رحیم زارع

سر رسید ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای سال بعد/ ۱۰۴ هزار میلیارد اعتبارات عمرانی خواهیم داشت

رحیم زارع

به گزارش خبرنگاران ، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ امروز (شنبه ۶ دی) در نشست خبری اظهار داشت: امروز اولین جلسه رسمی کمیسیون تلفیق با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و دژپسند وزیر اقتصاد و معاونان وی برگزار شد.

وی افزود: در ابتدای این نشست، آقای نوبخت کلیاتی درباره بودجه ۱۴۰۰ مطرح کرد و سپس وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی هم گزارشی درباره بودجه آتی اعلام کردند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: نوبخت در ارائه گزارش ۸ ماهه از عملکرد بودجه سال ۹۹ ضمن اشاره به سهم مصوب ۳۸۴ هزار میلیارد تومانی بودجه اعلام کرد که تنها ۳۵۳ هزار میلیارد تومان آن بودجه عملکردی داشته است و ۳۱ هزار میلیارد تومان در بحث بودجه عملکرد، صرفه جویی اجباری صورت گرفته است.

زارع افزود: در بخش مصارف هم ۲۰۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ دیده شده بود که این رقم در سال ۹۹ به ۳۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. ضمن این که سهم مصارف هم نشان می‌دهد که ۳۹ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است، همچنین اعتبارات عمرانی در سال ۹۹ هم به میزان ۶۹ درصد تخصیص پیدا کرده و اعتبارات حقوق و مزایا هم نسبت به سال ۹۹ هم ۵۳ درصد بیشتر پرداخت شده است.

وی افزود: عدم تخصیص منابع در سال جاری ۱۹ هزار میلیارد تومان است که این رقم در سال گذشته ۵۸ هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ بابت پرداخت اصل اوراق ۸۰ هزار میلیارد تومان و بابت پرداخت سود آن هم باید ۵۰ هزار میلیارد تومان بپردازیم.

زارع افزود: در سال ۱۴۰۰ برای پرداخت تعهدات بین المللی نیز بایستی ۲۰ هزار میلیارد تومان تخصیص دهیم.

وی درباره میزان اعتبارات عمرانی در بودجه ۱۴۰۰ هم گفت: ۱۰۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در نظر گرفته شده است ضمن این که ۶۰ هزار میلیارد تومان هم برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و ۵ هزار میلیارد تومان هم برای اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت: برای پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون ایرانی هم در سال ۱۴۰۰ رقم ۳۱ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته‌ایم، همچنین در بودجه آتی هم ۴۳ هزار میلیارد تومان برای یارانه  ۷۸ میلیون ایرانی اعتبار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۰ هم ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است که کف  حقوق آنها از ۲.۸ میلیون تومان به ۳.۵ میلیون افزایش پیدا خواهد کرد. معافیت مالیاتی آنها هم از ۳ میلیون به ۴ میلیون ارتقاء پیدا می‌کند.

زارع افزود: ۵۳۰۰ میلیارد تومان از بخش هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای طرح سلامت در نظر گرفته‌ایم، ضمن این که رقم خوبی هم برای بیمه رایگان ۳۰ میلیون ایرانی در بودجه ۱۴۰۰ دیده‌ایم.

وی گفت: ۴ هزار میلیارد تومان برای طرح بیمه تکمیلی بنیاد شهید و امور ایثارگران و هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای معلولان در نظر گرفته شده است همچنین ۴۲۰ میلیارد تومان برای مستمری به یکصدهزار رزمنده معسر در بودجه سال آینده دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات بخش سلامت رشد ۲.۳ برابری در بخش بهداشت بودجه سال ۱۴۰۰ داشته است، تاکید کرد: استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید کادر درمانی که دستور ۲۳ هزار نفر از آنها صادر شده و برای مابقی آن هم منابع دیده شده، راه اندازی ۴ هزار و ۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید در بحث سلامت و همچنین ۲۵۸۵ کیلومتر برای توسعه حمل و نقل ریلی، تکمیل و بهره برداری ۸۵۹ کیلومتر آزادراه، ۴۹۶۷ کیلومتر بزرگراه در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

زارع تصریح کرد: ۲۵۶ هزار واحد مسکن که شامل ۹۱ هزار واحد مسکن محرومین در استان ها، تکمیل و ساخت ۴۰ هزار واحد مسکن روستایی و تکمیل ۲۷۶ هزار واحد مسکن مهر نیز در لایحه بودجه سال آینده دیده شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ بیان کرد: در این نشست دژپسند نیز ضمن اشاره به تاثیر بودجه بر شاخص های کلان اقتصادی اعلام کرد که موجودی سرمایه در سال های ۹۸ و ۹۹ با کاهش همراه بوده و رشد سرمایه گذاری در سال ۹۷ و ۹۸ و سه ماهه اول سال ۹۹ دارای رشد منفی بوده و همچنین تشکیل سرمایه ثابت با کاهش روبرو بوده است.

وی گفت: وزیر امور اقتصادی در این جلسه بیان کرد، که در بحث چرایی افزایش ۲۱ درصدی مالیات در سال آینده با توجه به این مسائل، مقایسه ای را انجام داده ایم، در سال ۹۸ رشد مالیات ۲۳ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۱ درصد دیده شده است، در بحث درآمدهای گمرکی نیز منفی ۸ درصد در بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال جاری کاهش داشته، اما درآمدهای مالیاتی از ۱۷۹ هزار میلیارد تومان به ۲۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که این بیانگر ۲۵ درصد رشد در این بخش است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به حضور زنگنه وزیر نفت و همتی رئیس کل بانک مرکزی در نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: طی روزهای آینده با توجه به برگزاری جلسه صحن علنی در نوبت صبح، در نوبت عصر جلسات کمیسیون را برگزار می کنیم و در این همین رابطه نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه به سوالات نمایندگان پاسخ خواهد داد.

زارع بیان کرد: کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ به احتمال بسیار روز سه شنبه درباره کلیات بودجه رأی گیری خواهد کرد، زیرا ما هنوز به جمع بندی نرسیدیم و تلاش داریم تا طی این چند روز بحث های کارشناسی را با حضور مسئولان دولتی انجام دهیم و سپس در روز دوشنبه جمع بندی خود را انجام خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *