«در آینه» رونمایی شد| بیابانکی: موسیقی با نفس مردم شکل می گیرد/بهروزی نیا: نمی خواستم با خوانندگان معروف کار کنم

به گزارش خبرنگاران موسیقی ، آلبوم «در آینه» به آهنگسازی حسین بهروزی نیا و خوانندگی اشکان کمانگری از تازه ترین محصولات مرکز موسیقی حوزه هنری  روز سه شنبه ششم آبان ماه در قالب یک رویداد آنلاین رونمایی شد.

شرایط خوب فعالیت های موسیقی در فضای مجازی 

سعید بیابانکی شاعر وترانه سرا که اجرای مراسم را به عهده داشت در ابتدای این برنامه ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: امروز شاهد رونمایی یکی از آثار فاخر موسیقی ایران زمین هستیم که به خوانندگی اشکان کمانگری و آهنگسازی حسین بهروزی نیا از هنرمندان شناخته شده موسیقی کشورمان خلق شده است. شرایط این ماه‌ها و بحران کرونا که تقریبا تمامی برنامه های موسیقی تعطیل هستند و ما احساس می کنیم به نوعی در روزهای غربت موسیقی به سر می بریم. چرا که همه می دانیم موسیقی با نفس مردم هست که شکل می گیرد.

او افزود: خاطرم می‌آید در اصفهان و کنسرت هایی که استاد شجریان به عنوان خواننده در آنها حضور داشت، اجرای مراسم را به عهده داشتم  و این هنرمند فقید همیشه از حضور انبوه مردم در فضای باز چهلستون ابراز شعف می کردند و می گفتند با حضور این مردم می توان بهترین برنامه را اجرا کرد. این روزها ما در شرایطی هستیم که باید به شکل تازه ای از زندگی عادت کنیم. خوشبختانه در فضای مجازی شرایط خوبی برای فعالیت های حوزه موسیقی وجود دارد و امیدوارم توسط نهادهای مختلف  شرایط به گونه ای هدایت شود که این شکل از موسیقی بتواند شرایط با کیفیت تری داشته باشد.

حفظ موسیقی ایرانی در راستای حفظ فرهنگ ملی هدف  ماست

پس از صحبت های بیابانکی، شاعر شناخته شده کشور، میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری ضمن قدردانی از دست اندرکاران تولید آلبوم«در آینه» گفت: خیلی خوشحالیم که در این شرایط سخت کرونایی حداقل توانستیم چنین جمعی را شکل بدهیم و بهانه ای داشته باشیم برای یادکرد موسیقی سنتی. طبیعتا در چنین اتفاقاتی هدفی که دنبال می کنیم، حفظ موسیقی ایرانی در راستای حفظ فرهنگ ملی  ماست. اشکان کمانگری از جمله هنرمندانی است که می توان او را به عنوانی یکی از  شاگردان استاد محمدرضا شجریان معرفی کرد. او در راهی که انتخاب کرده  قطعا ادامه دهنده مسیر این هنرمند فقید موسیقی ایرانی خواهد بود.

عرفان‌پور افزود: استاد حسین بهروزی نیا هم که نامشان در عرصه نوازندگی و آهنگسازی زبانزد حوزه فرهنگ و هنر است، در کنار نوازندگان ارزشمند آلبوم، ضلع دیگری از این اثر هنری را تشکیل داده اند. بهروزی نیا از هنرمندانی بودند که هیچ گاه در گرو نام و نشان نبوده  و نیست ولی آثارشان همیشه ماندگار بوده‌اند. مرکز موسیقی حوزه هنری در گونه های مختلف موسیقی تلاش می کند نام موسیقی خوب را ترویج  و تولید کند.

وی افزود: بخش اعظمی از این موسیقی خوب هم با موسیقی ایرانی ما گره خورده که در این راستان تاکنون  ۱۰ عدد آلبوم در فضای موسیقی سنتی تولید کردیم که به تناوب پیش روی مخاطبان قرار گرفته و می گیرد. درباره آلبوم «درآینه » هم باید بگویم یکی از ویژگی های این اثر انتخاب خوب شاعران بزرگ تاریخ شعر فارسی بود که این انتخاب گواه دقت نظر سازندگانش است.

تشریح  آلبوم «درآینه» با زبان تخصصی فریدون شهبازیان

«فریدون شهبازیان» آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده کشورمان در مورد این آلبوم گفت: معمولا در رونمایی آلبوم ها شرایطی اتفاقی می افتد که آلبوم خیلی دیر به دست ما می‌رسد که قرار است درباره نکات فنی اثر صحبت کنیم. این نکته مهمی است که امیدوارم در برنامه های دیگر حوزه هنری شاهد بهبود آن باشیم. این آلبوم، اثر ارزنده ای است که زحمت زیادی برای آن کشیده شده است. حسین بهروزی نیا از جمله نوازندگان و هنرمندانی است که در عرصه نوازندگی عود از هنرمندان معتبر موسیقی ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: من با وجود اینکه خیلی دیر توانستم شاهد شنیدن اثر باشم، اما می توانم بگویم که این آلبوم دربرگیرنده نکات مثبت و اوج و فرودهایی است که من آن را دوست داشتم. کارهای خوبی در این آلبوم اتفاق افتاده که در حوزه ارکسترال، آهنگسازی و خوانندگی می توان آنها را ارزیابی کرد. ما در این آلبوم شاهد اجرایی غیر معمول از فواصل موسیقایی هستیم که به درستی از سوی حسین بهروزی نیا طراحی شده اند. البته که می توان درباره این اثر به نکات فنی زیادی اشاره کرد که دارای ویژگی های مثبتی است.

شهبازیان ضمن اینکه در بین صحبت‌هایش به قرنطینه و ساخت یک «پوئم سمفونی» بزرگ بر اساس همین قرنطینه و فاصله اجتماعی اشاره کرد، در مورد خوانش این اثر گفت: درباره خوانندگی اشکان کمانگری هم باید بگویم که در این آلبوم کارهایی را خوانده به قولی تمیز درآمده و می توان از آن به عنوان یکی از ویژگی ها و ارزشها یاد کرد. انتخاب اشعاری از محتشم کاشانی در این آلبوم یکی دیگر از کارهای خوب این اثر موسیقایی است که می دانم توسط اشکان کمانگری انتخاب شده و به نظرم توانسته وزن ارزشمند اشعار محتشم را حفظ کند.

کوک نوازی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک اثر است

شهبازیان افزود: یکی از مباحث مهم امروز سازهای ایرانی بحث کوک سازهاست که واقعا کار مهم و سختی است و باید به گونه ای باشد که بسیار منظم اتفاق افتاده باشد. من به بچه های این آلبوم یک تبریک ویژه می گویم که توانسته اند به درستی از پس نوازندگی قطعات بربیایند. این یکی از مهم ترین چیزهاست که اگر توانستید مرتب این کار را کنید قطعا در نوازندگی و البته کمک به خواننده موفق خواهید بود و ما در این آلبوم شاهد این شرایط بودیم. این یک کار جدید از مرکز موسیقی حوزه هنری است که اگر چه دیر منتشر شده اما توانسته به عنوان یک آلبوم قابل قبول پیش روی مخاطبان قرار گیرد. من به همه دوستان در حوزه هنری ، حسین بهروزی نیا، اشکان کمانگری و نوازندگان اثر تبریک می گویم که چنین اثری را به مخاطبان ارائه دادند.

متاسفانه تهیه‌کننده‌ها مایل به تولید موسیقی اصیل ایرانی نیستند

اشکان کمانگری خواننده آلبوم «درآینه» ضمن قدردانی از عوامل آلبوم گفت: طی دو سال گذشته که پیش تولید اثر آغاز شد شاهد همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در حمایت از ارزش های موسیقایی سرزمین ایران بودیم. در این زمینه تلاش های زیادی صورت گرفت که متاسفانه تهیه کنندگان محترم خیلی مایل به تولید موسیقی اصیل ایرانی نیستند. اما به هر حال این اتفاق خوبی است که مرکز موسیقی حوزه هنری کنار ما بود. یکی از مهم ترین نکاتی که همواره روی آن تاکید داشته و دارم، حفظ شان و شخصیت  استادان موسیقی ایرانی است که بخش عمده ای از پاسداری این گونه موسیقایی حفظ حرمت این هنرمندان شاخص موسیقی کشورمان است.

وی افزود: من بر این باورم لازمه اینکه بتوانیم در حوزه موسیقی ایرانی پیشرفت داشته باشیم باید قدردان بزرگان موسیقی باشیم. من از حسین بهروزی‌نیا صمیمانه قدردانی می کنم که به من اعتماد کرد و برای خوانندگی این اثر از من حمایت کرد. توصیه می کنم برای شنیدن این اثر به یک بار اکتفا نکنند تا به زوایای مختلف کار بیشتر پی ببرند.  امیدوارم«در آینه» مورد پسند مخاطبان هم قرار بگیرد.

نمی خواستم با خوانندگان معروف کار کنم

حسین بهروزی نیا آهنگساز آلبوم «درآینه» در مورد ساخت این اثر توضیح داد: من ۱۶ سال داشتم که وارد عرصه حرفه ای موسیقی شدم و در آن دوران بود که به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفتم. در آنجا با نامدارانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، و محمدرضا شجریان آشنا شدم. در آن دوران گروهی به نام خالقی را راه ندازی کردم و پس از آن بود که با استاد فریدون شهبازیان آشنا شده و از راهنمایی های او استفاده می کردم. امروز هم بسیار خوشحالم که درباره اثر صحبت کرد. بعد از چند سالی که در ایران فعالیت داشتم حدود ۲۱ سال از ایران دور شدم ولی سه سال قبل به ایران برگشتم تا دوباره بتوانم فعالیت کنم.

وی افزود: روزهای اول شروع به ضبط آلبوم ها و آهنگ های بی کلام کردم. در این راه با برادرزاده ام حمید بهروزی‌نیا  که اکنون یکی از نوازندگان برتر ایران است، مشورت هایی انجام دادم. وقتی درباره ضبط  این کار با او صحبت کردم چون نمی خواستم خواننده معروفی در کارهایم باشد بنابراین به دنبال هنرمندان مستعد بودم که می دانم واقعا حرف های زیادی برای گفتن دارند. به همین دلیل هر استان و شهرستانی که می‌رفتم جویای دیدن و شنیدن صدای خوانندگان و ساز نوازندگان بودم. وقتی حمید، اشکان کمانگری را به من معرفی کرد او را خواننده مثبتی دیدم که می تواند در آلبوم «درآینه»  کنار من باشد. در حوزه نوازندگان هم باید بگویم که هنرمندان نوازنده این آلبوم از بهترین های موسیقی ما هستند.

آهنگساز آلبوم «در آینه» درباره حضور نوازندگان شهرستانی در این اثر گفت: این افراد تا به امروز مجالی برای عرضه آثار خود نداشتند و گرنه همگی هنرمندان بسیار مستعد و ارزشمندی هستند که حرف های زیادی برای گفتن دارند. این را هم بگویم وقتی ما کار ضبط را آغاز کردیم متاسفانه سیستم استودیو ویروسی شد و چون «بک آپ»(یک نسخه پشتیبان از اثر یا پروژه) آلبوم را نداشتیم مجبور شدیم کار را دوباره از اول ضبط کنیم.

وی افزود: متاسفانه در حوزه تولید اثر هم برخی از شرکت ها به دلیل نگاه مالی که به ماجرای موسیقی دارند و موسیقی غیر تجاری دیگر برای کمتر تهیه کننده ای اهمیت پیدا کرده، بنابراین خیلی‌ها  آنچنان استقبالی از آلبوم ما  نکردند اما خوشبختانه با پیگیری‌های اشکان کمانگری با مرکز موسیقی حوزه هنری به توافق رسیدیم و کار را به جایی رساندیم که امروز شاهد رونمایی از آلبوم هستیم.

حسین بهروزی نیا آهنگساز و تنظیم کننده و نوازنده بربت، اشکان کمانگری خواننده، حمید بهروزی نیا نوازنده تار، مسلم علیپور نوازنده کمانچه، سعید مهر پیما نوازنده سنتور، بهنام معصومی نوازنده تمبک و سازهای کوبه ای، مصطفی موسوی نوازنده نی، نگار اعزازی نوازنده دف گروه نوازندگان آلبوم «در آینه» را تشکیل می دهند.

«مقدمه و آواز» با شعر مولوی، «ادامه مقدمه»، «در آینه» با شعر نظامی، «آواز حجاز و ارکستر» با مولوی، «چهار پاره (بی کلام)»، «آواز چهار پاره» با شعر محتشم کاشانی، «تک نوازی سنتور» و «ای دوست» با شعر نظامی، قطعات آلبوم «در آینه» را تشکیل می‌دهند.

این اثر موسیقایی در استودیوهای «گلها» و «پژواک» ضبط شده و از روزسه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۳۹۹ با شماره ثبت ۹۹- م/۳۷۵ در مرکز موسیقی حوزه هنری به صورت فیزیکی و دیجیتالی در دسترس مخاطبان و علاقمندان به موسیقی اصیل ایرانی قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *