شهین تسلیمی:با «احترام» بازگشتی دوباره به بازیگری داشتم/راز ماندگاری سریال «وضعیت سفید»

خبرگزاران- گروه رادیو و تلویزیون: «شهین تسلیمی» بازیگر شناخته شده‌ای است که دیر به صحنه هنر آمد. او بازیگر توانمندی است که هفتمین دهه زندگی‌اش را سپری می‌کند. این بازیگر تاکنون در کارهای طنز مختلفی حضور داشته است که از آن جمله می توان به بزنگاه، زن بابا، چهار چرخ و خانه اجاره ای اشاره کرد.

البته وی در سریال‌هایی همچون «وضعیت سفید» و «ارمغان تاریکی» ایفاگر نقش‌های جدی بود و نشان داد که در قالب این شخصیت‌ها هم می‌تواند بدرخشد. در سریال «پدر» نیز نقش متفاوتی را تجربه کرد که بسیاری از مخاطبان از این انتخاب او شگفت‌زده شدند. البته او همچنان بیشتر تمایل دارد که نقش های مثبت را ایفا کند و در کارهای طنز حضور داشته باشد.

تسلیمی در مجموعه‌های تلویزیونی متعددی جلوی دوربین رفته است که از آن جمله می‌توان به مادرانه، دزد و پلیس، دلنوازان، باغ مظفر، چمدان، قهر و آشتی، مرد هزار چهره، خوب بد زشت، زوج یا فرد، بر سر دو راهی، ماه و پلنگ، دردسرهای عظیم ۲، سر به راه و… اشاره کرد.

نقش «احترام» در سریال «وضعیت سفید» را قرار بود مرحومه مهین شهابی بازی کند، حتی سکانس‌ هایی هم با حضور این بازیگر ضبط شده بود. بیمار شدن و در ادامه، فوت ناگهانی شهابی سازندگان وضعیت سفید را بر آن داشت تا بازیگر دیگری وارد مذاکره شوند و به این ترتیب، نقش احترام به شهین تسلیمی رسید. احترام دختر بزرگ خانواده گلکار است و البته شاید بداخلاق ترین شان. هرچند تسلیمی معتقد است که احترام به خاطر شرایط زندگی اش بداخلاق و کج خلق شده، اما در نهایت قلبی مهربان دارد. او علت حضورش در سریال وضعیت سفید را علاوه بر دوست داشتن نقش احترام، علاقه ‌اش به همکاری با حمید نعمت‌ الله ذکر می ‌کند و می‌ گوید برایش مهم بوده که در کارنامه بازیگری اش یک سریال از این کارگردان نیز داشته باشد.

 تسلیمی تاکید می ‌کند که سریال وضعیت سفید بهانه ای بوده تا او دوباره به عالم بازیگری بازگردد و توانایی ‌هایش در این عرصه دیده شود. شهین تسلیمی علاوه بر وضعیت سفید در سریال های مرد هزار چهره، بزنگاه، زن بابا، ارمغان‌ تاریکی، دزد و پلیس، دردسرهای عظیم، کیمیا، ماه و پلنگ و بچه محل به ایفای نقش پرداخته است.

این شب ها مخاطبان فارسی زبان تاجیک و افغان آی فیلم ۲ به تماشای سریال وضعیت سفید از این کانال می نشینند. به همین مناسبت، گفت و گویی داشته ایم با شهین تسلیمی بازیگر نقش احترام در این سریال. رابعه مدنی، عباس غزالی، ابوالفضل پورعرب، یونس غزالی، افسانه‌ بایگان، اسماعیل سلطانیان، علی سلیمانی و… دیگر بازیگران سریال وضعیت سفید هستند.

می دانم که وضعیت سفید سال هاست که تکرار می شود اما همچنان مخاطبان خاص خودش را دارد. به نظرم در وضعیت سفید همه چیز سر جای خودش بود. کارگردانی آقای نعمت ‌الله واقعا فوق العاده بود.

**خانم تسلیمی چقدر از آغاز تصویربرداری سریال وضعیت سفید گذشته بود که به گروه سازندگان این اثر ملحق شدید؟

-وقتی خانم شهابی بیمار شدند و دیگر نتوانستند بازی کنند مرا به کار دعوت کردند.

**قبل از آن خودتان سکانس هایی را که مرحومه مهین شهابی بازی کرده بودند دیدید؟

-نه اصلاً ندیدم. حتی اطلاع نداشتم چند سکانس را تصویربرداری کرده اند.

**خانم تسلیمی در آثاری که با حضور شما ساخته می شود، معمولا شما ایفاگر نقش خانم های آرام و مهربان هستید و در حقیقت می توان گفت نقش مثبت بازی می کنید، اما احترام یک نقش متفاوت به نظر می ‌رسد. درباره شخصیت این کاراکتر و جذابیت هایش برای خودتان توضیح می‌ دهید؟

-احترام برای خودم خیلی جذاب بود، چرا که در مقایسه با کارهای دیگرم متفاوت به نظر می ‌رسید و یک بازیگر باید بتواند همه نقشی را بازی کند.خیلی از نقش‌ها برایم خاص هستند و دوستشان دارم. مثلاً همان طور که گفتم نقشی که در وضعیت سفید بازی کردم، عالی و جذاب بود. هر وقت هم این سریال را می‌بینم، خودم لذت می‌برم.

**البته احترام در عین بد اخلاقی ها و بدخلقی هایش مهربان است و قلب رئوفی دارد.

-بله، احترام شاید به خاطر شرایط زندگی اش کمی بد اخلاق و کج خلق بود اما در نهایت قلب مهربانی داشت. به هر حال، سن بالا و بیماری و مشکلاتی که شوهر و پسرش برایش به وجود آورده بودند، باعث شده بود که عصبی باشد.

احترام برای خودم خیلی جذاب بود، چرا که در مقایسه با کارهای دیگرم متفاوت به نظر می ‌رسید و یک بازیگر باید بتواند همه نقشی را بازی کند.خیلی از نقش‌ها برایم خاص هستند و دوستشان دارم. مثلاً همان طور که گفتم نقشی که در وضعیت سفید بازی کردم، عالی و جذاب بود. هر وقت هم این سریال را می‌بینم، خودم لذت می‌برم.

**و در نهایت هم همین احترام است که باعث رفع کدورت‌ ها می ‌شود و بین همه صلح برقرار می‌ کند؟

-بله، احترام همه را دور خودش جمع می کند و صلح و آشتی می‌ دهد. نقش احترام را خیلی دوست داشتم و از سوی دیگر، دلم می ‌خواست با آقای نعمت‌ الله همکاری کنم. البته قبل از وضعیت سفید در یک تله‌ فیلم هم با ایشان همکاری کرده بودم. آقای نعمت ‌الله کارگردان کاربلد و مسلطی هستند. خیلی برایم مهم بود که در کارنامه‌ ام یک سریال از ایشان داشته باشم. بازیگران خیلی خوبی هم در این سریال حضور داشتند و هر کسی سر جای خودش بود. خودم هم تمام تلاشم را به کار گرفتم تا از پس نقشم بربیایم.

**چرا احترام وقتی می بیند پسرش (همایون) می‌ خواهد اتاق بهروز را به بهزاد بدهد در برابر این حق کشی سکوت می‌ کند و بی تفاوت است؟

-شاید به این دلیل باشد که می‌خواهد کاری کند تا همایون پیش خودش بماند و تنها نباشد. احترام رابطه چندانی با برادر و خواهرهایش ندارد و به شکل جداگانه در یک کانکس زندگی می کند. شاید هم می خواست با این کار به نوعی بهروز را تنبیه کند.

**خودتان چقدر به احترام بابت کارهایش حق می دهید؟

-احترام کمی تند بود و گاهی وقت ها خیلی زیاده روی می کرد. حکم همان گاو نه من شیرده را داشت. محبت می کرد اما ناگهان با یک حرف تلخ، کار خودش را از ارزش می انداخت. به هر حال، در فیلمنامه این گونه آمده بود اما در کل، انسان باید معتدل باشد و همه جوانب را در رفتار و گفتارش رعایت کند. اگر بخواهم بگویم من در این شرایط خیلی آرام هستم دروغ گفته‌ ام. به هر حال، گاهی اعصابم به هم می‌ ریزد و واکنش نشان می دهم. اما عصبانیتم خیلی زود فروکش می کند با این حال، همیشه مهربان هستم.

**احترام به لحاظ اخلاقی و شخصیتی اشتراکاتی با خودتان داشت؟

-ذاتا که شباهت چندانی نداریم. اما در شرایط امروز که همه چیز بهم ریخته واقعاً همه تحت فشار هستند و اعصاب درست حسابی هم ندارند. اگر بخواهم بگویم من در این شرایط خیلی آرام هستم دروغ گفته‌ ام. به هر حال، گاهی اعصابم به هم می‌ ریزد و واکنش نشان می دهم. اما عصبانیتم خیلی زود فروکش می کند با این حال، همیشه مهربان هستم.

**همبازی شدن با بازیگران جوان سریال چگونه تجربه ای بود؟

-بازیگران جوانی بودند اما کارشان را خوب می دانستند. من قبلا با بازیگرانی همبازی شده بودم که برای اولین بار قرار بود جلوی دوربین بیایند و واقعاً آدم را عصبی می کردند. اما بازیگران جوان وضعیت سفید در عین کم سن و سالی پخته بودند و شبیه هنرپیشه های حرفه ای رفتار می کردند. تقریبا همه آنها خیلی خوب بودند.

**چه بازخوردهایی از مردم به خاطر نقش احترام گرفتید؟

-وضعیت سفید بهانه‌ای بود تا من به بازیگری برگردم و همین سریال هم باعث شد که مردم دوباره مرا ببینند. سریال، خیلی خوب هم دیده شد؛ چه از طرف مردم و چه کارشناسان و حتی دیگر کارگردانان. به این ترتیب، بخشی از توانایی های من در بازیگری هم دیده شد و برای خودم خیلی خوب بود. کسانی که سریال را دیده بودند هم به من خیلی لطف داشتند. سریال وضعیت سفید از جمله مجموعه های ماندگار و به یادماندنی تلویزیون در پس از انقلاب است.

**دلایل جذابیت سریال وضعیت سفید را با وجود بازپخش های متعدد در چه می ‌بینید؟

-می دانم که وضعیت سفید سال هاست که تکرار می شود اما همچنان مخاطبان خاص خودش را دارد. به نظرم در وضعیت سفید همه چیز سر جای خودش بود. کارگردانی آقای نعمت ‌الله واقعا فوق العاده بود.

**به نظر شما اساساً یک سریال چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا محبوب مردم شود، آن را به خاطر بسپارند و برایشان تبدیل به نوستالژی بشود؟

-به نظر من سریال باید طوری باشد که در مخاطب شور و هیجانی برای دنبال کردن ایجاد کند. قصه در این میان خیلی مهم است. یعنی کششی که داستان ایجاد می‌کند در جذب مخاطب اهمیت بسیاری دارد. باید کاری کنیم که بیننده اشتیاق داشته باشد که فردا هم قسمت بعدی سریال را ببیند. برخی از کارها خیلی راحت قسمت بعدی و بعدی‌شان قابل حدس است. قصه باید برای مخاطب گیرا باشد و در او هیجان ایجاد کند. این مهمترین چیزی است که باید در سریال سازی مدنظر داشته باشیم.اتفاقا نقشم در سریال پدر این ویژگی را داشت و مخاطبان خیلی دوست داشتند بدانند که چه مسیری قرار است طی شود.

وضعیت سفید بهانه‌ای بود تا من به بازیگری برگردم و همین سریال هم باعث شد که مردم دوباره مرا ببینند. سریال، خیلی خوب هم دیده شد؛ چه از طرف مردم و چه کارشناسان و حتی دیگر کارگردانان. به این ترتیب، بخشی از توانایی های من در بازیگری هم دیده شد و برای خودم خیلی خوب بود. کسانی که سریال را دیده بودند هم به من خیلی لطف داشتند. سریال وضعیت سفید از جمله مجموعه های ماندگار و به یادماندنی تلویزیون در پس از انقلاب است.

**خودتان مخاطب آی فیلم هستید؟

-تلویزیون خانه ام تقریباً همیشه بر روی شبکه آی‌ فیلم است. دوست دارم سریال هایی را که در زمان پخش اولیه سر کار بوده ‌ام و نتوانسته ام ببینم در آی فیلم تماشا کنم. آی فیلم شبکه جذابی است و مخاطب هم زیاد دارد.تلویزیون خانه ام تقریباً همیشه بر روی شبکه آی‌ فیلم است. دوست دارم سریال هایی را که در زمان پخش اولیه سر کار بوده ‌ام و نتوانسته ام ببینم در آی فیلم تماشا کنم. آی فیلم شبکه جذابی است و مخاطب هم زیاد دارد.

**خانم تسلیمی بازیگران بسیار دیگری هم در محدوده سنی شما قرار دارند که البته به پرکاری شما نیستند. فکر می‌کنید که چرا کارگردان‌ها بیشتر تمایل دارند از حضور شما در کارهایشان بهره ببرند؟

-این نظر لطف دوستان است. همان طور که شما اشاره کردید ما بازیگران خانم بسیار توانمندی داریم که در سن میانسالی به سر می‌برند ولی درباره حضور من فکر می‌کنم که از خوش شانسی من بوده که با کارگردان‌های بزرگی در عرصه تلویزیون و سینما همکاری کرده‌ام. یکی دیگر اینکه نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم ولی می‌توانم که نقش‌های متفاوتی را ایفا کنم که همین یک نکته بسیار مهم در بازیگری به شمار می‌رود. ما شاید بازیگران بسیاری در رده میانسالی داشته باشیم ولی باید ببینیم که این بازیگران همه‌شان توانایی حضور در همه نقش‌ها را هم دارند یا خیر.

**این روزها مشغول چه کاری هستید؟

-قرار است در یک فیلم سینمایی بازی کنم به اسم «رنده» . یک ماه است که تهیه کننده و کارگردان پروژه را شروع کرده ‌اند اما نوبت به بازی من نمی رسد. گویا فیلمنامه را تغییر می دهند. به خاطر این فیلم چند پیشنهاد خوب دیگر را از دست داده ام و واقعاً ناراحت هستم. یکی دیگر اینکه نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم ولی می‌توانم که نقش‌های متفاوتی را ایفا کنم که همین یک نکته بسیار مهم در بازیگری به شمار می‌رود. ما شاید بازیگران بسیاری در رده میانسالی داشته باشیم ولی باید ببینیم که این بازیگران همه‌شان توانایی حضور در همه نقش‌ها را هم دارند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *