«عالی ذاکر»

«عالی ذاکر» بازیگر مشهور بنگلادش درگذشت

«عالی ذاکر»

به گزارش خبرگزاران به نقل از روزنامه جاناکانتا، «عالی ذاکر» بازیگر مشهور و پیشکسوت بنگلادشی برای همیشه صحنه نمایش را ترک کرد و در ۷۶ سالگی به دیار باقی شتافت.

سال ۲۰۲۰ برای بنگلادش ضررهای معنوی جبران ناپذیری به بار آورد. هر از گاهی شخصیتهای آموزشی، ادبی و یا فرهنگی را به دیار باقی می‌برد. چراغها دارد یکی یکی خاموش می شود. گویا توان آن را نداریم تا از آسیب های اپیدمی ویروس کرونا عبور کنیم. آخرین نمونه آن خداحافظی علی ذاکر، شخصیتی بزرگ در دنیای فرهنگ بنگلادش است. او در نبرد با سرطان شکست نخورد، اما از گرش ویروس کرونا نتوانست خلاص شود.

عالی ذاکر، بازیگر و کارگردان تلویزیون، تئاتر و سینما دو روز قبل در بیمارستانی در داکا درگذشت. او تحت درمان کووید-۱۹ بود. او در ابتدا در ۱۸ نوامبر، به دلیل مشکلات قلبی در «بیمارستان تخصصی بنگلادش» در داکا بستری شد که در آنجا آزمایش ویروس کرونای او مثبت شد.

آنطور که رایزنی فرهنگی کشورمان در بنگلادش خبر داده، عبدالحمید رئیس جمهور و شیخ حسینه صدر اعظم برای ادای احترام به شخصیت فرهنگی درگذشته بنگلادش پیام تسلیت صادر کردند. وزیر امور خارجه و امور فرهنگی کی ایم. خالد همچنین از درگذشت ذاکر ابراز ناراحتی کرد.

رئیس جمهور در واکنش به درگذشت ذاکر گفت: ما عزادار مرگ او هستیم. درودِ بیکران بر او. عمیقاً به خانواده داغدار وی تسلیت می گوییم.

نخست وزیر هم از درگذشت علی ذاکر ابراز اندوه عمیق کرد. وی در پیام تسلیت پس از درگذشت این شخصیت برنده مدال عالی اکوشه گفت: سهم علی ذاکر در جنگ بزرگ استقلال، عرصه فرهنگی و هنری کشور به یادگار خواهد ماند.

عالی ذاکر در ششم نوامبر سال ۱۹۴۴ در چیتاگونگ به دنیا آمد. او در سال ۱۹۷۱ در جنگ استقلال علیه پاکستان شرکت نمود. علی ذاکر در سال ۱۹۷۲ به گروه تئاتر «آرانیاک» پیوست. او نمایشنامه هایی مانند «تاریخ باقی مانده»، «جامعه زنان»، «در دهکده ممنوعه» و «بی حرکت» را کارگردانی کرد. مردم بنگلادش او را بیشتر برای بازیگری در نمایشنامه های کلاسیک تلویزیونی مانند «امروز یک شنبه» و «چند همسری» می شناسند.

ذاکر در جنبش جنگ آزادسازی بنگلادش علیه پاکستان نقش داشت. او همچنین یک موسس موزه جنگ آزادی در داکا بود. ذاکر به دلیل سهم خود در زمینه تئاتر ، در سال ۱۹۹۹ دومین جایزه عالی غیر نظامی اکاشه (Ekushey Padak) بنگلادش را دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *