بودجه 1400

بودجه ۱۴۰۰ بین مجلس و دولت چالش ایجاد می‌کند/ مجلس کلیات بودجه آتی را تصویب نمی‌کند

بودجه 1400

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگاران ، در باره بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه‌ای که قالیباف رئیس مجلس هم در آن حضور داشت ابعاد مختلف بودجه را بررسی کردند ضمن این که این کمیسیون دیداری هم با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشت.

وی افزود: بودجه ۱۴۰۰ بین دولت و مجلس به بودجه چالشی تبدیل خواهد شد؛ چراکه حتی رئیس دولت برای مجلس این ارزش را قائل نشد که به شخصه لایحه بودجه را به صحن علنی آورده و توضیحی در این باره به نمایندگان دهد و به نظر می‌رسد که دولت با حالت قهر این بودجه را به مجلس داده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: برای اجرای طرح تأمین کالاهای اساسی حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که دولت آن را در بودجه نیاورده است.

وی گفت: نگاه مجلس آن است که همه پرداختی‌ها به مردم در قالب یارانه و معیشت یک دست شده و تجمیع شود و قطعا دولت در این زمینه مخالفت خواهد کرد، ولی مجلس می‌کوشد با شفاف‌سازی امور و روشن شدن کمک‌های بخش‌های مختلف کشور به خانوارها کاری کند که عدالت در این زمینه برقرار شود.

کوچکی نژاد افزود: طبق قانون باید ۲۰ درصد حداقل حقوق به محرومین داده شود و این افزایش عملا در سال ۱۴۰۰ محقق نشده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تأکید کرد: به نظرم بودجه ۱۴۰۰ در مجلس چالشی خواهد شد و اثرات این چالش به دولت هم خواهد رسید.

وی افزود: مجلس به دنبال آن است که با شورای نگهبان وارد مذاکره شده و موضوع تعیین تکلیف شود؛ چرا که این بودجه را نمی‌توانیم تصویب کنیم. این در حالی است که لایحه بودجه در مجلس قطعا تغییرات اساسی پیدا خواهد کرد و بایستی دولت و شورای نگهبان اجازه این تغییرات را بدهد، در غیر این صورت در آینده به مشکل برخواهیم خورد.

کوچکی نژاد گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بازپرداخت اوراقی که پیش از این منتشر شده است در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده و قرار است قوه مجریه آن را پرداخت کند که رشد بالای ۱۰۰ درصدی دارد. ضمن این که این رقم نشانگر آن است که دولت حرکت‌هایی کرده که به دنبال تخلیه بودجه است تا دولت بعدی دچار مشکل شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: رقم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آورده است واقعی نیست، ‌ضمن این که پیش بینی کردن این موضوع از سوی دولت هم مشکل است و به نظرم اشکالات اساسی در بودجه وجود دارد که اگر مجلس در زمینه ارز و… دقت کند می‌تواند کلیات آن را رد کند.

وی گفت: نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برای ارز به هیچ وجه واقعی نیست و قطعا قانون طرح راهبردی ایران برای لغو تحریم‌ها در دنیا اثرگذار بوده و تأثیرگذار است و قطعا شوک‌هایی را به اقتصاد ایران وارد خواهد کرد و دنیای غرب هم حرکاتی را در مقام عکس العمل انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *