سیدضیاء هاشمی

سیدضیاء هاشمی: آراء مردمی جشنواره امسال سالم تر است/ عدم استقبال خانواده ها از جشنواره

سیدضیاء هاشمی

سیدضیاء هاشمی عضو هیات مدیره اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران در گفت و گو با خبرنگاران سینمایی درباره این مهم که برگزاری جشنواره فیلم فجر چقدر می تواند به اقبال مخاطب از سالن های سینما کمک کند گفت: همه چیز بستگی به نحوه برگزاری جشنواره و فروش بلیت از طریق درگاه های فروش دارد. باید دید مدیران چگونه می توانند اوضاع را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: در حرف؛ نحوه فروش بلیت ها و این که مخاطب به گیشه برای تهیه بلیت مراجعه نمی کند بد نیست اما در اجرا باید دید چقدر ساز و کار مناسب وجود دارد این که مردم و هنرمندان هر روز باید به سیستم مراجعه کنند و سینمای نزدیک محل زندگی را پیدا کنند و فیلم مورد علاقه خود را انتخاب و رزرو کنند کار بسیار خوبی است اما این که سیستم می تواند پاسخگوی نیاز مخاطب باشد و هنگ نکند بسیار مهم است. متاسفانه در حرف بسیار خوب است اما در اجرا هنوز نمی توانیم قضاوت کنیم.

**اطلاع رسانی مناسب صورت نگرفت

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت سالن های نمایش که در اختیار مخاطب قرار می گیرد (۳۰ درصد ظرفیت) اگر بتوانند کنترل کنند بسیار ارزنده است. تا امروز فیدبک مردمی نداشتیم استقبال در هنرمندان دیده می شود اما مخاطب سینما مردم هستند، هنرمندان مخاطب به شمار نمی آیند. هنرمندان در سال تحویل سینما می خواهند دسترنج یک ساله خود را ببینند و ارزیابی کنند.

**عدم استقبال خانواده ها از جشنواره

هاشمی تهیه کننده با سابقه سینما درباره استقبال مردم توضیح داد: استقبال از سوی خانواده ها نخواهد بود تنها جوانان از فیلم های جشنواره ممکن است استقبال کنند. با تعداد کم فیلم های جشنواره امسال هم می توانیم به این نتیجه برسیم که فیلم خوبی کم داریم  اگر هم داریم در جشنواره به دلایلی قرار نگرفته است .تصور من این است که مردم استقبال آنچنانی از جشنواره امسال نخواهند کرد. زیرا مردم بلیت را نمی توانند به صورت یازده روزه خریداری کنند و باید روز به روز خریداری صورت گیرد اگر فیلم خوبی از نظر مخاطب وجود داشته باشد ظرفیت سالن سینما با توجه به افزایش تعداد سالن نمی تواند پاسخگوی علاقمندان باشد و مخاطب ممکن است دلزده شود.

**اطلاع رسانی درستی صورت نگرفت

وی در ادامه توضیح داد: تهیه کنندگان تعدادی محدود کد از ارشاد در اختیار گرفتند اما برای ما هم روشن نیست که ظرفیت سالن برای تهیه کنندگان که کد در اختیار دارند در طول جشنواره رزرو خواهد بود یا فقط برای یک روز اعتبار دارد. متاسفانه در جلسات برگزاری جشنواره نیز از وجود تهیه کنندگان استفاده نشد و اطلاع رسانی درستی صورت نگرفته است. با این اوصاف در فیلم هایی که با توجه به اسم و رسم کارگردان یا موضوع فیلم مورد توجه مخاطب هستند اهالی سینما از آن ها بهره ای نخواهند داشت زیرا باید صبح زود رزرو کنند که کمتر افراد سحر خیزی در این حوزه وجود دارند. مجموعا به اقبال مخاطب چندان خوش بین نیستم  اما امیدوارم من اشتباه کرده باشم و  مخاطب اقبال نشان دهد.

**آرای مردمی سالم تری در اختیار خواهیم داشت

هاشمی درباره آرای مردمی و جمع آوری آن در جشنواره سی و نهم گفت: امسال با توجه به سیستم سمفا سازمان سینمایی تصمیم گرفت از طریق سمفا که گفته می شود سیستم پیچیده ای دارد جمع آوری آرای مردمی که بلیت از طریق درگاه ها خریداری کردند صورت می گیرد انجام می شود. پیش تر خانه سینما هم که متولی جمع آوری ارای مردمی بود بخشی از آرا را به  شیوه الکترونیک جمع آوری می کردند اما در آن سیستم، برخی صاحبان آثار بلیت از گیشه تهیه می کردند چون برایشان آرای مردمی بسیار مهم بود. امسال با توجه به عدم بلیت فروشی در گیشه آرای سالم تری خواهیم داشت اما باید دید جمع آوری آرای مردمی بر عهده چه افرادی خواهد بود که این از اهمیت خاصی برخورد است تا تقلب صورت نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *