قادری: عوارض آلایندگی منطقه‌ای است/ تخصیص این منابع به همه مناطق صحیح نیست

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به تصویب کلیات طرح حذف بند «ن» تبصره ۶ قانون بودجه مبنی بر اختصاص ۳۵ درصد عوارض آلایندگی به صندوق حفاظت از محیط زیست گفت: اختصاص ۳۵ درصد از درآمد آلایندگی سهم شهرها و روستاها به صندوق حفاظت از محیط زیست در بودجه سال ۹۹ به دور از توجیه است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: اینکه درصدی از درآمد رفع آلایندگی در هر منطقه برداشت و به صورت متمرکز در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست کشور و یا ادارات کل استان ها قرار بگیرد و به عنوان وام در اختیار واحدهای آلاینده سایر مناطق قرار بگیرد و یا صرف کارهای مطالعاتی برای کمک به واحدهای آلاینده سایر مناطق بشود دارای توجیه نیست.

قادری خاطرنشان کرد: عوارض آلایندگی یک نوع عوارض محلی است که باید برای رفع آلایندگی از هر محل و منطقه به کار گرفته شود نه اینکه در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد تا در مناطق دیگری و برای واحدهای دیگری به کار گرفته شود. این روش جمع آوری منابع و توزیع آن بیش از آنکه یک اقدام دارای توجیه باشد یک کار سیاسی است و راه را برای سیاسی‌کاری باز می کند.

وی افزود: اگر واقعاً هدف سازمان حفاظت محیط زیست رفع آلایندگی است باید عوارض آلایندگی هر منطقه برای توسعه فضای سبز، گسترش حمل و نقل عمومی و تجهیز سازمان حفاظت محیط زیست در آن منطقه به ابزارهای پایش و دادن وام به همان واحدهای آلاینده که از آنها عوارض گرفته شده اختصاص داده شود.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: اگر هدف رفع آلایندگی است چه فرقی می کند که منابع توسط شهرداری، دهیاری و یا سازمان حفاظت محیط زیست مصرف شود. مهم این است که سازمان حفاظت محیط زیست بر مصرف اعتبارات کنترل و نظارت داشته باشد و اطمینان پیدا کند که این عوارض در جهت کاهش آلایندگی به کار گرفته می شود.

قادری خاطرنشان کرد: باور بنده بر این است که  به سازمان حفاظت محیط زیست برای طرح‌های مطالعاتی و یا دادن وام به واحدهای آلاینده باید کمک شود. این اقدام یک اقدام ملی است و وقتی جهت گیری ملی است باید از منابع ملی برای این کار اختصاص داده شود نه اینکه از اعتبارات محلی برای اهداف ملی استفاده شود و سهم مناطق نادیده گرفته شود.

وی افزود: من فکر می کنم باید از اعتبارات ملی برای کمک به صندوق حفاظت از محیط زیست استفاده کرد. البته باید کنترل و مراقبت هم کرد تا این منابع در جای خودش هزینه شود و شائبه استفاده در مقاصد سیاسی بر آن مترتب نشود.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس در پایان گفت: باور ما بر این است که نباید عوارض الایندکی شهرهای الوده ای مثل عسلویه،  اراک،  زرقان و … بجاهای دیگری اختصاص داده شود، بلکه این عوارض در همان شهرستانها و شهرستانهای همجوار صرفع رفع آلایندگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *