مذاکره مجدد با آمریکا فقط به شرط جبران خسارات وارده به ایران امکان پذیر است

عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران  اظهار داشت: در مذاکرات قبلی که با ۵+۱ انجام دادیم دولت‌های غربی وقتی دیدند جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های تکنولوژی و فناوری لازم را به دست آورده است عملاً حاضر شدند امتیازاتی را بدهند تا جمهوری اسلامی ایران به روند فعالیت‌های خود ادامه ندهند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران چون بنای استفاده از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را دارد کاملاً در این جهت وضعیت مشخصی دارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس  تصریح کرد: ایران برای بهره‌گیری‌های صلح‌آمیز غنی‌سازی انجام می‌دهد لذا در طول زمان این واقعیت رخ داد که جمهوری اسلامی به صورت نقدی مواردی را که متعهد شده بود را پرداخت و موارد نسیه غربی‌ها عملاً محقق نشد.

مقتدایی گفت:‌ ایران در چند گام طبق مفاد برجام عمل کرده و مواردی که را که پیش‌تر پذیرفته بود را پس گرفت. بنابراین ما برخی از فعالیت‌هایی که امروز انجام می‌دهیم فعالیت‌هایی است که متناسب با نیاز کشور برای ماه‌ها و سال‌های آینده است و عملاً به هیچ وجه حاضر نیستیم از منافع ملت ایران که مربوط به حال و آینده است کوتاه بیاییم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر سر منافع ملی خود معامله نخواهد کرد اما ممکن است طرف‌های غربی بپذیرند به تعهدات خود عمل کنند و در آن صورت است جمهوری اسلامی ایران براساس ساختارهایی که دارد نتیجه‌گیری کرده و آنگاه تصمیم می‌گیرد با طرف‌های مقابل چگونه رفتار کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: هم‌اکنون آمریکایی‌ها ناقض برجام، تعهدات بین‌المللی و برهم‌زننده نظمی هستند که عملاً در چارچوب سازمان ملل متحد شکل گرفته است.

مقتدایی افزود: آمریکایی‌ها برای مذاکره مجدد با ایران باید در ابتدا پاسخگوی خسارت‌هایی که به جمهوری اسلامی زده‌اند باشند و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران با کشورهای متقلب، خاطی و بدعهد مجدداً وارد مذاکره نخواهد شد مگر زمانی که جبران خسارت رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *