واعظی: مذاکرات جدیدی برای برجام صورت نمی‌گیرد

به گزارش خبرنگاران ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت، گفت: دولت آمریکا (ترامپ) خسارت‌های زیادی به روابط بین‌الملل زد از جمله این خسارت‌ها در خاورمیانه بود که فشارهای خیلی شدیدی به ملت ایران وارد کرد. امروز نه فقط در ایران بلکه بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای هم پیمان آمریکا از رای نیاوردن ترامپ خوشحال هستند.

واعظی اظهار داشت: طبیعی است ما هم از شکست ایشان استقبال کردیم اما اینکه ما به دولت بعدی آمریکا خوش‌بین باشیم، چنین صحبتی الان در دولت نیست. واقعیت آن است که ما به هیچ دولتی خوشبین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه کار می ‌کنند. خود آن‌ها در مبارزات انتخاباتی موضوعاتی را اعلام کردند و ادبیات و لحن شان و سیاست‌هایی که می‌خواهند اتخاذ کنند، نسبت به ترامپ متفاوت است.

وی اضافه کرد: بر‌داشت از دولت بایدن بر اساس اظهاراتی بوده که در کابینه بایدن در آینده قرار است مطرح شود که این بر بازار دلار و ‌سکه اثر گذاشته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره طرح الزام دولت به پراخت یارانه معیشتی از سوی‌مجلس گفت: اینکه ما بتوانیم از هر فرصتی استفاده کنیم تا مردم و‌ کسبه‌هایی که برای کرونا باید تعطیل باشند و ‌یا به هر دلیل لطمه خوردند مفید است. با مجلس در این زمینه هم‌نظر هستیم تا بتوانیم به مردم کمک بیشتری کنیم. باید با مجلس صحبت کنیم تا محل دقیق منابع مشخص شود. با مسئولان ذی‌ربط صحبت می‌کنیم تا به نتیجه مشخصی برسیم.

وی بیان داشت: امروز آقای رئیس‌جمهور گفتند ما نمی‌خواهیم بنشینیم و بند به بند درباره برجام مذاکره کنیم آنها به تعهدات خودشان عمل نکردند ما هم تعهدات خودمان را در ۵ مرحله کاهش دادیم. آقای رئیس‌جمهوری اعلام کردند که اگر آنها به آنچه که در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ بوده یعنی روزی که ترامپ بر سر کار آمده، برگردند ما هم آمادگی داریم که به آن تاریخ برگردیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد:  مذاکرات برجام در گذشته انجام شده و به چارچوبی رسیده و این چارچوب مراحل خود را هم در ایران و هم در کشورهای مختلف طی کرده است. اتفاقی که افتاده این بوده که کشورها به ویژه آمریکا به تعهدات خودشان عمل نکردند این مهم‌ترین کار ما هست. یعنی مهمترین شرط ما این است آنچه که در برجام تعهدات کشورها هست باید محترم شمرده شود

واعظی در پایان تاکید کرد:‌ مذاکرات جدید برای برجام نخواهد بود. مذاکرات برجام ‌قبلا انجام شده و مراحل خود را طی کرده است. آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده و مهمترین شرط ما این است که  تعهدات کشورها باید در برجام برای همه محترم شمرده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *