تئاتر شهر

معمار تئاتر شهر درگذشت

تئاتر شهر

به گزارش خبرنگاران تجسمی ، «علی سردارافخمی» معمار ایرانی ساکن پاریس در ۹۱ سالگی درگذشت. از آثار شناخته‌شده او می‌توان به ساختمان تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

سردارافخمی درباره معماری تئاترشهر گفته است: فرم نهایی سازه، با الهام از خاطراتی بود که از معماری ایرانی در شیراز و اصفهان داشتم. زمین این بنا آن زمان از همه طرف دیده می‌شد و به نظر می‌رسید بهترین طرح برای اجرا، یک ساختمان دایره‌ای است. نکته مهم در ساخت این بنا این بود که از همان ابتدا مخالف کاربرد شیشه و تراورتن بودم، به دلیل اینکه این مصالح مناسب آب و هوا و فضای ایران نیست.

او ساختمان مجلس را در سال ۱۳۵۵ طراحی و کمی بعد ایران را به مقصد فرانسه ترک کرد. سردارافخمی پس از اقامت در فرانسه به ایران بازنگشت و درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه ۷۰ را برای اجرای ساختمان جدید مجلس رد کرد. خودش در این باره گفته است: از من خواستند که برای اجرای این ساختمان به تهران بیایم؛ چون طرحش را من داده بودم. ولی من با آن شرایط قبول نکردم؛ چون خودم در فرانسه زندگی و کار داشتم و می‌ترسیدم بروم ایران و نتوانم هر موقع که خواستم برگردم. اوایل دهه ۷۰ شمسی وزیر جوانی به نام «آخوندی» پیش من در پاریس آمد. او از من خواست که به ایران بیایم. به من گفت: به شما قول می‌دهم هر وقت خواستید ترتیبی بدهم که به فرانسه برگردید. به هر صورت نرفتم.

او توضیح داده: یک دفعه دیگر هم که مجلس جدید را ساخته بودند، سراغم آمدند. نمای مجلس از شیشه بود؛ با این حال می‌ترسیدند شیشه‌اش کنند. یک نفر دیگر از طرف آقای «ناطق نوری» پیشم آمد و پرسید که شما فکر می‌کنید شیشه می‌شود یا نمی‌شود؟ بردمش موزه «لوور» و آن هرمی را که «ای ام پی» معمار آمریکایی ـ چینی ساخته، نشانش دادم. این هرم چند سال بعد از آن طرحی که من داده بودم، ساخته شد. به او گفتم این شیشه است و برقش به چشم کسی نمی‌خورد. اول خواستند نما را کاشی بکنند ولی بعد تراورتن کردند؛ در حالی که من دشمن تراورتن هستم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت معمار تئاتر شهر را تسلیت گفت. سیدمجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت سردارافخمی نوشت: تئاتر شهر یکی از آثار ماندگار و ارزشمندی است که با طراحی زنده یاد سردار افخمی ساخته شده است. معماری و طراحی تئاتر شهر هویت خاص و ممتازی به این بنا داده که همیشه برای هنرمندان و جامعه ایران مورد تحسین و احترام است. سردار افخمی با طراحی تئاتر شهر به عنوان یک بنای فرهنگی و کاربردی برای تیاتر با مشخصه های زیبایی شناسانه میراث و اثر جاودانی به یادگار گذاشت. درگذشت این هنرمند گرانقدر را به خانواده و هنرمندان و دوستداران هنر تسلیت می‌گویم، یادش گرامی باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *