«سردار آسمانی»

کمبود منابع منتشر شده درباره زندگی سردار سلیمانی/ حضور ایده های خلاقانه در جشنواره «سردار آسمانی»

«سردار آسمانی»

«محمدعلی رادمنش» عضو هیات انتخاب طرح و ایده نمایش خیابانی در گفت‌وگو با خبرنگاران تئاتر ، درباره سطح کیفی متون رسیده در بخش خیابانی گفت: با توجه به اینکه سال‌هاست نمایشنامه‌نویس هستم اما متون رسیده به جشنواره برایم شگفت‌انگیز بود.

وی با اشاره به اینکه در انتخاب متون و طرح‌ها بیش از ۷۰ اثر برگزیده شده، اظهار کرد: در میان نمایشنامه‌های رسیده به دبیرخانه جشنواره سردار آسمانی، نویسندگان  تلفیق‌ها و گریزهایی در همسانی و همنشینی سردار سلیمانی با دوره‌های مختلف تاریخی ایران چه اسطوره‌ای چه عاشورایی چه انسانی و اجتماعی داشته‌اند.

عضو هیات انتخاب طرح و ایده نمایش خیابانی بیان کرد: در میان متون رسیده حتی سبک‌های مختلفی از رئالیسم اجتماعی بسیار واقع گرا تا نگاه اسطوره‌ای و حماسی دیده می‌شد که بین آنها خلاقیت‌های زیادی در داستان، پیشبرد قصه، شیوه روایت و زاویه دیدهای مختلف وجود داشت و من فکر می‌کنم وقتی با خلاقیت کارگردانان همراه شود، مورد رضایت مخاطب قرار گیرد.

وی درباره موضوع نمایشنامه‌های بخش خیابانی تصریح کرد: تعدادی از آثاری که به جشنواره رسیده و ما آنها را بازخوانی کردیم، نمایشنامه با موضوع دفاع مقدس و برخی دیگر با موضوع سردار سلیمانی بود که ما با توجه به موضوع جشنواره اولویت را به آثار درباره سردار قرار دادیم.

رادمنش افزود: در این دوره اولویت در انتخاب آثار بخش خیابانی با نگاه نو هنرمندان و اینکه به چه مقطعی از زندگی، شخصیت یا خصوصیت اخلاقی سردار پرداخته‌اند یا معرفی رزمندگان و کسانی که در کنار وی بودند، همراه شد.

وی با اشاره به کمبود منابع درباره زندگی سردار سلیمانی بیان کرد: قشر جوان ممکن است آشنایی کاملی با سردار یا هم‌رزمانش نداشته باشند بنابراین لازم است کتاب ها و مستندات بیشتری منتشر شود.

عضو هیات انتخاب طرح و ایده نمایش خیابانی ادامه داد: از آنجا که بسیاری از عملیات های سردار سری بوده اطلاعات زیادی برای اقتباس و کار خلاقانه وجود نداشته اما از آنجا که سردار شخصیتی مطرح در دنیا است، سایت‌های مربوط به کشور از جمله بنیاد حفظ آثار می‌تواند با انتشار کتاب‌های متعدد درباره سردار سلیمانی برای دوره‌های بعدی جشنواره کمک کننده باشد.

وی تاکید کرد: کتاب‌های خاطرات رزمندگان که با سردار مرتبط بوده‌اند هم می‌تواند به دسترسی اطلاعات بیشتر کمک کند.

رادمنش در پایان گفت: علاوه بر نیاز به دسترسی منابع درباره سردار سلیمانی، کسی که در جشنواره سردار آسمانی شرکت می‌کند باید نسبت به جامعه و اتفاقات بین‌المللی حساس باشد و نگاه آینده نگری داشته باشد تا بتواند احساس قلبی خود را در قالب هنر نسبت به شخصی چون سردار سلیمانی ابراز کند.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و به دبیری امیرحسین شفیعی، از نیمه اول دی‌ماه سال جاری در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی در استان کرمان برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *