فریبرز محمودزاده

محمودزاده: پرسپولیس امروز پول بودیمیر را ندهد، پنجره‌اش بسته می‌شود/ قانون منع جذب خارجی‌ها انتخاب بین بد و بدتر بود

فریبرز محمودزاده

به گزارش خبرنگاران ورزش ، فریبرز محمودزاده درباره زمان شروع پنجره نقل و انتقالاتی نیم‌فصل اظهارداشت: با توجه به اینکه پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی و تابستانی باید از سوی کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال در سیستم TMS فیفا تعریف شود به همین دلیل باید این زمان را با فیفا هماهنگ و تائیدیه بگیریم. این کار انجام و نقل و انتقالات زمستانی از ۲ اسفند آغاز خواهد شد.

وی افزود: دلیل انتخاب زمان این است که نقل و انتقالات باید پس از دیدارهای دور رفت مسابقات آغاز شود. آخرین دیدار معوقه نیم فصل اول اسفند برگزار خواهد شد و به همین دلیل فردای دیدار گل‌گهر و پرسپولیس رسماً پنجره نقل و انتقالات شروع می‌شود و تا پایان ساعت اداری ۲۸ اسفند ادامه دارد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ درباره دلیل بالا رفتن تعداد فسخ قرارداد بازیکنان ایرانی در این فصل از لیگ برتر توضیح داد: باید به عقب‌تر از فصل باز گردیم زیرا فسخ به معنی جدا شدن است. عقد و ثبت قرارداد سبب ایجاد یک تفاهم خواهد شد اما باید دید چه عامل‌هایی سبب شکستن این تفاهم‌ها و جدایی بازیکن و باشگاه به عنوان کارمند و کارفرما خواهد شد. به دلیل پرداخت نکردن مطالبات یا حفظ ارتباط حقوقی بین طرفین نتوانستیم این تفاهم‌ها را حفظ کنیم.

محمودزاده تصریح کرد: آیا امکان دارد در یک سازمان به کارمند خود حقوق ندهید  یا پرداخت آن را تا چندین ماه بعد به تعویق اندازید؟ بیشتر عامل فسخ به انشای قراردادها باز می‌گردد. اگر انشا دقیق‌تر باشد و با افراد حقوقی مشاوره‌های دقیق‌تری صورت بگیرد، کمتر فسخ قرارداد صورت خواهد گرفت. فسخ دوطرفه در آئین نامه نقل و انتقالات و قوانین بین‌المللی به معنی اقاله است و ما اکنون شاهد فسخ یک طرفه هستیم.

وی ادامه داد: طبق فسخ یک طرفه هم باشگاه می‌تواند بازیکن را کنار بگذارد و هم بازیکن می‌تواند از باشگاه جدا شود.  همان بندهای فسخی که در ابتدای فصل، باشگاه با قدرت کامل در قرارداد می‌گذارد، عامل جدایی می‌شود البته ما برای قراردادها تیپ مشترکی نداریم اما فسخ قراردادها خیلی مواقع به دلایل مشترک رخ می‌دهد و باشگاه هم این ادله را می‌پذیرد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ تصریح کرد: تفاوتی که قراردادها نسبت به ۵-۶ سال قبل داشته این است که در گذشته آرم سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال پای آنها بود اما اکنون فقط لوگوی باشگاه پای آن قرار می‌گیرد زیرا طبق قوانین بین‌المللی قرارداد بین دو طرف است و به نهاد بیرونی مثل فدراسیون و سازمان لیگ ارتباطی ندارد.

محمودزاده ادامه داد: آنها می‌خواهند با هم کار کنند و این قرارداد فقط برای ثبت نزد ما می‌آید. ۵-۴ آیتم در قراردادها اجباری است، مشخصات طرفین، مدت، مبلغ، آپشن‌ها و نحوه پرداخت قراردها جزو موارد اجباری است و سایر موارد جزء مسائلی است که بازیکن و باشگاه انتخاب می‌کنند.

وی درباره اینکه شنیده می‌شود برخی قراردادها شامل آپشن‌های زیرمیزی است، عنوان کرد: این موضوع در گذشته خیلی بیشتر بود اما اکنون به دلیل برخی مسائل کمتر شده است. دلیل اول افزایش رقم قراردادها است، فضای اقتصادی کشورمان اینگونه نیست که قراردادها اینقدر بالا برود. دومین مورد بحث رقابتی بین باشگاه‌هاست. نهاد حقوقی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به عنوان نهادهای نظارتی باید در قراردادهایی که خلاف قوانین بین‌المللی است دخالت کنند و حق دخالت در قرارداد بین کارفرما و بازیکن را نداریم زیرا در حیطه اختیارات خودشان است.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ در ادامه تصریح کرد: رقم زیرمیزی و کاذب به این دلیل کمتر شد که بازیکن پذیرفت اگر با باشگاه به مشکل بخورد قراردادی که در کمیته تعیین وضعیت بررسی خواهد شد همان قراردادی است که به سازمان لیگ ارائه شده و سایر مسائل به خودشان ارتباط دارد.

محمودزاده درباره اینکه شنیده می‌شود برخی بازیکنان لیگ برتری با باشگاه‌ها قرارداد ۹-۸ میلیاردی امضاء کرده‌اند، گفت: وقتی می‌گوییم بازیکنی قرارداد ۹-۸ میلیاردی داشته یعنی بیشتر بازیکنان چنین قراردادی دارند اما این نفرات در اقلیت کمی هستند. شک نکنید به دلیل بحث رقابتی، رقم قراردادها افزایش پیدا کرده اما تا زمانی که درون باشگاه حس صداقت ایجاد نشود، چنین مسائلی به وجود خواهد آمد. رسانه‌ها و سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نمی‌توانند در کار ارکان و اجزاء باشگاه دخالت کنند زیرا برخلاف پروتوکل‌های بین‌المللی است.

وی درباره آپشن‌های تعجب آور برخی قراردادها گفت: اگر مثلاً برای هر پاس گل یا گل رقم غیر واقعی را در نظر بگیرید شاید بازیکنان تحریک شوند که خودشان این کار را انجام دهند و کار تیمی از بین برود. فوتبال کار تیمی است و باید کادر اجرایی هم طبق همین امر عمل کند. اگر باشگاه‌ها کار تیمی را تعریف نکنند خودشان ضربه می‌خورند و متأسفانه بندهایی می‌آورند که به ضرر خودشان است.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ درباره اینکه اگر باشگاه پرسپولیس امروز موفق به تسویه حساب با ماریو بودیمیر نشود پنجره نقل و انتقالاتی‌اش بسته خواهد شد، اظهارداشت: باشگاه‌ها طبق قوانین بین‌المللی با فیفا ارتباط مستقیم دارند و نامه‌ها و رونوشت‌ قراردادهایشان را به سازمان لیگ و فدراسیون ارسال می‌کنند. همه می‌دانیم فیفا با باشگاه پرسپولیس مکاتبه و زمانی را برای پرداخت مطالبات بودیمیر مشخص کرده است. در این مباحث فیفا با کسی شوخی ندارد و اگر باشگاه در زمان مقرر موفق به پرداخت مطالبات نشود بلافاصله پنجره نقل و انتقالاتی را خواهد بست.

محمودزاده ادامه داد: تا حدود یکسال قبل فیفا به فدراسیون و باشگاه‌ها اعلام می‌کرد اگر باشگاهی در زمان مقرر بدهی‌اش را پرداخت نکند از پنجره نقل و انتقالات بعدی محروم خواهد شد. ۴-۳ فصل قبل پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در ماه شهریور بسته و این محرومیت از پنجره نقل و انتقالات زمستانی اعمال شد. به همین دلیل باشگاه‌ می‌توانست سهمیه بازیکنان خود را پُر کند اما اکنون ماجرا متفاوت شده است.

وی افزود: فیفا به باشگاه‌ها حدود ۳۰-۲۰ روز زمان می‌دهد و اگر این پول پرداخت نشود پس از این زمان پنجره نقل و انتقالاتی را می‌بندد. در جریان هستم مسئولان باشگاه پرسپولیس پیگیر پرداخت مطالبات بودیمیر هستند و وقتی چنین احکامی می‌آید همه باشگاه‌ها جنب و جوش دارند. قانون را گفتم و چندان به بحث باشگاه‌ها ورود نمی‌کنم اما اگر در مهلت مقرر مطالبات بودیمیر پرداخت نشود پس از آن پنجره نقل و انتقالاتی بسته خواهد شد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات درباره وضعیت فسخ قرارداد شجاع خلیل‌زاده با باشگاه پرسپولیس و رشید مظاهری با تراکتور توضیح داد: بحث پرونده مظاهری به اتمام رسید و با توجه به تناقضی که در قرارداد موجود نزد ما و باشگاه تراکتور وجود داشت، اصل قرارداد را به کمیته انضباطی وضعیت ارجاع دادیم و رای هم صادر شد.

وی تصریح کرد: درباره شجاع خلیل زاده هم باید گفت بندهای فسخ در قراردادش وجود داشته است. یعنی اگر مطالبات بازیکن پرداخت نشود و وی به باشگاه برای پرداخت طلبش مهلت ۱۰ تا ۱۵ روزه بدهد پس از اتمام این زمان می‌تواند قرارداد خود را فسخ کند. درباره شجاع خلیل زاده هم این اتفاق رخ داد اما با توجه به انتقالش به باشگاه خارجی پس از بررسی اولیه در کمیته وضعیت، باشگاه پرسپولیس می‌تواند لایحه دفاعی خود را به فیفا ارجاع بدهد.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ عنوان کرد: قرارداد خلیل‌زاده بند فسخ داشته و کاملاً در جریان فسخ قراردادش هستم. وی شخصاً به سازمان لیگ آمد و به باشگاه پرسپولیس فرصت داد و پس از آن فسخ قراردادش را انجام داد اما رسیدگی به اینکه باشگاه حق داشته یا بازیکن در ارکان قضایی کمیته فدراسیون است.

محمودزاده  در گفت  و گو با برنامه سلام صبح به خیر درباره قانون منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی در لیگ برتر گفت: متأسفانه وقتی یک قانونی را مصوب می‌کنید امکان کامل بودن آن وجود ندارد، ما هم بین بد و بدتر باید یکی را انتخاب می‌کردیم، باید بپذیریم این قانون در جهت منافع ملی کشورمان بوده و هنوز هم پرونده‌های بسیار زیادی در فیفا داریم.

وی ادامه داد: اگر امسال هر ۱۶ تیم لیگ برتری ۴ بازیکن خارجی جذب می‌کردند احتمال داشت ۶۴ پرونده جدید برای فوتبال کشورمان ایجاد می‌شد، باید یک جایی این موضوع را قطع می‌کردیم اما قبول دارم که قانون در برخی جاها مضرات و بدی داشت، اما باشگاه‌ها باید قبول کنند که در موضوع پرونده‌های خارجی ضعف داریم و اگر فدراسیون، وزارت ورزش و سازمان لیگ موضوعی را مطرح می‌کنند آن را جدی بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *