همراه با فیلم های جشنواره کودک| «فیتیله و ماه پیشونی» و بازخوانی قصه های کهن ایرانی

به گزارش خبرنگاران، اکران فیلم های آنلاین جشنواره فیلم کودک به دبیری علیرضا تابش امسال از پلتفرم های مختلف از روز گذشته، ۲۷ مهر ماه در سراسر کشور آغاز شده و علاقه مندان می توانند فیلم های مورد علاقه خود را در این پلتفرم های مشخص شده تماشا کنند.

یکی از فیلم های اکران امروز در فیلیمو، «فیتیله و ماه پیشونی» که است خود را البته برای حضور در سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر و فیلم کودک آماده کرد و الان هم در جشنواره فیلم کودک اصفهان در حال اکران است.

این فیلم سینمایی به کارگردانی آرش معیریان و بازی بازیگرانی چون همچون محمد مسلمی، علی فروتن، حمید گلی، احمد نجفی، چنگیز جلیلوند و بازیگران خردسال والا شهیری و رایا رحیمی و… به اکران رسیده است. مرحوم سیروس گرجستانی نیز در این فیلم ایفای نقش می کند. این فیلم داستان شخصیت‌های کودک و بزرگسال را روایت می‌کند که عده‌ای ماه پیشونی را می ‌دزدند و اتفاق‌هایی در این میان رخ می‌ دهد.

لوکیشن این فیلم از مهدکودکی آغاز می شود که دارای مربی است که برای بچه ها داستان ماه پیشونی را تعریف می کند اما در این بین چالش هایی به وجود می آید که باعث می شود بچه ها از مربی خود جدا شوند و همه منتظر آمدن ماه پیشونی می شوند تا خود رانشان دهد در این بین بچه های فیتیله ای نیز در فیلم حضور دارند و اجراهای موزیکال برای بچه ها می گذارند.

نکته جالب این فیلم اجرای موسیقیایی بچه های فیتیله ای است که می تواند برای کودکان و نوجوانان جذاب و زیبا باشد.

علاوه بر این همچنین محتوا به  نقد آموزش فعلی در مهدکودک ها که فقط به سیستم آموزش های زبان های مختلف و آموزس مدرسه ای می پردازند، اینکه در مهدهای ما نباید داستان ها و قصه های کهن ایرانی به فراموشی سپرده شود و به جای تقویت تخیل بچه ها ، حافظه آنها را تنها با یک سری اطلاعات انباشته می کند.

بچه های مهد در این فیلم داستان ماه پیشونی را جدی گرفته اند و تصور می کنند که ماه پیشونی واقعی است و قرار است بیاید، در واقع ماه پیشونی خوبی های آنها است چه اینکه اگر بچه های خوبی نباشند آنها را ترک می کند.

شخصیت های فیتیله ای در این چند سال اخیر توانستند موفقیت های زیادی با محبوبیت بین مردم و بچه ها کسب کنند و در این فیلم هم حضورشان می تواند تاثیرگذار باشد و جالب است که این ارتباط بین سینما و تلویزیون به خوبی برقرار شده است و باید دید که حضور این شخصیت های تلویزیونی می تواند در گیشه هم موفقیت کسب کند یا خیر.

البته ما قبل تر هم چنین الگوهایی داشتیم که تلویزیونی و بعد هم سینمایی شدند مثل کلاه قرمزی و پسرخاله و کاراکترهای دیگر کودکانه مثل خاله قورباغه که در گیشه هم موفق شدند. بنابراین سه عموی فتیله ای به خوبی در قالب سینمایی جای گرفتند اما داستان های اطرافشان با کلیشه های رایج قابل تلویزیون و حضور پر شر و شور بچه ها متفاوت است و ساختارها را به هم می ریزد البته منظور این نیست که می بایست این ساختارها همانطور مثل تلویزیون حفظ شود بلکه بهرحال حضور مجید قناد و دیگر بچه ها در این قاب مثمرثمر است.

نکته دیگر ساختارهای ذهنی کودکان برای مواجه شدن با عموهای فیتیله ای است که تا به حال در تلویزیون فقط برنامه هایی با سوژه های آموزشی و تربیتی می دادند و حال دچار چالش های زندگی هم شده اند این از یک لحاظ می تواند خوب باشد که بچه ها دقت کنند این افراد هم می توانند مخاطراتی زندگیشان داشته باشد اما از سوی دیگر هم بامزگی برنامه هار ا برایشان کم کند و آنها را با ماجراهای فیلم درگیر کند.

ساختار فیلم ماه پیشونی ساده است و به قرار فیلم های سینمایی گذشته در ایران کلیشه ای و با قصه خیر و شر همراهه است یعنی در این بین ما با شخصیت های مثبت و با شخصیت های منفی سروکار داریم که البته قطعات موزیکال هم در کار گنجانده شده است و داستان دراماتیک را همراه با ساز و آواز کرده انتظار می رفت در فیلم های جدید بعد از این ساختار قدیمی در ایران و متفاوت از کلاه قرمزی در دهه های گذشته  ، خاله قورباغه و گلنار و فیلم هایی از این دست فضایی متفاوت در این داستان را ببینیم.

برخی مسائل از جمله آموزش های تربیتی و آموزشی، داستان سرایی و تقویت قصه گویی ، نکات اخلاقی در این کار به بچه ها آموزش داده می شد که البت مستقیم هم نیست که البته در کل کار نصحیت محور نیست.

مسئله دیگر توجه به ژانر کار است که باید دید ژانر خردسال در نظر گرفته شده یا کودک و نوجوان که خود این امر ساختار را می بایست دچار تفاوت بکند چرا که چالش های کار برای مخاطب خردسال قدری زیاد و مناسب کودک و نوجوان بزرگتر است.به طور مثال مسئله زندان رفتن برای بچه های خیلی کوچک شاید قدری آزاردهنده باشد یا اینکه برخی دیگر روایت ها قابل باور نباشند و بنابراین گره انداختن ها در کار قدری نیاز به تأمل بیشتری داشته است.

تعدادی از عواملی که در ساخت فیلم همکاری دارند، عبارتند از: نویسنده فیلمنامه و کارگردان :آرش معیریان/ تهیه کننده: احمد نجفی/ مدیرفیلمبرداری: مجتبی رحیمی/ صدابردار: بابک اخوان/ مدیر تولید: مجتبی متولی/ طراح صحنه و لباس: مهرنوش الفتی/ طراح گریم: جلال معیریان/ دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: شکیل مظفری وزی/ عکاس: ابراهیم مختاری.

نکته نهایی توجه به قصه های کهن ایرانی خیلی می تواند تخیل را در داستان نویسی ما و همینطور تقویت داستان های کهن افزایش بدهد و ما چقدر داستان های داریم از شاهنامه تا دیگر کتاب های کهنمان که می تواند سوژه فیلمسازی قرار بگیرد دقیقا همان کاری که غرب در عرصه داستان هایش انجام میدهد و هر چند سال ورژن جدیدی از داستان هایش را دیزنی و هالیوود ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *