانیان کشاند.

وی اضافه کرد: روز ۱۲ بهمن بی تردید یوم الخمینی بود، اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند به عشق امام‌‌(ره) حسین بوده و به عشق امام‌‌(ره) و مسیر امام‌‌(ره) آنها به خیابان آمدند.

رئیس  جمهور  گفت: اگر مردم در روز اربعین به عشق شهدای کربلا به خیابان‌ها آمدند، در ۱۲ بهمن که روز ویژه امام‌(ره) بود همه مردم به استقبال راهبری که حداقل ۱۴ سال در انتظارش بودند به خیابان‌ها آمدند.

روحانی افزود: افراد زیادی به زندان و تبعید در رژیم پهلوی رفتند و همان رژیم به این زندان و تبعید پایان داد اما امام‌(ره) اجازه نداد که آن قدرت جباری که او را تبعید کرد آن تبعید را پایان دهد؛ او البته آن قدرت جبار را بیرون ریخت و آن استقبال بی‌ نظیر از امام‌(ره) صورت گرفت که نشان داد ایشان محبوبیت و نفوذ بین مردم دارد.

وی گفت: نطق امام‌(ره) در ۱۲ بهمن اولین نطق ایشان بعد از آخرین نطق‌شان یعنی در ۴ آبان سال ۱۳۴۳ بود؛ بقیه سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های  امام‌(ره) در پاریس بود و او بعد از مدت‌ها با مردم سرزمینش در سرزمین خود حرف زد.

رئیس  جمهور اظهار داشت: نطق امام‌(ره) در ۱۲ بهمن منشور جمهوریت و پایه انقلاب اسلامی است و تا زمانی که با کلام و منطق امام‌(ره) در نطق ۱۲ بهمن ۵۷ در تماس بوده و مجری آن هستیم همچنان پیروز خواهیم بود.

روحانی افزود: در بحث‌های سیاسی از امام‌(ره) نجف که در باره ولایت فقیه صحبت کردند و از امام‌(ره) پاریس که بحث جمهوریت را مطرح کردند، مطالبی بیان می‌شود.

وی گفت: نطقی که امام‌(ره) در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کردند و ارواح شهدا را خطاب قرار دادند بسیار تاریخی بود.

متن این سخنرانی را در ذیل مشاهده کنید:

خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که برای هشمین نوبت و در هشتمین سال دولت تدبیر و امید در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی موفق شدیم تا مضجع شریف امام را زیارت کنیم البته امسال به دلیل اینکه این ایام با میلاد باسعادت دخت پیامبر عظیم‌الشان اسلام، حضرت زهرای مرضیه(س) و همچنین سالروز ولادت امام راحل  در همان روز مصادف است، امسال میلاد حضرت صدیقه کبری رنگ و بوی دیگری به این دهه فجر انقلاب داد.

امام عزیز و بزرگوار ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس‌ها و راههای بسیار ارزشمندی به ما و جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت. در اکثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولا رهبران یا بر احزاب سیاسی یا بر قدرت‌های نظامی تکیه می‌کنند، قدرت نظامی چریکی تشکیل می‌دهند و یا اینکه با قدرت‌های خارجی که مخالف با حکومت قبلی هستند به نوعی تماس برقرار می‌کنند تا بتوانند به موفقیت و پیروزی برسند.

امام هیچ‌یک از این راهها را انتخاب نکرد. امام قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و آنچه تلاش می‌کرد این بود که اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام برای انقلاب انتخاب کرده بود، اقناع شود. در واقع امام از سالها پیش به خوبی می‌دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و او آن قدرت نرم را برگزیده و انتخاب کرده بود.

خودِ دوازدهم بهمن سال ۵۷ نشان داد که امام در مسیر و راهش چگونه پیروز شد. روز ۱۲ بهمن روزی بود که امام سرمایه اجتماعی را به رخ جهانیان کشید. روز ۱۲ بهمن بی‌‌تردید “یوم‌ الخمینی” بود. حال اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند، عشق به امام حسین و عشق به راه و مسیر امام، مردم را به خیابانها کشاند و اگر در روز اربعین مردم به عشق شهدای کربلا و انقلاب اسلامی به خیابان آمدند، در روز ۱۲ بهمن دیگر تاسوعا، عاشورا و اربعینی نبود و آن روز ویژه امام بود یعنی همه مردم به استقبال راهبری آمدند که حداقل ۱۴ سال در انتظار چنین روزی بودند.

هر کسی را گرفتند، زندان بردند و به خارج یا داخل تبعید کردند، در همان رژیم زندان و تبعید را پایان داد اما امام نگذاشت آن قدرت جباری که او را تبعید کرده بود، همان قدرت جبار او را برگرداند، امام اول آنها را بیرون ریخت و بعد برای آمدن پیروزمندانه خودش به کشور زمینه را مهیا کرد. استقبال عظیمی که از مهرآباد تا بهشت زهرا انجام گرفت نشان داد که امام دارای چه محبوبیت و چه نفوذی در میان مردم است.

من می‌خواهم به نطق امام که اولین نطق ایشان در ایران بعد از ۱۴سال بود، تاکید کنم. آخرین نطق امام به  ۴ آبان سال ۴۳ مربوط می‌شود که راجع به کاپیتولاسیون صحبت کرد و بعد هم امام تبعید شد و دیگر سخنان و اعلامیه‌های امام یا در نجف یا در پاریس بود، این اولین بار بود که بعد از ۱۴ سال دومرتبه امام در این سرزمین با ملت خود و با جهانیان حرف زد.

نطق امام در روز ۱۲بهمن منشور جمهوریت و اسلامیت ما است. آن نطق به عنوان پایه و اساس نظام ما است و ما تا زمانی که با کلام امام و منطق امام در ۱۲بهمن ۵۷ در تماس بوده و در کنار آن و مجری آن هستیم همچنان پیروز خواهیم بود.

در بحث‌های سیاسی از امام در نجف صحبت می‌شود که راجع به ولایت فقیه سخن گفته‌اند و از امام در پاریس بحث می‌شود که آنجا جمهوریت را مطرح کردند. می‌خواهم از امام تهران و از امام ایران و نطقی که امام در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کرد و ارواح شهدا و همه ملت ایران و جهان را به گواه گرفت سخن بگویم.

ایشان در آن نطق (۱۲ بهمن ۵۷) تنها از مشروعیت دینی حرف نزد، ایشان در آن نطق از مقبولیت و رای مردم و حتی از عقلانیت و معقولیت هم حرف زد. گفت رژیم سلطنتی، رژیم عقلانی نیست و هیچ عقلی این را نمی‌پذیرد که یک فردی یک زمانی با کودتا، بر فرض رای و بر فرض رای آزاد، کاری که ۵۰ سال پیش و ۷۰ سال پیش انجام گرفته چه ربطی به ما دارد؟

امام به صراحت گفت پدران ما اولیای ما نیستند و ما باید به آن دولت و نظامی که می‌خواهیم برگزینیم، رای دهیم. او از آرای مردم سخن گفت، او از خردورزی و عقلانیت سخن گفت، او از مشروعیت و اسلام سخن گفت و با این دلایل محکم مسیر و راه انقلاب آینده را برای ما مشخص کرد.

امام در همان ۱۲ بهمن ۵۷ به ما گفت نظامی از دیدگاه او مشروع است که آن نظام عقلانی، مورد رای و نظر مردم و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد. راه و مسیر همان است؛ همان راهی که آن روز او برای ما انتخاب کرد.

حتی دولتی که گفت تعیین می‌کنم، گفت «من دولت تعیین می‌کنم به خاطر اینکه مردم به من اعتماد دارند” و گفت به واسطه اینکه مردم به من اعتماد کردند، من دولت تعیین می‌کنم. این سخن مهمی در اجتهاد شیعه بود، این سخن مهمی در فقه سیاسی اسلام و تشیع بود.

امام به ولایت شرعی خود اتکا نکرد، او به اینکه چون مردم مرا قبول دارند، اتکا کرد که من با اتکا به نظر و رای مردم و پشتوانه مردم دولت تعیین می‌کنم پس مسیر را به خوبی برای ما مشخص کرد.

راه امام راهی است که می‌تواند باعث بقای این نظامی شود که او بنیانگذارش بود. راه امام تنها به این نیست که کلمات امام را بخوانیم و تکرار کنیم، گرچه آن کلمات و آن جملات برای ما هدایتگر است، مهم اجتهاد در کلام امام است.

اگر ما فهمیدیم که امام امروز در جمع ما بود چه می‌گفت، اگر ما از کلمات امام و راه امام استنباط کردیم که اگر در شرایط امروز امام می‌خواست راه حل بدهد چه راه حلی را می‌داد، می‌توانیم سراسر زندگی امام را نگاه کنیم. اجتهاد پویای راه امام مهم است. راه امام و توسعه راه امام برای ما اهمیت دارد .

امام در آن منشور خود برای ما ارزشهای انقلاب را تبیین کرد البته اگر از جمهوریت، اسلامیت، عدالت، آزادی، استقلال می‌گوییم ارزشها ثابت هستند اما روشها ثابت نیست و در هر زمان و در هر شرایطی باید روش صحیح و درست منطبق با شرایط زمان را برگزینیم برای اینکه به آن اهداف بلند دست پیدا کنیم. راه امام به این معنا است که امروز به خوبی از سیره امام و از کلام امام استنباط کنیم که راه‌مان را به خوبی برگزینیم و انتخاب کنیم.

امام در آن نطق تاریخی بر آرای نسل حاضر تاکید و حتی اشاره کرد که آرای نسل دیروز نمی‌تواند مبنا برای نسل امروز باشد و در هر مقطعی مردم باید با آرای خودشان نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در همان نطق به قاعده سلطه اشاره کرد و اینکه مردم نسبت به سرنوشت خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند و اینجا آن مسیر و راه درستی است که امام حاکمیت اسلام را با حکومت مردم در کنار هم تلفیق می‌کند و به ما می‌گوید چگونه باید مسیر را ادامه  دهیم.

در اینجا می‌خواهم تاکید کنم که تقریبا به طور متوسط هر سال یک بار و یا هر سال و چند ماه یک بار مردم پای صندوق آرا آمدند و در اکثر انتخابات‌های ما گاهی جمعیت بیش از دو سوم پای صندوق آرا آمدند و بیش از ۷۰درصد مردم پای صندوق آرا آمدند، وقتی دوسوم جمعیت پای صندوق آرا می‌آیند این رای تنها به ثمره نیست به شجره هم هست و میوه‌ای که فرد می‌چیند و به آن اعتماد دارد از آن درختی است که آن درخت را هم پذیرفته و قبول کرده است.

آرای مردم پای صندوق هم به “ثمره” هم به “شجره” است. هم به انتخاب آن فرد در آن انتخابات است و هم رای به نظام است. اینکه امام به ما فرمود آرای مردم در هر نسل و در هر زمان، زمانی محقق می‌شود که ما یک انتخابات پرشور رقابتی پیش پای مردم بگذاریم و اگر مردم ۷۰ و چند درصد پای صندوق آرا آمدند آن منشور ۱۲بهمن امام ادامه پیدا کرده و آن راه را ادامه دادیم.

سال بسیار سختی را پشت سر گذراندیم، از بهمن پارسال تا بهمن امسال هم مشکلات جنگ تحمیلی اقتصادی و هم مشکلات کرونا بود اما من در محضر روح بلند امام می‌توانم به جرأت بگویم که همه ما در این دوران سخت تلاش کردیم جنگ تحمیلی اقتصادی و در دوران سخت کرونا که هر دو دست به دست هم داده بود و مردم ما را در رنج و فشار قرار داده بود، از همه توان‌ و امکان‌مان برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

امروز، هم علایم و آثار اقتصادی و هم علامت صحت و سلامت جامعه در برابر این ویروس نشان می‌دهد که ملت ما ملت موفقی بوده است. ما در کنار مردم بودیم و هر جا مردم را قانع کردیم و هر جا مردم به صحنه آمدند، ما در هر مشکل و معضل جامعه توانستیم به پیروزی برسیم و امروز هم معتقدیم تا مردم در کنار این نظام هستند و تا مردم پذیرفته‌اند که ما خادم مردم هستیم، می‌توانیم راه و مسیر امام را برای سالها برای دهه‌ها و برای قرن‌ها ادامه دهیم انشاءالله.

من این دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را بعد از ۴۲ سال و ورود به چهل و سومین سال انقلاب اسلامی را به ملت ایران، به خاندان بزرگ امام و به یادگار عزیز امام تبریک و تهنیت می‌گویم و امیدوارم روح امام از ما راضی باشد و توانسته باشیم در حد توان‌مان مسیر و راه امام را طی کرده و ادامه داده باشیم و در ادامه راه هم تا پایان دولت بتوانیم پیمان‌مان را با امام راحل تا ساعت آخر انشاءالله حفظ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *