علیرضا مقصودی

«مشارکت آگاهانه» رویکرد برنامه‌های انتخاباتی رادیوجوان/ استفاده از برنامه های طنز

علیرضا مقصودی

علیرضا مقصودی، مدیر شبکه رادیویی جوان درباره برنامه‌های انتخاباتی این ایستگاه رادیویی به خبرنگاران رادیو و تلویزیون  گفت: تا به حال برنامه‌های رادیویی «هیأت ملت»، «آن سوی مه»، «انتخاب ایرانی» و «کوی دانشجو» با حضور افراد مطرح از مقامات و مسئولان کشوری در قالب پرسش و پاسخی صریح و شفاف با کارشناسان جوان، پیرامون مسائل مهم کشور، روی آنتن رادیوجوان رفته‌اند.

وی ادامه داد: هدف اصلی رادیو جوان در بهار ۱۴۰۰ این بوده که در کنار اطلاع رسانی به هنگام و صحیح، فضای جامعه جوان کشور را برای انتخابات ریاست جمهوری که انتخاباتی مهم و تاریخ ساز است آماده کند. از این رو جدول پخش برنامه‌های رادیوجوان را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که جوان ایرانی بتواند با شنیدن این برنامه‌ها، برای شرکت در انتخابات ترغیب شود و انتخابی آگاهانه داشته باشد.

وی رسالت برنامه‌های رادیو جوان در این مسیر را «مشارکت حداکثری» عنوان کرد و ادامه داد: از نوروز تا ماه مبارک رمضان و انتخابات ۱۴۰۰ ، رویکرد برنامه‌های شبکه رادیویی جوان امید آفرینی، نشاط‌بخشی، پرهیز از سیاه نمایی، توجه دادن جوان ایرانی به هویت خود و تلاش برای بالابردن سواد رسانه‌ای مخاطبان بوده‌است. رادیوجوان علاوه بر طرح مشکلات مردم، به بیان راهکارهای مختلف برای حل مشکل می‌پردازد.

مدیر رادیوجوان با اشاره به فضای انگیزشی ویژه برنامه‌های انتخابات افزود: همه همکاران من در رادیوجوان  با کار و تلاش بیشتر می‌کوشند تا با ارتقاء کیفی محتوا و قالب برنامه‌ها، گام‌های موثرتر و متعالی‌تری در مسیر تحقق ماموریت‌های رادیوجوان، رسانه ملی و منویات رهبر انقلاب و تبیین و اجرایی شدن سرفصل‌های بیانیه گام دوم انقلاب بردارند؛ هدف رادیوجوان «تاثیرگذاری» و «ایجاد حس همدلی و وحدت در جامعه» است.

مقصودی، «هیأت ملت»  و «انتخاب ایرانی» را از مهم‌ترین ویژه برنامه‌های انتخاباتی شبکه رادیویی جوان دانست و اظهار داشت: همچون دوره‌های گذشته رادیوجوان تلاش کرده است تا با طراحی برنامه‌های جذاب انتخاباتی در کنار اهتمام به مشارکت حداکثری، به دنبال سوق دادن نامزدها به ارائه برنامه‌ای جامع برای حل مسائل کلیدی کشور باشد تا جوانان و سایر مردم علاوه‌ بر آشنایی با مسائل اصلی کشور، با دریافت برنامه‌ها و مطالعه توان‌مندی کاندیداها، انتخابی آگاهانه داشته باشند. «آن سوی مه»، «آلفا»، «کوی دانشجو» و «دکترآباد» نیز از دیگر برنامه‌های شاخص انتخاباتی رادیوجوان هستند.

مدیر رادیوجوان تاکید کرد: طنز نمایشی «دکتر آباد» با هدف شفاف‌سازی، به نقد جریان‌ها و رسانه‌های مخالف نظام می‌پردازد و هر روز در فواصل مختلف از آنتن رادیوجوان پخش می‌شود؛ «کوی دانشجو» نیز مجله‌ای تعاملی‌ست که با دعوت از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان این حوزه، به مطالبات دانشجویان از رئیس جمهور و دولت می‌پردازد که این برنامه یکشنبه‌ها تقدیم شنوندگان می‌گردد.

وی با تشریح جزییات «هیأت ملت» ادامه داد: در سری اول این برنامه، افرادی از مدیران و مسئولان کشورمان که در حوزه کاری خود صاحب نظرند در برنامه حضور پیدا کرده‌اند تا به تشریح راه‌کارهایی برای حل مسائل مهم کشور بپردازند و در پرسش و پاسخ با چهار مجری کارشناس جوان به نمایندگی از مخاطبان هدف رادیو جوان، در چهار حوزه فرهنگ، جامعه، اقتصاد و سیاست، گفتگو می‌کنند. آقایان علی مطهری، مصطفی کواکبیان، فریدون عباسی، حسن سبحانی، رامین مهمان پرست و… از جمله افرادی هستند که تا امروز مهمان این برنامه بوده‌اند.

مدیر رادیوجوان، آگاهی بخشی و تقویت مشارکت اجتماعی در انتخابات ۱۴۰۰ را از اهداف برنامه‌های انتخاباتی رادیوجوان برشمرد و  بیان کرد:  «هیأت ملت» شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱ همزمان با آنتن رادیوجوان به صورت تصویری از پایگاه ایرانصدا نیز پخش می‌شود و تلاش دارد به صورت تعاملی و با بیانی صریح و بدون پرده با مهمان برنامه گفتگو کند.

برنامه‌های شبکه رادیویی جوان به صورت ۲۴ ساعته روی موج FM ۸۸MHz پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *