مجری جدید در «آفریقا امروز»/ بررسی افزایش بی سابقه آدم ربایی در خلیج گینه

به گزارش خبرنگاران رادیو و تلویزیون ، جدیدترین برنامه  «آفریقا امروز» پس از جایگزینی اکرام  ابراهیم عبدی کریم با شیلا نلیما، با نگاهی به گزارش دفتر بین المللی دریانوردی درخصوص افزایش ۱۰ درصدی دزدی دریایی و سرقت مسلحانه در دریاهای جهان در سال ۲۰۲۰، بدنامی خلیج گینه (یکی از ثروتمندترین مناطق جهان از نظر منابع طبیعی بدون بهره برداری) به دلیل حوادث دزدی دریایی و آدم ربایی را مورد بحث و گفت و گو قرار می دهد.

در این برنامه ضمن مروری بر نگرانی های کشورهای سواحل خلیج گینه از جمله غنا، توگو، بنین، نیجریه، کامرون، گابن، گینه استوایی، جمهوری دموکراتیک کنگو و آنگولا و آسیب های ناشی از این حوادث برای این کشورها، وابستگی مردم آفریقا به درآمد نفت و بیکاری و کمبود فرصت های اقتصادی به عنوان عوامل مهم اقدام به دزدی دریایی در این قاره مورد واکاوی قرار می گیرد.

همچنین در ادامه، احتمال استفاده کشور های غربی به ویژه ایالات متحده و فرانسه از رواج دزدی دریایی برای حضور نظامی در خلیج گینه و عدم موفقیت کشورهای آفریقایی در حل مشکلات امنیتی و مسئله دزدی دریایی از دیگر محورهای مورد بحث در این برنامه است.

بخش دوم برنامه این هفته «آفریقا امروز» نیز به بررسی غارت آفریقا توسط شرکت های چند ملیتی غربی و بهره برداری گسترده آنها از معادن و منابع طبیعی این قاره اختصاص دارد.

در این زمینه سوءاستفاده این شرکت های چند ملیتی از منابع عظیم آفریقا، ایجاد آلودگی های زیست محیطی، کسب سودهای کلان با روش های ضد اخلاقی از جمله بهره برداری از کارگران با دستمزد کم در آفریقای جنوبی، تانزانیا و کنگو و عدم مجازات آنها به دلیل این اعمال مورد بحث و گفت و گو قرار می گیرد.

«آفریقا امروز» به تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی و اجرای ویلفرد مبارک هنیا و اکرام ابراهیم عبدی کریم، دوشنبه ۳ آذر ساعت ۱۲:۰۰ به وقت تهران به مدت ۲۵ دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت ۲۲:۰۰، سه شنبه ساعت ۰۸:۰۰ و ۱۷:۰۰، چهارشنبه ساعت ۱۵:۰۰، پنجشنبه ساعت ۰۱:۰۰ بامداد و ۱۳:۰۰ و جمعه ساعت ۰۹:۰۰ روی آنتن خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *