محمد حسین فرهنگی

حذف غربالگری اجباری برای بانوان باردار در مجلس مطرح نیست/مجلس هفته آینده درباره کلیات بودجه ۱۴۰۰ تصمیم می گیرد

محمد حسین فرهنگی

به گزارش خبرنگاران ، محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست خبری صبح امروز خود ضمن تسلیت ایام فاطمیه(س)  اظهار داشت: مجلس در هفته جاری موضوعات مختلفی را در دستورکار خود قرار داد و در نشست قبلی نکاتی را متذکر شدیم که قرار است به بیان برخی از آنها بپردازیم.

فرهنگی گفت: طرح موضوعاتی که به صورت پیشنهاد یک فراکسیون غیرسیاسی یا حتی در قالب غیرکمیسیونی مطرح می‌شود و یا توسط برخی نمایندگان به عنوان نظر شخصی خود مطرح می‌شود، این موارد تنها به عنوان اظهارنظر شخصی افراد تلقی می‌شود.

وی گفت: موضوع حذف اجباری بودن غربالگری بانوان باردار، نه در کمیسیونی از مجلس مطرح است و نه به صورت جدی پیگیری می‌شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع غربالگری بانوان باردار، تنها نظری بوده که به صورت پیشنهاد در یک کمیسیون مطرح شده و اصلا برای آن تصمیم‌گیری نشده است البته مشابه این موارد را هم داشتیم که لازم است رسانه‌ها نظر نمایندگان را به عنوان نظر مجلس تلقی نکنند.

وی با اشاره به اینکه نظر مجلس در مصوبات مجلس منعکس خواهد شد، گفت: البته که پس از تصویب مجلس هم نهایی نمی‌شود و باید به تأیید شورای نگهبان و در مواردی مجمع تشخیص برسد، پس نظر مجلس در صورت ابلاغ آن به صورت نهایی مشخص می‌شود.

* مجلس هیچ محدودیتی برای داوطلبان ریاست جمهوری ایجاد نکرد 

وی ادامه داد: در دستور هفته گذشته، نهایی شدن قانون انتخابات ریاست جمهوری را شاهد بودیم که در برخی رسانه‌ها مطالبی خلاف واقع منعکس شد، چرا که مصوبه مجلس که در هفته‌های گذشته نهایی شد باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

وی در همین راستا اضافه کرد: در مصوبه جدید مجلس هیچ محدودیتی برای داوطلبان واجد شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری ایجاد نشده و مهمترین محدودیت‌ها فقط داشتن چهار سال تجربه در سطح ملی و داشتن مدرک کارشناسی ارشد بوده است. به غیر از آن محدودیتی ایجاد نشده است و تنها مراحل ثبت نام و دیگر موارد را ضابطه‌مند کردیم. لذا مجلس با احترام به مطالبه ملی این قدم را برداشت. نمی‌دانم رسانه‌ها با کدام هدف و غرض‌ورزی برخی مطالب را عنوان می‌کنند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نظارت بر انتخابات شوراها از دیگر موضوعی بود که کلیات طرح آن در مجلس به تصویب رسید و مجدداً به کمیسیون شوراها به منظور رفع برخی موارد ارجاع شد.

وی با اشاره به بررسی بودجه در کمسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ گفت: این موارد از سوی اعضای کمیسیون و سخنگو منعکس می‌شود و موارد باقی‌مانده با دقت باید توسط عموم نمایندگان مورد رصد قرار گیرد تا آنچه که تصمیم‌گیری خواهد شد، منعکس شود و قطعا کلیه تصمیمات براساس جمع‌بندی کمیسیون خواهد بود، هر چند مباحث زیادی بین نمایندگان مطرح است اما قبل از جمع‌بندی و نهایی نشدن دولت و کمیسیون تحقیق در حد اظهارنظر کارشناسی خواهد بود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به تعطیلی یکشنبه هفته جاری، ما سه روز پشت سر یعنی دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه جلسه علنی خواهیم داشت، گفت: قبل از بررسی پیشنهادات نمایندگان مسائل در دستورکار مجلس جمع‌بندی شود تا بودجه به نتیجه رسیده و در مجلس مطرح شود.

* مجلس هفته آینده درباره کلیات بودجه ۱۴۰۰ تصمیم می گیرد

فرهنگی در ادامه سخنانش به برنامه بعدی مجلس در هفته آینده اشاره کرد و گفت: درباره کلیات بودجه ۱۴۰۰ قرار است در هفته آینده تصمیم‌گیری شود.

وی یکی از موضوعات مهمی که در ادوار مختلف مجلس پیگیری و در صحن علنی پارلمان به سرانجام رسید را جرم‌انگاری اهانت به اقوام، ادیان و مذاهب الهی خواند و گفت: هر چند وقت یکبار در این حوزه مواردی مطرح می‌شد و جامعه را دچار التهاب می‌کرد، در حالی که موارد جرم‌انگاری در قانون بیان نشده بود لذا برای اولین بار این موضوع جرم‌انگاری شده و با رفع ایرادات به شورای نگهبان ارسال شد تا به موجب آن بخش کیفری قانون مجازات اسلامی تکمیل شود تا شاهد چنین اتفاقات و التهاباتی در جامعه نباشیم.

وی در همین رابطه افرود: البته بحث‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی از عموم این موضوع (جرم‌انگاری، اهانت اقوام و ادیان) به صورت تخصصی خارج بوده و شامل اهانت نمی‌شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به فعالیت‌های غیرقانونی برخی فِرق که با استفاده از روشهای تبلیغاتی خاص و روانشناسی موفق شدند اتفاقات خاصی را در جامعه ایجاد کنند، گفت: ‌همه این فعالیت‌ها جرم‌انگاری شده و در قالب مصوبه به شورای نگهبان ارسال شد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی همچنین بحث و بررسی برای شوراهای حل اختلاف را از جمله موارد طرح شده در مجلس خواند و گفت: اختلاف دیدگاه‌هایی درقوه قضائیه و مجلس در این رابطه وجود دارد، لذا باید منتظر بمانیم تا کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره آن تصمیم بگیرد.

* فضاسازی منفی علیه طرح ساماندهی فولاد

وی بررسی کلیات ساماندهی بازار فولاد  و ارجاع آن به کمیسیون را از جمله اقدامات دیگر نمایندگان در هفته‌ گذشته خواند و گفت: در این زمینه هم حرف و حدیث در رسانه‌ها مطرح شد که البته خلاف واقع و صرفا برای منافع شخصی افراد بود بنابراین مردم باید بدانند که نظر کمیسیون صنایع این است که نظم مناسبی برای این موضوع دیده شود، چرا که این صنعت تأثیر بسزایی در کشور دارد و هرگونه ناهنجاری درین حوزه می‌تواند آثار نامطلوبی در تولیدات بگذارد.

وی اضافه کرد: در مواردی همچون واردات و صادرات فولاد مواردی در مصوبه مذکور پیش‌بینی شده و کسانی که در زمینه معادن کشور اظهارنظرهایی داشتند باید بدانند که ذخایر معدنی از آن آنان نیست و متعلق به عموم مردم است و کلیه تصمیم‌گیری‌ها باید مبنی بر این موارد باشد.

وی با اشاره به دستور پیش روی کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کمیسیون‌ها موضوعات متنوعی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همچنین پنج نفر از وزرا در کمیسیون‌ها دعوت شدند بنابراین مسائل نظارتی و سؤال وزرا از جمله مواردی است که در کمیسیون‌ها دنبال می‌شود و این از بعد فعال بودن مجلس است.

فرهنگی در پایان در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه موضوع حذف اجباری بودن تست غربالگری بانوان باردار، آیا در فراکسیون‌ها مجلس و کمیسیون‌ها مورد تأیید نمایندگان قرار گرفته است یا خیر، گفت: خیر، موضوع غربالگری در حد یک پیشنهاد در یک کمیسیون مطرح شده که درکمیسیون ویژه هم این پیشنهاد طرح شد اما هیچ تأیید یا تصویبی توسط نمایندگان در این کمیسیون‌ها اتفاق نیفتاده است و در حد همان طرح پیشنهاد باقی ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *