همراه با جشنواره فیلم کودک|بازخوانی فیلم‌های موفق/ «شهر موش‌ها» قصه موش‌هایی که از تلویزیون به سینما آمدند

خبرگزاران -گروه رادیو و تلویزیون: قصه زندگی موش  ها همیشه برای کودکان و البته بزرگسالان جذابیت داشته است و این موجودات در هر قامتی قرار بگیرند دوست داشتنی هستند. در این گزارش قصد داریم مروری کلی بر فیلم سینمایی شهر موش ها داشته باشیم. فیلمی که به کارگردانی مرضیه برومند، در دو سری ساخته شد و در هر کدام موش های یک شهر را در موقعیت متفاوت و جدیدی ترسیم کرد.

به مناسب آغاز برگزاری جشنواره فیلم کودک، مروری بر فیلم های موفق این ژانری که این روزها مغفول مانده است، داشته باشیم و در این گزارش، مروری بر فیلم سینمایی «شهر موش‌ها» به کارگردانی مرضیه برومند خواهیم داشت.

** موش‌هایی در دنیای واقعی و مجازی

یکی از موجوداتی که نگرش انسان ها درباره آن در دنیای واقعی با  دنیای قصه و کارتن و فیلم از زمین تا آسمان فرق می کند، موش ها هستند. موش هایی که البته در دنیای مجازی با ظاهری بسیار متفاوت دیده می شوند و به همین خاطر است که با دنیای واقعی ما انسان ها متفاوتند.

** انیمیشن‌هایی با محوریت موش‌ها

از سالها پیش انیمیشن های بسیاری با محوریت موش ها ساخته شده است که البته به شهرت هم رسیده است و شاید سازندگان شهر موش ها نیز با استفاده از محبوبیت همان انیمیشن ها دست به ساخت فیلمی با محوریت موش ها زدند.

** تفاوت «مدرسه موش ها» با «شهر موش ها»

شهر موش ها ابتدا نسخه تلویزیونی بود که در قالب آیتم هایی در جُنگی در سال ۶۰ از شبکه یک سیما بروی آنتن رفت و قصه اصلی آن درباره تشویق بچه ها به مدرسه رفتن بود. اما در ادامه به دلیل استقبال مخاطبان از این کار، بنا شد تا فیلم سینمایی شهر موش ها نیز ساخته شود. سری اول در سال ۶۴ و سری دوم در سال ۹۳ تهیه و تولید شد و در هر بار به آمار قابل قبولی در فروش و گیشه رسید.

* ظاهر و نام های موش ها منطبق بر ویژگی اخلاقی شان

فانتزی که در پرداخت به شخصیت موش ها در این فیلم سینمایی وجود داشت، یکی از عامل های موفقیت آن بود. از نام تک تک شخصیت ها گرفته تا ویژگی و خصیصه ای که هر کدام از موش ها را منحصر به فرد می کرد. برای مثال کپل که ظاهری چاق داشت، یکی از موش های شکموی شهر موش ها بود که علاقه فراوانی به خوردن خوراکی های مختلف از جمله پنیر و گردو داشت! یا دم باریک موشی بود که دمی باریک داشت و سرمایی از موش های سرمایی شهر موش ها بود. نارنجی با لحنی خاص زنانه صحبت می کرد و خوش خواب مدام خوابش می آمد. جالب اینجا که ظاهر و صورت هر کدام از این موش ها دقیقا منطبق بر ویژگی اخلاقی شان و آنچه در شخصیت پردازی آنها لحاظ شده بود تصویر شده بود.

** صداپیشه های «شهر موش ها ۱»

حمید جبلی،  ایرج طهماسب، راضیه برومند، مسعود کرامتی، مرتضی احمدی،‌آزاده پورمختار، کامبیز صمیمی مفخم، مریم سعادت و … از صداپیشه های این فیلم عروسکی بودند.

خبرگزاری چتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *