علی ربیعی

ربیعی: طرح جامعی در زمینه صنعت خودرو در وزارت صمت در حال تدوین است/ دولت از سند تحول قضایی استقبال می‌کند

علی ربیعی

به گزارش خبرنگاران حوزه ، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو، کنترل قیمت ها و نیز مسائل معیشتی و سیاسی خارجی در جلسات مختلف مورد بحث و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

سخنگوی دولت بیان داشت: امروز در ستاد اقتصادی دولت، افزایش تولید خودرو دنبال شد و طرح جامعی در زمینه نظارت بر قیمت و افزایش تولید خودرو در وزارت صمت در حال تدوین است.

ربیعی افزود: یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیات دولت رسید.با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم ها است و نظر نمایندگان نیز معطوف به رفع تحریم ها بوده است.

وی با شاره به اینکه دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور را  مدنظر قرار داده است تصریح کرد: دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان از آن  برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و   ۲۹ هزار میلیارد تومان هم  بابت پرداخت دیون به بانکها است.

وی با اشاره به روز صنعت پتروشیمی تصریح کرد:صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط، در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.

ربیعی با اشاره به اینکه در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مهم بود. ۱۷ طرح پتورشیمی در سال ۹۹ انجام شده است، تصریح کرد: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

وی افزود: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

ربیعی تصریح کرد: در سال ۹۲ ، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.

وی بیان داشت: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید. تاکنون ۹ طرح به بهره برداری رسیده است.

ربیعی تصریح کرد: برنامه ریزی برای تدوام توسعه صنعت پتروشیمی در سال های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.

سخنگوی دولت در مورد سند تحول قضایی گفت:این سند مواجه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی را مورد تاکید قرار داده است. سند تحول قضایی به آزادی های مشروع توجه نموده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است.

وی افزود: این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: از این سند استقبال می نماییم و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی نمودن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه  اجرای آن را متضمن خواهد بود.همه از سند تحول قضایی خوشحالیم. این سند به آزادی‌های مشروع توجه دارد و رویکردی پیشرو در مورد حقوق شهروندی دارد. ما از این سند استقبال می‌کنیم.

ربیعی با توجه به نزدیکی به زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی در سال گذشته، خاطر نشان کرد: شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار حاج قاسم سلیمانی است. درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست.

وی ادامه داد: قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت های آزاده جهان تبدیل کردند. سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه ها خواهد درخشید.

ربیعی با تاکید بر اینکه قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند، اظهار داشت: در  همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت های جهان است. یکبار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *