عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

سیاست‌های کلی باید معطوف به امور مهم باشد/ تعداد بالای سیاست‌ها نظارت بر اجرای آن را دشوار می‌کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش خبرنگاران تشکل‌های دانشگاهی ، دهمین پیش نشست همایش نظام  مسائل اولویت دار کشور مبتنی بر  سیاستهای کلی نظام با موضوع « نظام مسائل اولویت‌دار کشور مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام در عرصه اقتصادی » با حضور احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و به همت سازمان بسیج دانشجویی کشور برگزار شد.

توکلی در این نشست طی سخنانی آیا سیاست‌های کلی توانسته نیازهای اقتصادی کشور را تامین کند،گفت: اگر سیاست‌ها اجرا شده باشد و وضعیت اینگونه باشد پس سیاست ها به چه دردی می‌خورد؟ اگر به سیاست‌های کلی عمل شده باشد پس نباید وضعیت این گونه باشد پس مشخص است یک جای کار گیر دارد.

وی خاطر نشان کرد: فکر می‌کنم ما در حوزه‌های مختلف ۷۵۰ سیاست کلی داریم، وقتی این تعداد سیاست کلی داشته باشیم پس نظارت هم سخت خواهد شد. نظارت در ۷۵۰ سیاست در حوزه‌های مختلف خیلی کار دشواری است.

توکلی یادآور شد: در سیاست های کلی در هر حوزه باید موضوعات مهم را انتخاب کنیم و اگر این موضوعات مهم درست اجرا و پیگیری شود این موضوع کمک می کند بسیاری از مسائل حل شود. مثلا ما اگر مسئله بانک و تکلیف سپرده های بانکی را درست کنیم معرکه خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از استفاده از افراد ناکارآمد و فاسد در برخی مسئولیت‌ها‌ اضافه کرد: وقتی مسئولیت‌ها اینگونه توزیع شود و کسانی در مسئولیت قرار گیرند که لیاقت ندارند به مشکل خواهیم خورد.

وی گفت: تعداد سپرده‌های بانکی ما الان ۴۵۳ میلیون است از این تعداد ۱۱۹ هزارتای آن برای کسانی است که بالای یک میلیارد سپرده دارند! در ۰/۴ درصد تعداد سپرده های اشخاص حقیقی ۵۲ درصد کل سپرده ها وجود دارد و ۹۹/۶ درصد دیگر ۴۸ درصد سپرده ها را دارند. یعنی حدودا ۰/۴ درصد نصف سپرده ها را دارند! وقتی توزیع اینگونه باشد تولید امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به اهمیت تامین معیشت مردم افزود: امنیت و معشیت مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید برای این مسئله تلاش شود. سیاست کلی باید معطوف به چنین اموری باشد. متاسفانه الان سیاست‌ها ناکارآمد است و آنقدر زیاد است که نظارت بر اجرای آن دشوار شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا سیاست های کلی آسیب شناسی شده، یادآور شد: درباره سیاست‌ها صریحا گفته شده بازنگری صورت گیرد.

وی افزود: آقای آملی لاریجانی هم می‌خواهد درس خارج بدهد، هم می‌خواهد مدرسه‌اش را اداره کند هم شورای نگهبان برود و هم مجمع باشد، اما اینگونه نمی‌شود، که می خواهد در مجمع باید باشد باید وقت بگذارد، برخی از دوستان هستند که خیلی فرصت برای مجمع ندارند ولی برخی آقایان مانند آقای رضایی وقت خوبی می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *