انتشار «سووشون»

انتشار «سووشون» از همایون شجریان با مطلع «جان پدر کجاستی»

انتشار «سووشون»

خبرگزاران ـ گروه موسیقی ـ علیرضا سپهوند: پس از وقفه کاری چند ماهه همایون شجریان به خاطر بیماری و متعاقب آن، درگذشت پدر، «همایون شجریان» «سووشون» اولین اثر خود به آهنگسازی تهمورس پورناظری را منتشر کرد. وی با انتشار این اثر در حسابش در اینستاگرامش، نوشت: «تقدیم به دل‌های سوگواری که عزیز خود از دست داده‌اند».

این اثر با موسیقی تهمورس پورناظری، شعر پوریا سوری، تکنوازی کمانچه سهراب پورناظری، هم آوایی سحر محمدی و دنیا کمالی و آواز همایون شجریان ساخته شده است.

«جان پدر کجاستی» ترجیع بند این قطعه موسیقایی است که در قالب فیوژن یا تلفیقی تصنیف شده و به نوعی یادآور و همدردی آفرینندگان این اثر با بازماندگان حادثه دلخراش تروریستی در دانشگاه کابل است. این عبارت به فاصله چند روز از آن حادثه دلخراش در قالب روایت پدری که نگران فرزند دانشجوی خود است و از آن سو کسی که غرق به خون بر زمین افتاده و عکس آخرین پیام نگران پدر با «جان پدر کجاستی» هر انسانی را متاثر ساخت و به ترندی جهانی تبدیل شد.

اولین ویژگی که در این اثر احساس می شود صدابرداری فوق العاده این آهنگ است که از رزولوشن بالا و تفکیک درست صداها برخوردار بوده و صداهای بم و زیر به درستی میکس و ترکیب شده اند و مستر اثر نیز به درستی بالانس شده است.

اورتور «سووشون» با نت های تونیک و شاهد سه تار و پدی گسترده پس از چند میزان به کُرال می رسد و فضای مویه وار اثر را القاء می کند و به کلام خواننده می رسد و ترجیع بند «جان پدر کجاستی» در ابتدا جذاب به نظر می رسد. ام این روند ملودیک در جواب های بعدی بی رمق می شود و دوباره با تکرار ترجیع بند «جان پدر کجاستی» ادامه می یابد.

از دقیقه ۳ ثانیه ۳۰ با «پدره غم را…» باز حال و هوای قطعه عوض می شود و به جذابیت می گراید. پس از آن جواب سه تار با نت های موردنت یا گزشی به همراه ساز کوبه ای تبلا و مدگردی و اشارات عَرَضی به آواز سوزناک مویه کمانچه بر بستری از آواها و پد کششی بم منتقل می شود و خواننده با «داغ تو را جنون کنم…» به همراه کُرالی که بر فاصله سوم و پنجم به صورت هارمونیزه اثر را به میزانی از سکوت می رسانند. سپس خواننده همان مصراع را تکرار می کند «داغ تو را جنون کنم… دیده ز اشک خون کنم…». و در آخر خواننده با «خون به دل خدا شده…» با اشاره ای از کمانچه و سه تار آهنگ به صورت فِید به پایان می رسد.

این قطعه از نظر اجرا بی نقص اجرا و ضبط شده و همایون هم به درستی اثر را خوانده است و احساس و حال و هوای این روزهای خود را به درستی در اثر جاری ساخته لیکن مشکل اصلی قطعه طولانی حدود ۷ دقیقه ای، عدم گیرایی لایت موتیف و خط اصلی ملودی کلام است که از جذابیت لازم برخوردار نیست و می توانست از این شعر سراسر احساس برانگیز بهره ملودیک بهتری برد.

روند ملودیک و موتیف های این قطعه با آرتیکولاسیون درست با استفاده از فضاسازی کُرال، نغمات مویه وار کمانچه سهراب پورناظری، دُرابهای سر ضرب سه تار و ریتم های ادواری سوگ مانند کوبه ای ها، تنظیمی قابل قبول به دست می دهد اما همچنان کلیت اثر از یک ملودی کلام و لایت موتیف گیرا رنج می برد.

می توان این اثر همایون شجریان را دو وجهی تلقی کرد که در عین همدردی با بازماندگان آن حادثه غم انگیز، یادی استعاری از پدر تازه درگذشته خود نیز کرده است.

اولین آلبوم همایون شجریان که به تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگ‌سازی آن را محمدجواد ضرابیان بر عهده داشته‌است در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بود بر اجرای کنسرت‌ها و آلبوم‌های مستقل او. وی پس از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ‌سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. پس از آن در مهرماه ۱۳۸۵ آلبوم با ستاره‌ها که حاصل همکاری او با محمدجواد ضرابیان است را به بازار عرضه کرد. در سال ۱۳۸۷ دو آلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو را با همکاری گروه دستان منتشر کرد. او آب، نان، آواز را به آهنگسازی علی قمصری در سال ۱۳۸۸ و آلبوم شب جدایی را در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد. در سال ۱۳۹۰ آلبوم شوق‌نامه و ای جان جان بی من مرو را عرضه کرد. آلبوم شوق‌نامه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای است که حاصل ۴ سال تلاش گروهی به سرپرستی محمدرضا درویشی است.

در اسفند ۱۳۹۷ گواهینامه درجه یک هنری (معادل مدرک تحصیلی دکتری) در رشته «آواز» توسط وزارت ارشاد به همایون شجریان اعطاء شد.

همایون شجریان تجربه آهنگسازی را در کارنامه هنری خود دارد.  از جمله، تصنیف «دل سِتان» با مطلع «ای کاروان آهسته ران» را برای «علیرضا افتخاری» در آلبوم «قصهٔ شمع» آهنگسازی کرده‌ است.

آلبوم »خداوندان اسرار» «ایران من»، «نه فرشته ام نه شیطان» و «آرایش غلیظ» از جمله آثاری است که همایون با برادران سهراب و تهمورس پورناظری کار کرده و فصلی نو در کارنامه هنری این خواننده موسیقی ایرانی محسوب می شود. او همچنین آثاری از «فردین خلعتبری» «مهیار علیزاده» «ژانو باغومیان» «سعید فرجپوری» و «حمید متبسم» را در قالب آلبوم منتشر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *