پرتویی: شخصیت حضرت محمد(ص) قهرمان بود/ پیامبر ما پیام آور اخلاقیات است

به گزارش خبرنگاران تئاتر ، نشست شب های هنر شبکه چهار سیما به مجری گری جواد مولانیا شب گذشته یکی از موضوعاتش شخصیت کودک، شخصیت قهرمان بود که با حضور کامبوزیا پرتویی، فیلمنامه نویس و فیلمساز فیلم های گلنار، گربه آوازه خوان، محمدرسول الله (ص) و … پیرامون پرداختن به مسائل و مشکلات سینمای کودک برگزار شد.

در ابتدای این نشست پرتویی درباره اهمیت وجود قهرمان در سینمای کودک گفت: به نظر من سینمای ما نیاز به قهرمان دارد من به کودکی خودم وقتی باز می گردم میبینم فیلم هایی که برای من کشش داشت حسین کرد شبستری و امیرارسلان نامدار بودند فیلم هایی که قهرمان داشت و قصه هایشان را هم شنیده بودیم این سینما دارای قهرمان است ما در سینما دنبال قهرمان هستیم و تکلیفمان مشخص است.

وی در ادامه افزود: سینمای کودک و نوجوان ما در یک دوره افت داشت، دوباره اوج گرفت و الان هم کارهای کمی داریم و سینما نسبت به ده سال پیش خیلی فرق کرده است سینما الان یک دکمه و کلید شده و هر کسی هر جایی می تواند از جهان کارها را ببیند، مثلا سینمای کودک هند، آمریکا، والت دیسنی یا اروپا را می بینیم، فاصله امروز ما با کودک زمین تا آسمان است.

پرتویی اظهار داشت: بچه های ما خیلی امروز به سینمای کودک نیاز دارند و این وظیفه ماست که کار کنیم. ادبیات شفاهی و قصه گویی ما خیلی قدیمی است و برمیگردد به متون گذشته مثل همین امیرارسلان نامدار که ادبیات شفاهی ما را در بر می گیرند و در قهوه خانه ها  مطرح می شد، ما این سابقه را در گذشته داشتیم که قصه گویی کنیم. الان امتیاز سینمای کودک ما نسبت به دنیا ان است که ما قصه گو هستیم و در این رابطه جلو هستیم.

وی با بیان اینکه امروز در سینمای کودک نیاز به پرداخت صحیح داریم، گفت: دوستان فیلمساز می بایست جمع شوند حتما ما نیاز به روایت و تفکر نو در این رابطه داریم اینکه گروه و میزی تشکیل دهیم تا روایت و موضوعات نو و ارتباطات جدید برای کودکان و نوجوان را پیدا کنیم.ما نیاز به اسطوره ها و ادبیات کهن قدیم داریم ، نیاز به ادبیات شفاهی گذشته مان داریم تا روایت های آنها را در اعصار جاری کنیم ما واقعا زیباترین قصه های فانتزی را در ادبیات کهنمان داریم که از آنها در فیلمسازی استفاده نمیکنیم.

وی درباره فیلمنامه فیلم بازی بزرگان گفت: من برای مستندی سفر کرده بودم که این ایده به ذهنم رسید یک فیلمی در راستای تنها در خانه ایرانی داشته باشیم که در این فیلم یک بچه ای قهرمان است من همان الگو را بین سه بچه اوردم که دو بچه می خواهند یک بچه کوچکتر از خودشان را هم نجات دهند واقعیت الان هر جایی که جنگی بشود واقعا بچه ها در چه شرایطی قرار می گیرند؟  اولین چیزی می شنویم درباره جنگ اینکه چقدر کودکان دچار مشکل و کشته شده اند. بازی بزرگان برای من فرصتی شد که به این موضوع اشاره کنم.

پرتویی با بیان اینکه جشنواره کودک امسال خیلی مرا به فکر انداخت که چقدر نیاز داریم برای بچه ها کار کنیم و چقدر از این کارها دور افتاده ایم، درباره فیلمنامه فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) گفت: شخصیت حضرت محمد (ص) قهرمان هست. آنقدر روایت و تحقیق در این رابطه خواندم و متوجه شدم.  پیغمبر ما پیامبر اخلاقیات بود روایاتی داریم در این رابطه چگونه دو قبیله با حضور پیغمبر و نیک اندیشی او این نزاع بینشان به آشتی انجامید خیلی از این روایات موجود است اینها همه فرصت های ما بودند که به کودکی او بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *