دانستنی های جالب و مفید درباره دنیای حشرات

پروانه جغدی

پروانه جغدی هم بسیار بزرگ اسـت. درازی بال هایش بـه ۱۷٫۸ سانتی متر می‌رسد. این حشره بومی جنگل های آمازون، چین، فیلیپین، برمه و روسیه اسـت. این پروانه میوه دوست دارد و اغلب بـه خوردن موزهای رسیده و شیرین می‌پردازد.

پروانه گربه ای

این حشره با اندازه معمولی، رنگ روشن و کمی پرز کاملا معمولی بنظر می‌رسد. اما پروانه ای کـه ازآن پدید می‌آید بسیار دیدنی و عجیب اسـت.

این حشره وقتی خطری را حس کند، بخش جلویی بدنش بزرگ می‌شود بـه گونه ای کـه دشمن یک سر بزرگ با دهانی باز را مشاهده خواهد کرد. این حشره با روش دفاعی منحصربه فرد خودش در اروپا، روسیه، آسیای مرکزی و آفریقا یافت می‌شود.

شاپرک صورتی افرا

این پروانه رنگ های بسیار منحصربه فردی دارد. با این کـه بسیار کوچک اسـت اما زیبا و دوست داشتنی بنظر میرسد. این حشره اغلب شیره افرا می‌نوشد.

یعنی برعکس بقیه پروانه ها از این صمغ دوری می کنند. این پروانه صورتی زیبا بومی آمریکای شمالی و کاناداست. باوجود رنگ عجیبی کـه دارد این در شب فعالیت می‌کند.

پروانه کرم‌ کیسه

پروانه کرم‌کیسه از خانواده پولک‌بالان اسـت. آنها را در همه ی جا می‌توان پیدا کرد. این حشرات قادرند از مواد گوناگون خانه های بسیار عجیب و جالبی برای خود بسازند:

از برگ و خاک گرفته تا شاخ‌ وبرگ درختان و ابریشم. حشره کرم‌کیسه برای در امان ماندن از خطرات احتمالی داخل این منازل سکونت می کنند. گاهی ارتفاع عده ای از این منازل بـه ۱۲سانتی‌ متر هم میرسد.

کرم پروانه توت

این کرم چند رنگ و زیبا پس از مدتی بـه یکی از بزرگترین پروانه های شب تبدیل میشود. این حشره بومی آمریکای شمالی اسـت. بلندی دو بال این پروانه بـه ۱۵ سانتی متر میرسد.

این در حالیست کـه بدن این پروانه ۱۱٫۴ سانتی متر اسـت. این حشره یکی از غول‌پیکرترین پروانه های جهان محسوب می‌شود و از برگ های درختان افرا، غان و گیلاس تغذیه می‌کند.

سوسک سنگ‌ پشتی طلایی

سوسک طلایی، حشره ای اسـت کـه روی برگ های سیب‌زمینی شیرین زندگی و از آنها تغذیه می‌کند. این حشره بومی آمریکای شمالی و جنوبی اسـت. اما رنگ طلایی و آجری با خطوط سیاه این سوسک آن رابه یکی از زیباترین حشره های روی کره خاکی تبدیل کرده اسـت.

پروانه بال شیشه ‎ای

این پروانه شفاف و شیشه‌ای نیز در آمریکای جنوبی و مرکزی بـه وفور یافت می‌شود. بال این حشره حاوی رنگ های روشنی کـه تقریباً همه ی پروانه ها دارند، نیست. ظاهر متفاوت و بسیار زیبای این پروانه باعث میشود تا در طبیعت بـه اسانی شناسایی شود.

آکراگا کوآ

یک لارو عجیب و غیرعادی کـه بیشتر شبیه یک تکه کریستال متحرک بنظر می‌رسد، بـه یک شاپرک مملو از پر تبدیل می‌شود.

این حشره زیبا در آمریکای جنوبی و مرکزی و هم چنین کارائیب یافت میشود. آکراگا کوآ در جنگل‌های بارانی زندگی آسان تری را تجربه خواهد کرد.

ماهیچه های بدن کرم حشره بیشتر از ماهیچه های انسان است

بدن انسان بیش از ۶۵۰ ماهیچۀ اسکلتی دارد و بسته بـه نحوۀ شمارش ماهیچه های مرکب، این شماره بـه ۸۴۰ هم می‌رسد. اما کرم های حشره چهار هزار ماهیچه دارند کـه ۲۴۸ تای آنها تنها در سرشان واقع شده.

این حشرات بـه ماهیچه های زیادی نیاز دارند تا خون از بخش های پشتی بدن شان بـه بخش های جلویی برسد و بدین ترتیب در سراسر بدن شان جریان پیدا کند.

جیرجیرک ها صداها را با پاهای شان می شنوند

گوش های جیرجیرک ها روی پاهای جلویی شان، در زیر زانوهایشان واقع شده. منافذ پاهای آنها بـه حفره هایی می‌رسد کـه سر دیگرشان در آن سوی بدن جیرجیرک ها اسـت بهمین دلیل صداها از تمام بدن شان عبور می کنند. این مسأله کمک میکند این حشرات جهت صدا رابه اسانی تشخیص دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *