جشنواره فجر

بحران‌ها همیشه چاره ساز بوده‌اند/ استفاده از شیوه‌های نو در جشنواره فجر

 جشنواره فجر

«شهرام زرگر» عضو هیئت انتخاب آثار رقابتی بخش نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره کیفیت آثار این دوره و معیارهای داوری در گفت وگو با خبرنگاران  گفت: ویژگی هایی مانند بدیع بودن، عدم تکرار مضمون و نمایشنامه و… عمده‌ترین مواردی بودند که در آثار به آن‌ها رسیدیم و خوشبختانه تعداد کارها هم قابل توجه بود.

وی افزود: این در حالی است که بعضی از کارها کیفیت مطلوبی نداشتند. به نظرم کسی که می خواهد کار خوبی را خلق کند و در سطح اول کشور مطرح شود باید پیش از هر چیزی با دریافتن تعریفی از توان و توقع خود، به تولید بپردازد. هنرمندان ابتدا باید خود بازبین و انتخاب‌گر اثرشان باشند.

زرگر با اشاره به شیوه برگزاری جشنواره تئاتر فجر در شرایط کرونا و دوره سی و نهم عنوان کرد: واقعیت این است که هنوز قطعیتی به دلیل شرایط درباره شکل اجرایی جشنواره وجود ندارد. تصور می کنم بخشی از آن به شکل آنلاین برگزار می شود. البته من پیش تر داور جشنواره تئاتر «مقاومت» هم بودم و همزمان که ما کارها را می‌دیدیم، گروهی به تصویربرداری از آن‌ها می‌پرداختند و تصاویر ضبط شده پخش می‌شد. به نظر می‌رسد این شیوه نیز برای خود سبکی در شرایط کنونی است که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

عضو هیئت انتخاب نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر تاکید کرد: باید بدانیم زندگی جریان دارد، کرونا رویدادی است که به داخل آن پرتاب شده‌ایم و هیچ چیز از پیش اندیشیده ای برای مواجه با آن نبود. به طور کلی بشر همیشه در بحران‌ها چاره سازی می‌کند.

تئاتر حتی در جریان جنگ جهانی دوم که شهر لندن هر شب بمباران می شد، به روی صحنه می‌رفت و به راه خود ادامه می‌داد. این حرفه و هنر شامل تعریف تعطیلی در آن دوران نشد و نخواهد شد و با تمام ساز و کاری که یک شغل هنری ایجاب می کند، به کار خود ادامه می‌دهد.

وی در پایان گفت: شرایط کرونا محدودیت‌ها و اجبارهایی را به ما تحمیل کرده است و ناچار به پذیرش اش هستیم اما به جای تعطیل کردن، باید راهکارهایی برای کمترین آسیب‌ها اندیشیده شود. شاید حفظ پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌ اجتماعی در اجراها و استفاده از شیوه‌های فنی که یکی از آن بهره گیری از پخش آنلاین است، بهترین راه‌حل هایی است که تئاتر را در این دوران زنده نگه می‌دارد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *