زنگنه

زنگنه: بالاترین مصرف سوخت کشور در منازل است

زنگنه

به گزارش خبرنگاران حوزه دولت ، بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در جلسه مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور در وزارت کشور گفت: بالاترین مصرف سوخت کشور در منازل است و فکر کنم به این دلیل است که مردم فکر می کنند اگر پنجره ها را باز بگذارند کرونا می رود و باید مسئولین این موضوع را به مردم بگویند که پنجره ها را ببندند و دما را پایین آورند.

زنگنه افزود: برخی از استانداران کشور از ما خواسته بودند که ما استان آن‌ها را از مصرف مازوت مستثنی کنیم و موردی که وجود دارد این است که ما با هر استانی که صحبت می کنیم می‌گویند که ما را از این موضوع مستثنی کنید. صنایع سیمان‌ از اول قرار بود که در زمستان مازوت مصرف کنند و قرار نبود در زمستان نفت کوره مصرف کنند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه امروز در دولت تصویب می‌کنیم که قیمت نفت کوره معادل گاز مصرفی آن‌ها شود، اظهار کرد: برخی از دوستان درباره نفتکش‌ها اظهار نگرانی کرده بودند که ما این موضوع را حل کرده‌ایم؛ البته ما روغن و لاستیک به فردی نمی‌دهیم و کاسبی هم راه نمی‌اندازیم.

زنگنه افزود: ما مشکلی از نظر نفتکش برای حمل بار به نیروگاه نداریم چراکه دوستان ما این موضوع را با تدابیر خاص حل کرده‌اند. لذا خواهشمندم که دوستان تبلیغات درباره مصرف خانگی می‌شود را مرتب انجام دهند. اگر مصرف برق کاهش پیداکند‌ مصرف مازوت هم کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین خواست ما این است که سطح مصرف مازوت را از ١٨٠ میلیون لیتر با تدابیر خاص خود افزایش پیدا نکند، گفت:  ما نمی‌توانیم این مشکل را حل کنیم و در صورت بروز مشکل خود آن ها نیز با مشکل مواجه خواهند شد. لذا از دوستان در صنعت برق می‌خواهم که با تدابیر خاص خود این موضوع را مدیریت کنند.

زنگنه خاطر نشان کرد: مصرف سوخت در ادارات موضوع مهم در مصرف سوخت است که باید مدیریت شود؛ ما تمایل نداریم که از سوخت مازوت مصرف شود اما در نقاطی مجبور به این کار هستند. گازوئیل هم در حداکثر ممکن تامین می‌شود و بیشتر از این امکان ندارد و ما هر مقدار گازوئیل اضافی داریم می‌دهیم بخشی هم از مخازن باید استفاده شود.

وی تصریح کرد: مطالبی مانند خط لوله ذخیره سازی و در برخی از نقاط بخاری‌های هرمنیک که مصوبه آن را دریافت کرده ایم. اکثر جاها در تهران مردم از شوفاژ و حرارت مرکزی استفاده می‌کنند و آنچه در کاهش و مدیریت مصرف در آن‌ها سوخت اهمیت دارد، تنظیم موتورخانه ها اثر بیشتری دارد. استاندار تهران گفت که مصرف سوخت در تهران ١۵ درصد افزایش پیداکرده که ٢ درصد از این مقدار مربوط به اشتراک های جدید است.

وی ادامه داد: افزایش ١۵ درصدی مصرف کاملا غیر طبیعی است و هیچ دستگاهی نمی‌تواند هیچ برنامه ریزی برای رشد مصرف سالانه داشته باشد. مصرف فعلی ما ٨٠٠ میلیون متر مکعب در روز است که ۵۵۶ میلیون لیتر آن مصرف خانگی، عمومی و صنایع کوچک است. البته این مقدار نسبت به سال گذشته عدد بزرگی است و بیش از ۶٠ میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وزیر نفت اظهار داشت: اکنون تولید گاز در کشور ما بیش از ١ هزار میلیون متر مکعب در روز است که از آن میعانات و گوگرد استحصال می‌شود و از این مقدار ٨٢۴ میلیون متر مکعب توزیع می شود که میزان بسیار بالایی است. مصرف متوسط کشور در حدود ۴/٧ میلیون بشکه نفت خام است که رقم بسیار بالا و غیر عادی است که باید برای آن راه حل پیداکرد؛ البته اکنون موعد مناسبی برای این موضوع نیست و باید در این شرایط مصرف سوخت را مدیریت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *