وزیر نیرو: بارش‌ها نسبت به سال گذشته کمتر است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاران، رضا اردکانیان وزیر نیرو، در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۴۵ روز از سال آبی گذشته اما نسبت به سال گذشته و حتی نسبت به متوسط دراز مدت، بارش ها کمتر است.

اردکانیان اظهار داشت: ما برنامه های مهندسی رودخانه و لایروبی را انجام می دهیم و امیدواریم بارش رحمت الهی، نازل شود. در فصل پاییز بارش ها کمتر از سال گذشته و کمتر از متوسط سال های دراز مدت است و امیدواریم در زمستان جبران شود. پیش بینی ما این است که در فصل پاییز بارش‌ها کمتر از سال گذشته و متوسط سال‌های دراز مدت است. امیدواریم در زمستان این مساله جبران شود.

اردکانیان در مورد پویش الف _ ب ایران گفت: فردا طرح بسیار بزرگی در پهنه حفظ حیات، توسعه پایدار، عمران کشور و همچنین مساله آب، با ارتباط مستقیم با تولید در سال جهش تولید با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود. این طرح نمک زدایی از آب دریا و انتقال آن در مسافت طولانی با پمپاژهای متعدد به فلات مرکزی ایران است.

وی افزود: ما با توجه به گستردگی ارتباطمان به دریا در شمال و جنوب، در واقع یک منبع پایدار برای مصارف بخش‌های مختلف به حساب می‌آوریم. از آب دریا به دو شکل استفاده می‌کنیم، یکی بدون نمک زدایی و آب شور و یکی با نمک زدایی.

اردکانیان خاطر نشان کرد: ما نیازهای ۱۷ استان کشور را در مناطق ساحلی و در فلات مرکزی ایران مطالعه کردیم و این مطالعه به اتمام رسیده و نیازها مشخص شده است و در فصل استفاده از آب دریا بدون نمک زدایی، مجوز ۲۶ میلیارد متر مکعب در سال را صادر کردیم و تاکنون ۱۳ میلیارد متر مکعب استفاده می‌شود که ۳ میلیارد متر مکعب برای آبزی پروری و ۱۰ میلیارد متر مکعب برای خنک کردن تاسیسات صنعتی و برج های یروگاههاست.

وزیر نیرو گفت: در بخش نمک زدایی و شیرین کردن آب دریا، ما مجوز و ۸.۲  میلیادر متر مکعب را دادیم و از این مقدار ۷۶۰ میلیون مترمکعب در استان‌های مختلف استفاده شده است. نسبت آب شور به شیرین ۳ به ۱ است. در طرح فردا ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب شور نمک زدایی میشود و در نهایت ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای مصرف در استانهای هرمزگان، کرمان و یزد آماده خواهد شد.

اردکانیان تصریح کرد: این مقدار آب شیرین در فازهایم ختلف به مناطق مصرف خواهد رسید. در فاز اول که فردا است و با اجرای ۳۳۰ کیلومتر تونل و ایستگاه پمپاژ متعدد و تاسیسات برقی مورد نیاز، حدود ۷۰ میلیون مترمکعب آب به استان کرومان و منطقه سیرجان می‌رسد.

وی تصریح کرد: بخشی از این آب در خود استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت می‌رسد. بنابراین بطور مشخص طرح فردا شیرین سازی آب دریا برای مصرف در استان های هرمزگان و کرمان در بخش‌های شرب و صنعت است.

وزیر نیرو گفت: شروع این طرح، آغاز طرح های اینچنینی است که در کشور بتوانیم با مجموعه ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست محیطی مصارف صنایع را تامین کنیم و منابع آب موجود را بیشتر به بخش شرب و بهداشت اختصاص دهیم.

اردکانیان با اشاره به افتتاح تصفیه خانه ششم تهران، گفت: سد امیر کبیر ۵۷ سال قبل افتتاح شده است. رودخانه کرج در سال‌های متوسط آوردش ۴۶۰ میلیون مترمکعب است. در سال‌های پرآب تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب هم می‌رسد. در سال‌های خشک هم ۳۰۰ میلیون مترمکعب است. تخصیص از این رودخانه که بر مبنای سال‌های متوسط است، از ابتدا برای شهر تهران و مصارف شرب و بهداشت ۳۲۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی ادامه داد: داشتن و آب و تخصیص یک مساله است، وجود تصفیه خانه که بتوان آن مقدار آب را بتوان تصفیه و توزیع کرد، مساله مهم تری است. آبی که از رودخانه کرج به تهران می رسیده است، به تصفیه خانه شماره یک و دو محدود بوده است. این دو تصفیه خانه طرفیت دریافت ۲۶۰ میلیون مترمکعب درسال را نداشتند بنابراین  از ۲۶۰ تا ۳۲۰ میلیون متر مکعب، یعنی ۶۰ میلیون مترمکعبی که به تهران تخصیص داده می‌شده، استفاده نمی‌شده است.

وزیر نیرو گفت: تونل ۳۰ کیلومتری که سال ۹۱ و ۹۲ به اتمام رسید، چون تصفیه خانه ششم آماده نبود، آن تونل هم مورد بهره برداری قرار نگرفت. با اتمام تصفیه خانه ششم تونل هم آبگیری شد و آبی که فعلا در مرحله اول به تهران می‌رسد، که حدودا ۳۰ میلیون مترمکعب است، بخشی از تخصیص استفاده نشده شهر تهران است.

اردکانیان در ادامه تاکید کرد: در استان البرز، در مقطع سد کرج حدود ۶۰ میلیون مترمکعب نیاز زیست محیطی وجود دارد که وقتی به آبگیر بیلقان می‌رسد تا ۷۵ میلیون مترمکعب، به دلیل دریافت از میان حوزه، افزایش پیدا می‌کند. هیچ گونه  مشکلی برای تامین نیاز زیست محیطی این روخانه وجود ندارد و آب مورد نیاز آن تامین می‌شود، حتی اگر با کمبودی هم مواجه شود   قطعا ما وظف هستیم که ازمخزن سد کرج تامین کنیم.

وی ادامه داد: یک اتفاق بزرگتری که در این ایام به نتیجه رسید و من این خبر خوش را به مردم استان البرز بدهم اینکه مصرف شرب و بهداشت استان البرز در سال حدود ۲۷۰ ملیون متر مکعب است که از این مقدار تاکنون ۲۰ درصد، یعنی ۵۵ میلیون متر مکعب از آب سطحی استفاده می‌شده است یعنی سدها امیرکبیر و طالقان، باقی آن منابع زیرزمینی بوده است.

وزیر نیرو گفت: خوشبختانه مطالعاتی که به نتیجه رسید، این امکان را به ما داد که سهم استان البرز را در بخش آب سطحی ۱۰۰ درصد افزایش دهیم و آن ۵۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون مترمکعب افزایش پیدا بکند. قطعا اثر این افزایش تخصیص را در کیفیت آبی که مصرف می‌کندن شاهد خواهند بود.

اردکانیان گفت: باسرمایه گذاری که صورت گرفت و با طرح‌هایی که اجرا شد، هموطنان ما در تهران بزرگ و همچنین شهر پرند از آب با کیفیت استفاده می‌کنند که همان حق آبه های قبلی است و هم تاثیر منفی در تامین نیاز زیست محیطی رودخانه نخواهد بود و اگر مشکلی به دلیل کمبود بارش ها پیش بیاید ما از سد تامین خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *