دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی

بادامچیان: در انتخابات معتقد به کار جمعی هستیم/ مهمترین مسئله حفظ وحدت است

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران، اظهار داشت: در برهه حساس جهانی هستیم و جهان در تحولات اساسی قرار دارد و آمریکا و اروپا در بحران چندجانبه قرار دارند و منطقه هم در شرایط بیداری اسلامی و مسئله کرونا قرار دارد.

وی افزود: پس از ۴۳ سال ایران به یک قدرت جهانی تبدیل شده و ما آمادگی ها و استعدادهای فراوانی داریم و طبعا باید مسیری جدید را تجربه کنیم.

وی ادامه داد: قبل از اینها اصلاح طلب، اصولگراها، تندروها و جناح‌های دیگر مطرح بود اما در حال حاضر در حال ورود به گام دوم هستیم و باید به یک تعامل همه جانبه برسیم و باید دید همه جریانات به یک ایران شاد و قدرتمند معتقدند یا خیر.

بادامچیان تاکید کرد: بنابراین باید دست به دست هم بدهیم و با هم شروع کنیم باید از درگیری‌های جناحی پرهیز کنیم تا کشور به سمت بیانیه گام دوم پیش برود.

بادامچیان با بیان اینکه اکنون دوره خاصی است و باید به سمت تکامل انقلاب، تکمیل نظام جمهوری اسلامی و تقویت و اقتدار نظام و رفع مشکلات و ضعف ها و آن چیزی برویم که در گام دوم انقلاب تاکید شده است، تصریح کرد: برای این قضایا امکانات و استعدادهای فراوانی داریم و باید جناح های مختلف باشد و در یک جامعه آزاد این جناح ها همیشه هستند.

وی ضمن تاکید بر وحدت نیروهای انقلاب اظهار داشت: در گام دوم باید با حفظ آزادی‌ها به وحدت برسیم و باید دست در دست هم داده و تحت رهبری ولی فقیه با پرهیز از درگیری جناحی و اختیار دادن به ملت کشور را به سمت اهداف بیانیه گام دوم پیش ببریم و هر جریانی احساس می کند موفق تر است برای توسعه بیشتر تلاش کند.

وی ادامه داد: حزب موتلفه در گام نخست قبل از پیروزی انقلاب نقش موثر داشت و بعد از انقلاب چه مدتی که در حزب جمهوری اسلامی بوده  و چه الان آمادگی کامل در این زمینه دارد و جز با کسانی که توطئه گری کردند.

وی ادامه داد: در این انتخابات معتقد به وحدت هستیم و مشی ما کار کردن با جمع است و بعد از پیروزی انقلاب با حزب جمهوری شهید بهشتی در انتخابات کار کردیم و در آخرین مجلس یعنی مجلس یازدهم در ائتلاف همکاری کردیم‌.

وی با اشاره به الزامات انتخابات ۱۴۰۰گفت: در ۱۴۰۰ مهم‌ترین مساله ما حفظ وحدت است که روحانیت و جامعه مدرسین و بخشی از احزاب و تشکل ها را داریم، لذا موتلفه براثر مصوبه شورای مرکزی به دبیرکل ماموریت داد و ما با جامعه روحانیت همکاری کردیم.

بادامچیان درباره جلسات و فعالیت های انتخاباتی حزب خاطرنشان کرد: کاری که انجام شده کار بسیار ویژه ای است و جامعه روحانیت مبارز در سراسر کشور با ساماندهی و اساسنامه جدید قرار گرفته و با ۲۷استان ارتباط دائم دارد.

بادامچیان در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌‌های موتلفه برای انتخابات ۱۴۰۰، اظهار داشت: ما معتقد به وحدت هستیم و مشی موتلفه همیشه این بوده که با جمع کار کند و برای انتخابات پیش رو اولین مسأله ما وحدت است. هرچند احتمال اینکه موتلفه با نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حضور داشته باشد، فراوان است و حزبی که ۶۰ سال سابقه دارد، ‌قطعا گزینه هایی برای انتخابات دارد.

وی افزود: موتلفه براساس مصوبه شورای مرکزی خود بر محوریت جامعه روحانیت و جامعه مدرسین عمل کرده است و ما با شورای ائتلاف هم درباره ضرورت وحدت جلسه داشته ایم ولی معلوم شد برخی دوستان می خواهند شورای ائتلاف مستقل عمل کند.

بادامچیان ادامه داد: شورای وحدتی هم تشکیل شده و نمایندگان جامعه روحانیت مبارز آنجا هستند و نماینده جامعه مدرسین هم به زودی معرفی می شود و درباره شوراها نظر ما این است که وحدت استانی را دنبال کنیم نه اینکه از تهران لیستی تعیین شود.

وی درباره نامه به شورای نگهبان برای تفسیر رجل سیاسی تصریح کرد: بحث های انتخابات ریاست جمهوری را دنبال می‌کنیم و من نامه ای نوشتم به شورای نگهبان و خواسته ام آنها تفسیر از رجل سیاسی مذهبی را ارائه کنند تا تکلیف آنهایی که می خواهند نامزد شوند، مشخص شود.

بادامچیان در پاسخ به سوالی در مورد حضور شخصیت‌های نظامی در انتخابات گفت: نظامیان باید برای حضور در عرصه سیاسی از فرمانده کل قوا اجازه بگیرند و حضور نامزد نظامیان که بازنشسته شده باشند، منع قانونی ندارد.

دبیرکل حزب موتلفه در عین حال تاکید کرد: رای‌آوری فردی که سابقه نظامی دارد، بستگی به شخص نامزد شده دارد و مثلا اگر قاسم سلیمانی نامزد می‌شد، رای می آورد و البته این شهید راه دیگری می رفت و دنبال این مسائل نبود، بنابراین رای‌آوری به شخصیت طرف بستگی دارد.

وی افزود: در این چند سال مردم به دو گروه یعنی کسانی که در وزارت اطلاعات بودند و افراد نظامی رای نداده‌اند و نگاه ما در موتلفه این است که کدام نامزد اصلح است و ما نگاه نظامی یا غیرنظامی نداریم و ما معتقدیم که برای انتخابات کسی نامزد شود که کشور را در جهت بیانیه گام دوم پیش ببرد و مشکلات را حل کند چون اداره کشور بعد از دولت روحانی بسیار سخت است‌.

بادامچیان در پاسخ به سوالی درباره میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، بیان داشت: کسی نمی تواند مردم را به رای دادن مجبور کند، اما مشارکت قوی در انتخابات خواهیم داشت، زیرا مردم اصولگرا و اصلاح طلب شعاری و تند و اعتدالی را آزموده اند و در انتخابات پیش رو به سراغ کسی می روند که برنامه، تیم و حزب دارد و می تواند مشکلات را حل کند و اینکه می‌گویند مشارکت کم به نفع اصلاح طلبان است، یکی از القائاتی است که می‌شود.

دبیرکل حزب موتلفه درپاسخ به سوالی در مورد عدم مشارکت میرسلیم در بحث‌های جاری مجلس، تصریح کرد: میرسلیم گزینه ریاست مجلس بود و رای نیاورد و الان احترام ریاست مجلس را دارد. البته ایشان فرد منزوی در مجلس نیست و برای شورای نظارت بر انتخابات شوراها رای بالایی آورد و نایب رییس شد. میرسلیم روحیه مصاحبه و تعامل زیاد با خبرنگاران ندارد ولی فعالیت خود در مجلس را دارد و با شیوه خودش فعالیت می‌کند.

بادامچیان در پاسخ به این سوال که آیا همه جریان‌های اصولگرا به وحدت می رسند، خاطرنشان کرد: ما وحدت مطلق نداشته و نداریم ولی اکثریت به وحدت می پیوندند و بعضی به صورت شخصی و برخی به صورت تشکیلاتی به این وحدت نمی پیوندند ولی مهم این است که با هم دعوا و تنازع نکنند و اختلاف همیشه وجود دارد.

وی درباره موضع خود نسبت به آغاز مذاکرات هسته ای و تمایل اصولگرایان برای مذاکره از سوی این جریان، گفت: حتی احمدی نژاد در سال آخر دولت خود دنبال مذاکره بود، چون آمریکا دنبال مذاکره بود و در سال۹۲ اکثریت مردم موافق مذاکره با شرط حفظ منافع ملی بودند و مردم به روحانی رای دادند. روحانی هم سیاست برد_ برد را دنبال کرد و من همان زمان گفتم این سیاست صحیح نیست چون نه آمریکا به شما برد نمی دهد و نه شما نمی‌توانید به آمریکا برد بدهید. کسانی که تصور می کردند برجام برد است، دیدند آمریکا تحریم ها را تشدید کرد و برجام تجربه بسیار ارزشمندی بود که به آمریکا خوش بین نباشیم.

بادامچیان ضمن اشاره به برخی اظهار نظرات در مورد مذاکره با آمریکا بیان داشت: همیشه اینگونه است که در مسائل مختلف افراد می‌گویند که اگر ما بودیم بهتر عمل می کردیم ولی همه اصولگرایان که چنین اعتقادی را ندارند.

وی ادامه داد: این حرف‌ها طبیعی است که به هر حال عده ای می گویند که اگر ما بودیم بهتر مذاکره می کردیم. اگر اصولگرایان مذاکره می کردند، آمریکا به آنها امتیاز می داد؟ آمریکا به مرحوم زارعی یا کریمی قدوسی امتیاز می داد؟ اصلا بحث اصولگرا و اصلاح طلب نیست و ما دنبال استقلال خود هستیم و آمریکا دنبال اهداف خود است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به لایحه بودجه۱۴۰۰، اظهار داشت: ما تحلیل خود در حزب درباره بودجه را به نمایندگان مجلس یازدهم ارائه داده ایم تا نمایندگان از دولت بخواهند بودجه را اصلاح کنند و نظر مجلس هم بازگرداندن لایحه بودجه است نه رد بودجه و این بودجه هم برای دولت و کشور مشکل درست می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *