حمایت بسیج اساتید پژوهشگاه هسته‌ایِ انرژی اتمی از طرح مجلس برای لغو تحریم‌­ها

به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی، کانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایِ سازمان انرژی اتمی طی بیانیه‌ای ضمن حمایت از « طرح یک فوریتی مجلس شورای اسلامی برای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌­ها» نوشت:  اجرای این طرح باعث خروج کشور از موضع انفعال و موجب بازگشت به مسیر عزّت و اقتدار و جلوگیری از خسارات فراوان حاصل از برجام می‌شود.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

« فَمَنِ اعْتَدَى عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَیْکُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ»، پس هر کس بر شما تعدّى کرد همان گونه که بر شما تعدّى کرده بر او تعدّى کنید. (سوره مبارکه بقره، بخشی از آیه ۱۹۴)

قرآن کریم مسلمانان را به پایبندی به تعهدات فرمان داده است امّا در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد دستور اقدام مقابله به مثل فرموده است. بر این اساس چون در توافق برجام، آمریکا با خروج از آن و تشدید تحریم­ها، و هم­پیمانان اروپایی او با عدم اقدام عملی در انجام تعهدات خود، نقض عهد آشکار نموده­اند، مستوجب اقدام متقابل مقتضی می­باشند.

کانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایِ سازمان انرژی اتمی در راستای اعتقاد به اقدام مقابله به مثلِ نقض عهد آشکار آمریکا و اروپا در توافقنامه برجام، ضمن حمایت از طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم­ها» ارائه شده از سوی مجلس محترم شورای اسلامی مصوّب ۱۲/۰۸/۱۳۹۹، به ویژه تأکید بر توسعه سریع توانمندی هسته ­ای صلح آمیز کشور و لغو کلیه تعهدات برجامی در حوزه نظارتی؛ اجرای این طرح را باعث خروج کشور از موضع انفعال و آن را موجب بازگشت به مسیر عزّت و اقتدار، و جلوگیری از خسارات فراوان حاصل از برجام می ­داند.

این طرح در راستای تحقق بیانات و منویات عزّتمندانه و قاطعانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)  مبنی بر کاهش مجدّانه، دقیق، کامل و جامع تعهدات برجامی کشور در قبال عدم پایبندی سایر طرف­ها به تعهدات قراردادی خود؛ و نیز حفظ عزّت، اقتدار و منافع ملّت است، همان طور که مقام عظمای ولایت (حفظهم الله) با اظهار تأسف از تکرار حرف های دشمن مبنی بر فایده نداشتن صنعت هسته ای از زبان عده ای در داخل، فرمودند: «صنعت هسته ای نیاز قطعی فردای کشور برای تولید برق است و امروز باید به فکر فردا باشیم» و نیز در جایی دیگر در خصوص برجام فرمودند: «مسئولان در معرض آزمون بزرگ قرار دارند که آیا عزّت و اقتدار این ملّت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزّت و منافع ملّت به معنی واقعی کلمه تأمین شود».

امّا شایان توجّه آنکه هر چند اقدامات اشاره شده در طرح مذکور، صحیح و بجا است با این وجود نباید به لغو تحریم­ها از سوی دشمن در چهارچوب برجام خوشبین بود زیرا دشمنان ملّت ایران و نظام جمهوری اسلامی یعنی نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، از ابتدا برجام را نه به قصد برداشتن تحریم­ها بلکه به قصد نفوذ و اِعمال فشار حدّاکثری و با هدف از بین بردن عوامل اقتدار داخلی و خارجی جمهوری اسلامی و جلوگیری از شکست سیاست­های منطقه­ای و افول ابرقدرتی خود، تدارک دیده بودند.

این عدم خوش بینی را حکیم گرانقدر انقلاب چه زیبا پیش بینی کردند که در همین رابطه، خطاب به دولتمردان بیان فرمودند که: «بعد از خروج آمریکا از برجام این سه دولت مدام حرف می زدند، مدام یاوه‌گویی می کردند، بنده همان روز هم گفتم من به اینها اعتمادی ندارم، اینها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود؛ امروز کاملاً واضح شده است، معلوم شده است که اینها به معنای واقعی کلمه، پادو آمریکا هستند». همچنین در جایی دیگر فرمودند: « قطع امید کنید از اینها؛ از اروپا قطع امید بکنید. اروپا جایی نیست که ما بتوانیم برای مسائل گوناگون خودمان از جمله همین مسئله‌ی برجام و مسائل اقتصادی و مانند اینها به آنها امید ببندیم؛ نه، اینها کاری نخواهند کرد؛ قطع امید [بکنید]».

لازم به ذکر است که بیانیه صادره این کانون در دهه مبارک فجر سال گذشته در پاسخ به تهدید سه کشور اروپایی به فعال سازی سازوکار حلّ اختلافات در برجام و نیز محکومیت کسانی که اصرار بر اعتماد و مذاکره با تروریست‌های آمریکایی و هم‌پیمانان اروپایی آنان داشتند، دقیقاً با پیشنهاد لغو کلّیه تعهدات برجامی در حوزه نظارتی و بازرسی به طور یکجا و نه به­ تدریج، خطاب به دولت و مجلس صادر شده بود که متأسفانه مورد توجه بایسته قرار نگرفت.

در بیانیه فوق الاشاره انتشار یافته از سوی این کانون نیز صراحتاً تأکید شده بود که پیشنهاد این راهکار، نه به خاطر امید به گشایش امر از طرف اروپا و آمریکا و بازگشت آنان به پای میز مذاکره بلکه به خاطر اتمام حجّت با آنان، و نیز امید به بازگشت امیدواران و معتمِدین به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به خیل ملّت مقاوم و سازش­ناپذیر ایران اسلامی است.

با استناد به آیه « وَ لَنْ تَرْضَى عَنکَ الْیَهُودُ وَ لَا النَّصرَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ  قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى و َلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِیٍّ وَ لَا نَصِیرٍ* (اى پیامبر) یهود و نصارى هرگز از تو راضى نمى­شوند مگر وقتى که از کیش آنان پیروى کنى بگو تنها هدایت، هدایت خدا است و اگر هوى و هوس­هاى آنان را پیروى کنى بعد از آن علمى که روزیت شد، آنوقت از ناحیه خدا نه سرپرستى خواهى داشت و نه یاورى. (سوره مبارکه بقره، آیه ۱۲۰)»؛ خاطر نشان می ­سازد که دشمن فقط با تسلیم شدنِ کامل جمهوری اسلامی ایران و عدول از ارزش­های اسلامی و انقلابی، راضى خواهد شد. از این رو هنگامی که دشمن از ما راضى باشد در آن صورت باید در دیندارى و انقلابی­گری خود تردید نماییم.

ملت مقتدر و انقلابی ایران هیچگاه حتّی در مذاکرات هم به دنبال برآورده کردن رضایت دشمن نیست زیرا دیندارى و انقلابی­گریِ دشمن­پسند، همان تبعیّت از آئین و سبیل اوست. همان طور که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) می­فرمایند: « بعضی نسخه دیگری را تجویز می‌کنند، می‌­گویند تسلیم بشویم تا دشمن علیه ما موذی­‌گری نکند؛ اینها نمی­‌دانند که هزینه تسلیم شدن به ­مراتب بیشتر از هزینه مقاومت کردن و ایستادگی کردن است. بله، ایستادگی کردن ممکن است هزینه‌ای داشته باشد، امّا دستاوردهای بسیار بزرگی دارد که صدها برابرِ آن هزینه برای ملّت­ها ارزش دارد؛ امّا تسلیم شدن در مقابل دشمن عنود و لجوج و خبیث، جز لگدمال شدن، جز ذلیل شدن، جز بی‌هویّت شدن هیچ اثری ندارد؛ این را بایستی همه بدانند».

لذا تنها راه عاقلانه و عزّتمندانه در مواجهه با دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملّت ایران به منظور مأیوس کردن آنها همانا مقاومت فعّال، مبتکرانه و هوشمندانه در برابر فشارها و نیز عدم تبعیّت از اهداف آنان با توکل به ذات اقدس احدیت، توسل به حضرات معصومین (علیهم آلاف التحیه و الثناء) و تأسی از راه، منش و منویات همواره روشنگرانه مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای (حفظهم الله) است که در طول ۳۱ سال رهبری جامعه اسلامی بحق چراغی پر فروغ در مسیر پر فراز و نشیب جهت هدایت امت اسلامی بوده اند.

در پایان این کانون پیشنهاد می دهد با توجه به خسارات عظیم مادی ،جانی و معنوی حاصل از عدم اجرای تعهدات سه کشور اروپایی و آمریکا به این توافق نامه بین المللی که در این سالها به کشور وارد شده، ضمن برآورد کامل این خسارات توسط یک کارگروه متخصص، قوه محترم قضایی با تنظیم لایحه ای حقوقی و ارائه آن به دادگاه های ذی صلاح (داخلی و یا بین المللی) علیه این کشورها اقامه دعوا نموده و پرداخت غرامت برآورد شده را مطالبه نماید.

به امید تعجیل در ظهور یگانه عدالت گستر جهانیان حضرت ولی عصر (عج) تا بنیان و اساس استکبار جهانی را در هم شکسته، کاملاً محو و نابود سازد ان شاءالله.

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

کانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایِ سازمان انرژی اتمی

شانزدهم آبان ماه هزار و سی­صد و نود و نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *